Якісна чи кількісна характеристика будь-яких властивостей чи стану виробів називається ознакою продукції.
Варто відрізняти поняття якості продукції від поняття її технічного стану. Поняття технічного рівня товарів по змісту вужче від поняття якості, тому що охоплює сукупність тільки техніко-експлуатаційних характеристик. Технічний рівень продукції - відносна характеристика якості продукції, заснована на порівнювані значень показників, що характеризують технічну досконалість оцінюваної продукції, з відповідними базовими значеннями (ДСТ 15467-79). У міжнародних стандартах немає поняття "технічний рівень продукції", тому в них відсутнє і визначення цього поняття. Визначення технічного рівня продукції дозволило в минулий період проводити відносну оцінку технічної досконалості оцінюваної продукції в порівнянні з кращими вітчизняними чи закордонними аналогами.
Рис.10.1 – Взаємозв'язок якості роботи, якості продукції, ефективності виробництва і потреб
Якість продукції не тільки технічна, товарознавча, але і найважливіша економічна категорія. Як економічна категорія вона тісно зв'язана з споживчою вартістю. Якщо споживча вартість - це корисність товару взагалі, то якість продукції - це ступінь прояву споживчої вартості в конкретних умовах її використання. Якість не тільки нерозривна зв'язана з споживчою вартістю, але і невіддільна від неї, однак нетотожно їй. Якість характеризує одну чи одночасно кілька властивостей споживчої вартості, зв'язаних із задоволенням суспільної потреби. Споживча ж вартість є більш широким поняттям і охоплює всю сукупність властивостей, у тому числі і не зв'язаних із задоволенням тієї чи іншої потреби. Якість характеризує ступінь суспільної корисності споживчої вартості, міру придатності для задоволення конкретної потреби Значення підвищення якості продукції необхідно розглядати як на макро-, так і на мікрорівні. Підвищення якості продукції на макрорівні дає можливість: · підвищити ефективність суспільного виробництва; · здійснити на практиці прискорення НТП; · підвищити добробут народу, тому що з поліпшенням якості продукції збільшується реальна заробітна плата; · заощаджувати матеріальні і фінансові ресурси; · підвищити престиж держави. За рахунок досягнення високої і стабільної якості продукції на підприємстві можливо: · збільшити обсяг реалізації, прибуток від реалізації продукції; · забезпечити конкурентноздатність продукції; · підвищити імідж підприємства; · знизити ризик банкрутства і забезпечити стійке фінансове положення підприємства. У сучасних умовах виникає необхідність у зміні орієнтації і критеріїв оцінки розроблювальної і випускаємої продукції. Одним з таких критеріїв може служити конкурентноздатність продукції. Розрізняють два поняття: "конкурентноздатність підприємства" і "конкурентноздатність товару". Під конкурентноздатністю підприємства розуміється здатність підприємства виготовляти конкурентноздатну продукцію, що за своїми споживчими і вартісними характеристиками у комплексі є більш привабливою для споживачів, ніж продукція конкурентів за рахунок його уміння ефективно використовувати фінансовий, виробничий і трудовий потенціал.
Рівень конкурентоспроможності виробничого підприємства (Квп) можна визначити як добуток індексу конкурентоспроможності продукції (Iп) на індекс відносної ефективності виробничої діяльності (I е): Квп = I п * I е Під конкурентноздатністю товару розуміється сукупність його якісних і вартісних характеристик, що забезпечує задоволення конкретної потреби покупця і вигідно для покупця відрізняється від аналогічних товарів-конкурентів. Для визначення конкурентноздатності продукції виготовлювачу необхідно знати: § Конкретні вимоги споживачів до запропонованого на ринку товарів; § Можливі розміри та динаміку попиту на продукцію; § Розрахунковий рівень ринкової ціни товару; § Очікуваний рівень конкуренції на ринку аналогічних товарів; § Найбільш перспективні ринки для даного товару і етапи закріплення на них; § Термін окупності загальних витрат пов’язаних з проектуванням, виготовленням та просуванням на ринок нового товару. Формула конкурентноздатності в загальному виді може бути представлена, як якість + ціна + обслуговування
Керувати конкурентноздатністю можна шляхом забезпечення оптимального співвідношення між цими складовими, кожне з який є багатофакторним.
|