РОЗВИТКУ ССАВЦІВ.
В ембріогенезі ссавців, як і птахів, виявляються послідовність і чіткий взаємозв'язок різних стадій формування нового організму. Кожна подальша стадія не може проходити без попередньої. При цьому змінюється характер живлення, дихання зародка, з'являються критичні періоди в його житті, коли потрібно особливо уважно відноситися до матері, забезпечуючи її всім необхідним. По П.А. Шмідту, в ембріона-льному розвитку сільськогосподарських тварин можна виділити три періоди – зародко- Рис. 17. Типи гістологічної будови плацент (схема):
А-епітеліохоріальна; Б-десмохоріальна; В-ендотеліохоріальна; Г-гемохоріальна. І-плодова частина плаценти; ІІ-материнська чатина палценти; 1-епітелій ворсинки хоріона; 2-сполучна тканина і 3-кровоносні судини хоріона; 4-епітелій слизової оболонки матки; 5-сполучна тканина і 6-кровоносні судини слизової оболонки матки.
вий, передплодовий і плодовий. У великої рогатої худоби терміни цих періодів встановлені детальніше, у інших тварин вони вивчені недостатньо. ЗАРОДКОВИЙ ПЕРІОД в розвитку великої рогатої худоби від запліднення до утворення осьових органів і плодових оболонок триває приблизно 34 доби. Він включає такі етапи: 1. 1 – 11-а доба - дроблення, утворення бластоцисти. Живлення відбувається за рахунок запасу речовин самої яйцеклітини. 2. 12 - 19-а доба – живлення і дихання зародка за рахунок трофобласта при всмоктуванні маткового молока. Відбувається імплантація і на трофобласті розвиваються первинні ворсинки. 3. 19- 22-а доба – живлення і дихання за допомогою трофобласта і жовткового мішка. Проте останній швидко редукується. У зв'язку з утворенням первинної кишки з її задньої частини розвивається алантоїс. 4. 23 - 26-а доба - живлення і дихання за рахунок судин аллантоїса, що розвиваються. 5. 27 - 34-а доба – утворюються ворсинки хоріона, до яких підростають судини алантоїса. Ворсинки формують групи – котиледони. Живлення зародка поліпшується, у нього закладаються всі системи органів. Особливо слід зазначити розвиток і перебудову зябрового апарату, появу кінцівок, органів чуття, печінки і двокамерного серця. Серед цих п'яти етапів переломними є 30-а доба, коли через перебудову зябрових дуг і розчленовування кінцівок змінюється кровообіг, і 34-а доба - відособлення шийного відділу через посилений розвиток лицьової частини черепа і головного мозку. ПЕРЕДПЛОДОВИЙ ПЕРІОД включає два етапи, в одному з яких розвивається хрящовий скелет, в іншому відбувається його окостеніння. 6. 35 - 45-а доба - дихання і живлення відбуваються за рахунок плаценти, яка продовжує вдосконалюватися. Бурхливо розвиваються органи, закладається молочна залоза. 7. 46 - 60-а доба - пізній передплодовий етап; починається окостеніння скелета. Можна визначити стать плоду по зовнішнім, а потім внутрішнім статевим органам. ПЛОДОВИЙ ПЕРІОД займає 80% всього внутрішньоутробного розвитку і продов-жується до народження. 8. 61 - 120-а доба - перший етап, характеризується повністю гістологічно сформованою плацентою і подальшим розвитком органів. 9. 121 - 285-а доба - пізній плодовий етап, продовжується розвиток всіх органів, особливо їх тонких гістологічних структур. У зародковий період з'являються ознаки, характерні для всіх хребетних, - утворення осьових органів. У передплодовий період розвиваються ознаки класу - молочна залоза, потім ознаки сімейства (наприклад, парно- або непарнокопитних). У плодовий період з'являються ознаки виду, породи і, нарешті, індивідуальні особливості даного організму.
|