Мікровикладання. Виклад нового матеріалу у формі бесіди
На цьому етапі безпосередньої роботи перед аудиторією від кожної мікрогрупи виступає один студент. Члени мікрогрупи можуть після його виступу прокоментувати, доповнити продемонстровану частину цього уроку. Аналіз фрагмента варто здійснювати, враховуючи знання студен-том-учителем змісту матеріалу (це виявиться і в тому, як він зможе перебудуватися, помітивши утруднення «учнів»); уміння ставити запитання (навідні й наскрізні); вміння вислуховувати й реагувати на відповіді, «прибудовуючись» своїм запитанням до відповіді учня; вміння створити атмосферу пошуку; формування почуття в учнів власної гідності, значущості та вдячності товаришам у спільній роботі. Окремо увага приділяється техніці вчителя. Загальний аналіз заняття повертає до висновку першої його частини: необхідності вдосконалювати комунікативні вміння, дотримуватися надзавдання педагогічної діяльності — розвитку особистості учня. МАЙСТЕРНІСТЬ УЧИТЕЛЯ В ОРГАНІЗАЦІЇ ВЗАЄМОДІЇ МІЖ УЧНЯМИ ПІД ЧАС ГРУПОВОЇ РОБОТИ НА УРОЦІ Мета:усвідомлення сутності, принципів, функцій групової роботи на засадах співробітництва; формування комплексу вмінь організовувати групову діяльність на уроці як умови вдосконалення педагогічного професіоналізму. Обладнання плакат із висловлюваннями вітчизняних і зарубіжних учених-педагогів про навчання в співробітництві, схеми «Організація групової взаємодії на уроці», «Функції і принципи навчання в співробітництві», фрагменти уроків, де представлено організацію групової взаємодії (відеозаписи й тексти з педагогічної літератури), зразки інструкцій для організації роботи в групах Опорні поняття групова робота на уроці, рольова участь, індивідуальна робота на уроці, співробітництво на уроці, парна форма організації навчальних занять, навчальний діалог Завдання для студентів
1 1 Генеза та значення групової навчальної роботи школярів, необхідність опанування вчителем технологи її організації 1 2 Принципи організації групової навчальної роботи 1 3 Групова робота на уроці I 4 Організація взаємодії між учнями під час групової роботи
Список рекомендованої літератури
2 ДьяченкоВ К Сотрудничество в обучении — М, 1991 — С 24 —60, 134 — 3 Лийметс X Й Групповая работа на уроке — М, 1975 — С 4 — 33 4 Малеваний Ю Й О современном уроке // Молодому учителю / Сост 5 Оконь В Введение в общую дидактику — М, 1990 — С 40—43 6 Палат Е С Обучение в сотрудничестве // Новые педагогические й ин- 7 Полетило С А Організація групової навчальної роботи старшокласників 8 Психолога педагогические аспекты учебного процесса в школе — К, 1983 — 9 Селевко Г К Современные образовательные технологии Учеб пособие — 10 ЦукерманГ А Зачем детям учиться вместе? — М, 1985 — С 34—40, 46 —79 I1 Шевченко С Д Школьный урок как научить каждого — М Просвеще- ХІД ЗАНЯТТЯ
|