Оцінка дивідендної політики та її результатів методом коефіцієнтів
Можна виділити дві групи показників, які характеризують дивідендну політику: коефіцієнти обігу акціонерного капіталу; коефіцієнти оцінки ринком капіталу дохідності акцій (рис.5.1).
Рис. 5.1. Показники дивідендної політики підприємництва
У першій групі базовим, фундаментальним показником є коефіцієнт чистого прибутку на одну акцію, визначений за формулою (5.2):
Важливість коефіцієнта полягає в тому, що у кінцевому підсумку він визначає інвестиційні можливості суб'єкта підприємництва. З погляду акціонера більш важливою є сума виплачених дивідендів на одну акцію. З цією метою обчислюється показник дивідендних виплат на одну звичайну акцію за формулою (5.2):
На підставі розглянутих вище коефіцієнтів розраховуються два взаємозалежні і взаємодоповнюючі показники: коефіцієнт дивідендних виплат (payout ratio); коефіцієнт кратності покриття дивідендів прибутком. Фінансові аналітики уважно вивчають рух цих показників і будують стратегію економічного розвитку суб'єкта підприємництва. Коефіцієнт дивідендних виплат визначається за формулою (5.3):
Він означає, скільки відсотків чистого прибутку розподілено акціонерним товариством у вигляді дивідендних виплат. Коефіцієнт кратності покриття дивідендів прибутком є оберненим коефіцієнту дивідендних виплат. Він визначається за формулою (5.4):
Показник визначає стратегічну можливість виплат дивідендів. Висока кратність покриття показує, що дивіденди захищені від ризику їх невиплати навіть у тих випадках, коли прибуток скорочується. У фінансовій літературі зазначається, що нормальним є показник кратності 2, 4 рази, що еквівалентно 42% коефіцієнта виплати дивідендів. Стабільно працюючі товариства, які мають великі ринки збуту в багатьох країнах світу, значну частину чистого прибутку виплачують у вигляді дивідендів. Цінні папери таких корпорацій зазвичай користуються високим попитом. Підприємства, які випускають принципово нову продукцію і швидко розвиваються, основну частину чистого прибутку спрямовують на економічне зростання. Такі товариства можуть протягом кількох років підтримувати відносно низький коефіцієнт дивідендних виплат. Для оцінки потенційного зростання корпорації використовується коефіцієнт реінвестування, що розраховується за формулою (5.5):
Він означає, на скільки відсотків може забезпечити темпи зростання за рахунок внутрішніх джерел компанія. Високий коефіцієнт дохідності акціонерного капіталу «з'їдається» високими дивідендами. Звідси відбувається небезпечна залежність економічного розвитку від зовнішніх джерел. Борги товариства наблизилися до критичної межі. Коефіцієнт утримання є дуже важливим показником впливу дивідендної політики на перспективний економічний розвиток суб'єкта підприємництва. Він розраховується за формулою (5.6):
Розрахунки показують, що коефіцієнт відрахування прибутку, який можна було б використовувати для економічного розвитку, дуже низький. До другої групи показників оцінки ринкової дохідності акцій відносять: мультиплікатор курсу акції, або коефіцієнт Р/Е; мультиплікатор дивіденду акції. Коефіцієнт Р/Е визначається за формулою (5.7):
Коефіцієнт Р/Е - співвідношення ціни і прибутку на одну акцію - є фундаментальним показником привабливості акції для інвестора. У довгостроковій перспективі корпорація-емітент зі стабільно високими коефіцієнтами прибутковості забезпечує привабливість своїх акцій для інвесторів. Коефіцієнт викликає особливий інтерес в інвесторів, які розраховують у майбутньому одержати приріст капіталу, вкладеного в акції. Як зазначається у фінансовій літературі, високий показник знижує можливість поглинання товариства його конкурентами. І навпаки: товариство розширює свої можливості купувати інші фірми шляхом обміну акціями, а не у формі оплати грошовими коштами. Він означає, у скільки разів курс акції перевищує її дохідність. Коефіцієнт P/E публікується щодня в біржових бюлетенях і фінансовій пресі. Мультиплікатор дивіденду акції - характеризує відношення поточної ціни акції до дивіденду. Він визначається за формулою (5.8):
Він показує, у скільки раз буде перевищення курсу акції над одержуваним дивідендом.
|