Загальні положення з гідроприводу
«Тюменский государственный нефтегазовый университет» Сургутский институт нефти и газа 628400, г. Сургут, Тюменская обл., ул. Энтузиастов, 38 Отпечатано ООО «Авиаграфия» 628400, г. Сургут, ул. Профсоюзов, 37 Тел. (3462) 32-33-32 РОЗРАХУНОК ОБ’ЄМНОГО ГІДРОПРИВОДУ
Методичні вказівки до домашнього завдання
з дисціплини
«ГідРОПРИВОД Сільськогосподарської ТЕХНІКИ»
Для студентів очної форми навчання за напрямом: 6.091 902 – “Механізація сільського господарства” ОКР «Бакалавр»
Мелітополь – 2009 р.
УДК 621.3.002
Методичні вказівки розробили: д.т.н., проф.. Л.І.Грачова, к.т.н., доц. Д.П. Журавель, асистент К.Г. Петренко, асистент К.В. Зубкова.
Методичні вказівки розглянуті на засіданні кафедри «Гідравліка і теплотехніка» Протокол № 2 від 11.09. 2009 р.
Методичні вказівки рекомендовані методичною комісією Факультету МТ Протокол № 1 від 5.10. 2009 р
Рецензент к.т.н., доцент кафедри «Автоматизації сільськогосподарського виробництва» Таврійський державний агротехнологічний університет В. О. Петров
Мелітополь, 2009 р. Зміст
Вступ Методичні вказівки є простішим посібником студентам спеціальності механізація сільського господарства при виконанні ними розрахунково-графічної роботи з дисципліни “Гідропривод сільськогосподарської техніки”. В методичних вказівках узагальнені і подані методика і матеріали, які конкретизують розв’язання задачі при проектуванні різних типів гідроприводів, що застосовуються на сільськогосподарських машинах та механізмах. Метою виконання розрахунково-графічної роботи є забезпечення поглиблення знань студентів з питань застосування і експлуатації гідроприводів в сільськогосподарському виробництві. Таким чином, розрахунково-графічна робота, яку виконують студенти, певною мірою сприяє систематизації і засвоєнню знань при вивченні позначеної вище дисципліни. Виконувати розрахунково-графічну роботу рекомендується за порядком аналогічним структурі цих методичних вказівок. Розрахунково-графічна робота передбачає проектування реальних об’ємних гідроприводів, які застосовуються на сільськогосподарській техніці та у виробництві і включає розрахунок і вибір гідропривода, тепловий розрахунок і його графічне зображення. Розрахунково-графічна робота складається з пояснювальної записки (формат А4) і одного листа графічного матеріалу (формат А2). Завдання на проектування з необхідними вихідними даними видається кожному студенту індивідуально. Допоміжні відомості, які необхідні при проектуванні гідропривода наведені в додатках.
Загальні положення з гідроприводу Гідропривод – це пристрій, призначений для передавання механічної енергії двигуна робочому органу машини за допомогою рідини. Він складається з двох основних ланок вхідної – насоса і вихідної – гідродвигуна та допоміжних елементів, з’єднаних між собою гідролініями. Гідропривод ділиться на об’ємний гідропривод і гідродинамічні передачі. Об’ємний гідропривод – це сукупність об’ємних гідромашин (насоса і гідродвигуна), гідроапаратури, гідроліній (трубопроводів) і допоміжних пристроїв, призначених для передачі енергії і зміни виду руху за допомогою рідини. Об’ємний гідропривод класифікується: за характером руху вихідної ланки - з прямолінійним зворотно-поступальним рухом, з обертовим рухом і з поворотним рухом вихідної ланки; за характером циркуляції робочої рідини – з розімкнутою ціркуляцією і з замкнутою циркуляцією рідини; за регульованістю – регулюємий і нерегулюємий, рисунки 1, 2.
а – зворотно-поступального руху; б– поворотного руху; в– обертового руху. 1 – регулюємий насос; 2 - гідродвигуни (вихідна ланка), відповідно: 2 а – гідроциліндр; 2 б – поворотний гідродвигун; 2 в – гідромотор; 3 – гідророзподільник, відповідно: 3 а – двохпозиційний з управлінням від кулачка з пружинним поверненням; 3 б – трьохпозиційний з управлінням від електромагнітів; 3 в – трьохпозиційний з ручним управлінням; 4 - запобіжний клапан; 5 - бак. Рисунок 1 – Схеми об’ємного гідропривода з розімкнутою циркуляцією рідини. 1 - регулюємий насос з реверсом подачі; 2 - регулюємий гідро-мотор з реверсом обертання; 3 - запобіжні клапани, які захищають гідролінії а і в від надмірно високого тиску, кожна з яких може бути напірною; 4 - допоміжний насос системи підживлення; 5 - переливний клапан; 6 - зворотні клапани, які застерігають гідролінії а і в від надмірно низького тиску з метою уникнення кавітації в насосі. Рисунок 2. Схема гідропривода обертового руху вихідної ланки з замкнутою циркуляцією рідини.
Розглянемо принцип дії гідропривода з розімкнутою циркуляцією рідини зі зворотно-поступальним рухом вихідної ланки (див. рис. 1а). Робоча рідина з бака 5 насосом 1 подається в гідросистему. За допомогою гідророзподільника 3 робоча рідина поперемінно подається в штокову чи без штокову (надпоршневу) порожнини гідроциліндра. При цьому, якщо рідина подається в штокову порожнину поршень рухається вліво, приводячи в дію зв’язаний з ним робочий орган машини. З без штокової порожнини робоча рідина зливається в бак. При наступному циклі рідина гідророзподільником направляється в надпоршневу порожнину, приводячи в рух поршень і відповідний робочий орган машини, а з штокової порожнини рідина зливається в бак. Запобіжний клапан спрацьовує у випадках досягнення тиску в системі вищого за допустимий. Що стосується інших схем, наведених тут, то студент може розібратися, користуючись рекомендованою літературою. Гідропривод застосовується для підняття і, відповідно, опускання робочих органів сільськогосподарських машин і механізмів чи приведення їх в дію.
Завдання для виконання розрахунково-графічної роботи Розробити об’ємний гідравлічний привод знаряддя сільськогосподарської техніки чи інших механізмів, згідно з завданням, блок – схема до якого приймається за додатком А, згідно з порядковим номером студента в груповому журналі, а вихідні дані приймаються згідно з останньою цифрою номера залікової книжки студента за додатком Б. При розробці гідропривода студент згідно блок-схеми має виконати принципову гідравлічну схему гідропривода заданого знаряддя чи механізму, виконати необхідні розрахунки і підібрати за їх результатами гідравлічне обладнання, а також виконати тепловий розрахунок. Обґрунтувати економічні витрати на зборку і установку розробленої гідросистеми. В графічній частині проекту студент повинен розробити принципову гідравлічну схему гідропривода. Нижче, у відповідних розділах, наведені методичні рекомендації по виконанню розрахунково-графічної роботи.
|