Другої половини ХІХ – ХХ ст. 1. Німецький юрист, який зробив спробу застосувати у праві деякі ідеї соціології; центральним поняттям його теорії є поняття інтересу
1. Німецький юрист, який зробив спробу застосувати у праві деякі ідеї соціології; центральним поняттям його теорії є поняття інтересу, яке виражене в праві. а) Р.Ієрінг; в) Г.Спенсер; б) Г.Еллінек; г) Л.Гумплович.
2. Кому належить визначення права як «системи соціальних цілей, які гарантуються примусом»; називав гроші «справжнім апостолом рівності»? а) Р.Ієрінг; в) Г.Спенсер; б) Г.Еллінек; г) Л.Гумплович.
3. Зробив своєрідну спробу поєднати формально-догматичне розуміння держави і права з соціологією; розрізняв соціальні і юридичні поняття держави і права: а) Р.Ієрінг; в) Г.Спенсер; б) Г.Еллінек; г) Л.Гумплович.
4. Один із засновників теорії єдиного індустріального суспільства, автор праці «Система синтетичної філософії», вважав що держава виникає і розвивається внаслідок наступальної чи оборонної війни проти інших суспільств; виділяв військовий і промисловий типи суспільств. а) Р.Ієрінг; в) Г.Спенсер; б) Г.Еллінек; г) Л.Гумплович.
5. Австрійський соціолог, який вважав, що головним фактором життя суспільства є боротьба за існування між расами, під якими він розумів не біологічний, а соціокультурний феномен. Держава, на його думку, це «природно існуюча організація панування, яка покликана підтримувати певний правовий порядок». а) Р.Ієрінг; в) Г.Спенсер; б) Г.Еллінек; г) Л.Гумплович.
6. Автор теорії солідаризму? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
7. Кому належить думка про те, що кожний клас в суспільстві виконує певну суспільно необхідну функцію, тому відкидав марксистське вчення про класову боротьбу, натомість виступав за солідарність класів? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
8. Англійський економіст, засновник однієї з течій у неолібералізмі, автор книги «Загальна теорія зайнятості, процента і грошей»? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
9. Автор ідеї активного державного регулювання економіки? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
10. Австрійський економіст, неоконсерватор; невід’ємною рисою високорозвинених суспільств вважав «розсіяне знання», на основі цього виступав проти будь-яких форм державного регулювання економіки. а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
11.Хто обґрунтував ідею плюралістичної демократії? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
12. Кому належить теза про те, що в країнах парламентської демократії виборчі права робітників мають декларативний характер, а представницькі органи влади захищають інтереси власників; «Капіталізм не сумісний зі свободою»? а) Дж.Кейнс; в) Л.Дюгі; б) Ф.Хайек; г) Г.Ласкі.
13. Італійський правознавець, автор теорії політичного класу? а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
14. Засновник теорії еліт, автор твору «Трактат загальної соціології»? а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
15. Кому належить теза про те, що суспільство завжди поділяється на дві страти – пануюча еліта та підлеглі (маса), при чому правляча страта поділяється на дві підгрупи – правляча і не правляча? а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
16. Хто є автором «залізного закону олігархії»? а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
17. Кому належить теза про несумісність бюрократичних організацій і демократії, тобто взаємодія організованих мас (партія, держава) та їх політичних лідерів невідворотно призводить до олігархічного правління? а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
18. Німецький юрист, неокантіанець, критик марксизму; основу держави вбачав не в економічному базисі суспільства, а в праві, яке є першоосновою і першопочатком держави. а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Г.Моска; г) Р.Штамлер.
19. Французький філософ неотоміст, йому належить теза: «Витікаючи цілковито від народу, влада першопочатково походить від Бога». а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Ж.Марітен; г) Р.Штамлер.
20. На його думку природне право – це встановлені божественним розумом універсальні норми права і обов’язку; віруючі краще розуміють цей закон, ніж атеїсти. а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Ж.Марітен; г) Р.Штамлер.
21. Неотоміст, автор класифікації прав людини: а) В.Парето; в) Р.Міхельс; б) Ж.Марітен; г) Р.Штамлер.
Навчальне видання
ПРОГРАМА ТА ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ З КУРСУ «ІСТОРІЯ ВЧЕНЬ ПРО ДЕРЖАВУ І ПРАВО»
ДЛЯ СТУДЕНТІВ УСІХ ФОРМ НАВЧАННЯ ЗІ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ПРАВОЗНАВСТВО»
Укладачі В.М.Власенко, В.А.Нестеренко Редактор В.Я.Медведєва Відповідальний за випуск В.М.Власенко
Підписано до друку Формат 60х84/16. Папір офс. Гарнітура Times New Roman Cyr. Друк офс. Ум. друк. арк. 4,19. Обл.-вид. арк. 2,82. Тираж 100 пр. Собівартість вид. 5 грн. 08 к. Зам. №
Видавництво СумДУ при Сумському державному університеті 40007, м. Суми, вул. Р.-Корсакова,2 Свідоцтво про внесення суб'єкта видавничої справи до Державного реєстру ДК №2365 від 08.12.2005 Надруковано у друкарні СумДУ 40007, м. Суми, вул. Р.-Корсакова,2.
Міністерство освіти і науки України Сумський державний університет
До друку та в світ дозволяю на підставі «Єдиних правил», п. 2.6.14
Заступник першого проректора-начальник організаційно-методичного управління В.Б.Юскаєв
|