ВИРІШИТИ ЗАДАЧІ. 1. Санітарка фельдшерського пункту Дмитрук звернулася до виборного органу первинної профспілкової організації установи із проханням захистити її право на
1. Санітарка фельдшерського пункту Дмитрук звернулася до виборного органу первинної профспілкової організації установи із проханням захистити її право на додаткову оплату за суміщення професій. У заяві вона пояснила, що крім своєї роботи впродовж зимового періоду виконувала також обов’язки кочегара, забезпечуючи пічне опалення, що ним обладнане приміщення, а тому просила виплатити їй за листопад-квітень 50% зарплати кочегара. Представник роботодавця на засіданні виборного органу первинної профспілкової організації заперечував проти такої оплати, мотивуючи тим, що Дмитрук виконувала роботу кочегара з власної ініціативи, у вільний від роботи час. Адміністрація цю роботу їй не доручала. Крім того, з’ясувалося, що Дмитрук працює санітаркою фельдшерського пункту за сумісництвом, а основна її робота - медсестра санаторію “Карпати”. Проаналізуйте ситуацію. Як оплачується робота за сумісництвом та в разі суміщення професій і посад?
2. Головний бухгалтер державного підприємства Жовнір працював за сумісництвом головним бухгалтером приватного підприємства “Зоря”. В наказі про прийняття на роботу за сумісництвом було вказано, що оплата здійснюватиметься за фактично відпрацьований час, у розмірі, який не перевищує половини окладу головного бухгалтера. Пропрацювавши два місяці на підприємстві “Зоря” Жовнір переконався, що він фактично виконує всю роботу головного бухгалтера. У зв’язку з цим, працівник звернувся до роботодавця із вимогою виплачувати йому повністю заробітну плату головного бухгалтера. Роботодавець відмовився задоволити вимоги Жовніра, мотивуючи тим, що оплата головного бухгалтера здійснюється за почасовими ставками, а тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день. Проаналізуйте ситуацію та сформулюйте обґрунтовану відповідь.
3. Через відсутність готівки і невиплату у зв’язку з цим більше двох місяців зарплати працівникам виборний орган первинної профспілкової організації лікеро-горілчаного заводу звернувся до роботодавця із пропозицією здійснити виплату заробітної плати в натуральній формі, продукцією заводу. Роботодавець не заперечував проти цього, враховуючи, що аналогічна практика існує на багатьох підприємствах. Але при цьому він наполягав на укладенні додаткової угоди до колективного договору з виборним органом первинної профспілкової організації, якою б передбачалися умови і порядок розрахунків з працівниками продукцією заводу замість зарплати грошовими знаками. Не дочекавшись укладення такої угоди бухгалтерія заводу провела розрахунки і доручила відділу зберігання готової продукції видати всім працівникам в порядку авансу по двадцять пляшок горілки з подальшим перерахуванням при кінцевих розрахунках на кінець місяця. Чи дозволяється здійснювати виплату заробітної плати виготовленою продукцією? Обґрунтуйте Ваш висновок.
4. Сенів працювала на посаді контролера-касира 2 категорії і займалася реалізацією товару. Із січня по жовтень 2007 року вона отримувала заробітну плату у розмірі 517 грн. щомісячно, що підтверджено платіжними документами. Такий розмір заробітної плати роботодавець пояснював тим, що за умовами колективного договору, робота працівників роздрібної мережі оплачується за відрядною системою, а Сенів не виконувала норми виробітку. Вважаючи таке пояснення необґрунтованим Сенів звернулася до КТС з вимогою оплатити їй роботу не нижче мінімальної заробітної плати. Вирішіть спір.
|