Застосування. Нафта — найважливіше джерело рідкого палива, мастил, сировина для синтетичних матеріалів тощо
Нафта — найважливіше джерело рідкого палива, мастил, сировина для синтетичних матеріалів тощо. Нафта займає провідне місце в світовому паливно-енергетичному господарстві. Її частка в загальному споживанні енергоресурсів безперервно зростає: 3% в 1900 р., 5% перед Першою світовою війною 1914–1918 рр., 17,5% напередодні Другої світової війни 1939–1945 рр., 24% у 1950 р., 41,5% у 1972 р., 48% в 2004 р. У перспективі ця частка буде меншати внаслідок зростання застосування атомної і інших видів енергії, а також збільшення вартості видобутку. СХЕМА ВИДОБУВАННЯ ТА ПЕРЕРОБКИ НАФТИ СПРОЩЕНО 1 РОЗВІДУВАННЯ СУПУТНИК Глобальна система позиціонування подає сигнали, які використовуються для геологорозвідування. ГЕОФОНИ МАШИНА ІЗ СЕЙСМОВІБРАТОРОМ ГІДРОФОНИ КОРАБЕЛЬ ІЗ СЕЙСМОВІБРАТОРОМ Сейсмічне зондування — один із методів розвідування, при якому реєструють штучно створені сейсмічні хвилі, що відбиваються від підземних порід. 2 ДОБУВАННЯ НАЗЕМНІ СВЕРДЛОВИНИ МОРСЬКА НАФТОВА ПЛАТФОРМА ПІДВОДНА СВЕРДЛОВИНА Нафту видобувають з материкових, шельфових та глибоководних свердловин. Для підтримування необхідного тиску в нафтоносних пластах, туди нагнітають гази або воду. ШЕЛЬФОВЕ РОДОВИЩЕ Для встановлення видобувного обладнання на дні моря використовуються підводні плавальні механізми з дистанційним керуванням. ГОРИЗОНТАЛЬНЕ БУРІННЯ За допомогою дистанційного управління оператор керує роботою двигунів, які обертають бур, а датчики аналізують склад ґрунту. 3 ТРАСПРОРТУВАННЯ НАФТОПРОВІД ТАНКЕР За допомогою трубопроводів нафту транспортують суходолом, під землею та під водою. Крім того, її перевозять танкерами, баржами і залізничними цистернами. Крекінг нафтопродуктів Крекінг нафтопродуктів полягає в розщепленні довгих молекул вуглеводів, що входять у висококиплячі фракції, на більш короткі молекули легких, низько киплячих продуктів. 33. Одноатомні спирти., будова молекули, фізичні властивості, класифікація. Ізомерія спиртів, номенклатурна назва. Хімічні властивості спиртів. Застосування та добування спиртів. Одноатомні спирти Загальна формула одноатомних спиртів R–OH. Залежно від того, з яким атомом Карбону (первинним, вторинним чи третинним) зв’язана гідроксильна група, розрізняють первинні, вторинні і третинні спирти.
Номенклатура та ізомерія. Для назви спиртів найчастіше використовують дві номенклатури: замісникову та радикало-функціональну. За замісниковою номенклатурою ІЮПАК назви спиртів утворюють від назв відповідних вуглеводнів шляхом додавання суфікса – ол (від алког ол ь) і цифрою позначають атом Карбону, з яким зв’язана гідроксильна група. Нумерацію ланцюга починають з того боку, до якого ближче знаходиться гідроксильна група. Згідно з радикало-функціональною номенклатурою спирти називають за назвою радикала з яким зв’язана гідроксильна група, та додаванням до цієї назви закінчення –овий та слова спирт. Остання номенклатура зручна лише для найпростіших спиртів:
Для спиртів характерна структурна ізомерія. Ізомерія у ряду спиртів розпочинається з третього члена гомологічного ряду. Ці ізомери відрізняються положенням гідроксильної групи.
Для наступного члена гомологічного ряду структурна ізомерія обумовлена не тільки положенням гідроксилу, але й будовою карбонового ланцюга.
|