Тема 1.
Філософія на роздоріжжі ХІХ - хх століТЬ 1. Філософія і метафізика: визначення обсягу понять та підстави розмежування. 2.Проблема антиметафізики і неметафізичної філософії: обґрунтування новітніх підходів до пізнання світу. 3.Проблема метафізики, діалектики і науки: а) завдання позитивізму О. Конта; б) марксизм про метафізику і діалектику; в) покликання Ф. Ніцше. 4. Проблема світоглядного визначення філософії. Тема 2. ПОШУКИ "НОВОГО КЛЮЧА" РОЗУМІННЯ ЛЮДИНИ І СВІТУ 1. Проблема об'єктивності й об'єктивної реальності: між онтологічним монізмом і дуалізмом. 2. "Суб'єктивність" і "структура" як передумови наукового дискурсу в екзистенціалізмі Ж. П. Сартра і структуралізмі К. Леві-Строса: спроба подолання епістемологічного маніхейства "матеріалізму – ідеалізму". 3. Форма і значення у феноменології мови: критика теорії Едмунда Гусерля Жаком Дерідою. 3. Постмодернізм як новий "режим означення" чи реставрація гностицизму? Символічне перетворення світу: від "реальності" до "дійсності", або чи можливе подолання герметизму? Тема 3. ВІД РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ДО РЕФЕРЕНЦІЇ І СИГНІФІКАЦІЇ (аналітичнА філософіЯ і «лінгвістичний поворот») 1. Філософські джерела аналітичної філософії. 2. Ґотлоб Фреґе, Бертран Расел, Людвиг Вітґенштайн і логічний позитивізм про завдання прояснення «логіки нашої мови» і про можливості ясного висловлювання думки. 3. Феноменологія Е. Гусерля як спроба повернення до безпосередньої репрезентації. 4. Мова як знакове і структурне опосередкування між людиною і буттям.
Тема 4 ВІД СЕМІОЛОГІЇ ДО СЕМІОТИКИ 1.Структуралізм і постструктуралізм як некласичний варіант наукового дискурсу у гуманітаристиці. 2. Від загальної лінгвістики Ф. де Сосюра до структурної антропології Клода Леві-Строса. 3. Поняття структури і системи: до питання про онтологічний структуралізм та критика його Умберто Еко; 4. Семіотичний внесок Ч. Пірса. Розрізнення між семіологією і семіотикою. Історичні віхи на шляху до сучасної семіотики. Семіотика і наука.
Тема 5 CЕМІОТИЧНА КОМПЕТЕНЦІЯ І. Сигніфікація: перетворення речей на знаки і об’єкти ІІ. Код і структура: від відмінності до значення а) код і значення. Поняття релевантності; б) структурний код і процесуальний код; ІІІ. Від слідів до знаків. а) Структура знака і два роди об’єктів за Ч. С. Пірсом. б) Семіотична компетенція: основні риси семіотичної компетенції людини та її відмінність від семіотичної компетенції тварини. Тема 6-7 ФІЗИЧНА РЕАЛЬНІСТЬ І ЛЮДСЬКА ДІЙСНІСТЬ ЯК ДВА ВИДИ БУТТЯ 1. "Umwelt" (видосвіт) як "концепт-трансформер" подолання епістемологічної дихотомії між природою та культурою. 2. "Життєсвіт" як сукупність "видосвітів". Сприйняття як перетворення відчуттів в об’єкти досвіду. 3. Відношення як стан взаємозв’язку між фізичними речами довкілля і когнітивною конструкцією організму. 4. Відмінності між фізичними речами й об’єктами за посередництвом знака. 5. Мова і свідомість. Мова як комунікативна і моделююча система. Відмінність між мовою і мовленням. 6. Повідомлення як інформаційний феномен і його відношення до вербальної мови. Розрізнення між лінгвістичним повідомленням і мовою. 7. Людина як "семіотична тварина". "Об’єктивна реальність" чи фізична реальність і "об’єктна дійсність"?
Тема 8. ЗАГАЛЬНОСЕМІОТИЧНІ ПОНЯТТЯ І КОНЦЕПТИ 1. Логіка знаків і символів. Назви як знаки і як символи. Символи і дискурс. 2. Сигнал і смисл. Природа лінгвістичного знака. Незмінність та мінливість знака. 3. Мовні вартості. Поняття синтагми і синтагматичні відношення. 4. Знакові системи і комунікативні моделі. Інформація і код. Лексичні і візуальні коди. Поняття лінгвістичного коду. 5. Метафора і проблема подвійного значення. Інтерпретант та інтерпретанта як ментальна подія і проблема референтності. 6. Поняття семіозу та його рівні.
|