РАЦІОНАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ ДОРОЖНЬОГО РУХУ
Одним з найважливіших факторів, що впливають на кількість шкідливих викидів ДВЗ, є якість процесу згоряння. Ефективність протікання цього процесу визначається, в чому, режимом роботи двигуна (навантаженням, частотою обертання колінчастого вала, параметрами несталих режимів). При цьому між режимом роботи ДВЗ і режимом руху автомобіля існує однозначна відповідність. Наприклад, з ВГ карбюраторних ДВЗ в період уповільнення, тобто в режимі примусового холостого ходу (ПХХ), виділяється велика кількість незгорілих вуглеводнів. Максимальні концентрації СО спостерігаються при роботі двигуна на холостому ходу і при повних навантаженнях. При розгоні автомобіля і при русі з усталеною швидкістю в ВГ характерні великі концентрації оксидів азоту. Характеристики режиму роботи ДВЗ і показники токсичності при міській їзді представлені в таблиці 5.1. Видно, що найбільш несприятливими з позицій витрати палива і токсичності ВГ двигуна є режими розгону, уповільнення і холостого ходу. Характер руху будь-якого автотранспортного засобу (АТЗ) залежить від безлічі факторів: інтенсивності, складу і середньої швидкості транспортного потоку, якості дорожнього покриття, числа перетинів транспортних і пішохідних потоків, кількості перехресть, а також динамічних якостей самого АТЗ і стилю управління ім. Таблиця 5.1
Організація дорожнього руху на вже існуючій вулично-дорожньої мережі навіть без її капітального перебудови дозволяє значно знизити витрату палива автомобілями і викиди токсичних речовин з ВГ. Так, з точки зору зниження витрати палива і токсичності ВГ ДВЗ вкрай бажано скоротити число зупинок транспортних засобів. Це може бути досягнуто зменшенням числа діючих регульованих перехресть і пішохідних переходів, впровадженням прогресивних методів управління роботою світлофорних об'єктів (наприклад, введенням на окремих ділянках доріг так званої «зеленої хвилі»), переведення деяких з них в режим миготливого жовтого сигналу в нічні години, вихідні та святкові дні. Наявність у транспортному потоці автомобілів з різними експлуатаційними властивостями призводить до зростання нерівномірності руху і, як наслідок, зниження паливної економічності АТЗ. У цьому зв'язку особливу роль набуває оптимізація складу транспортного потоку, яка виконується за допомогою диференціювання смуг руху для легкових і вантажних автомобілів, виділення окремих смуг для маршрутного пасажирського транспорту, спеціалізації смуг при підході до перетину з подальшого напрямку руху, а також заборони вантажного руху в центральній частині міст. Позитивний вплив на витрату палива і токсичність ВГ надає дію на швидкісний режим транспортного потоку (при обмеженні швидкості до 50 км / ч). Скорочення витрати палива в зоні перехрестя можна досягти за рахунок оптимізації циклу регулювання. Оптимальна по витраті палива тривалість циклу регулювання становить 50 ÷ 60 с для потоків, що складаються переважно з легкових автомобілів, і 90 ÷ 100 с для потоків з переважаючим рухом вантажних АТЗ.
До числа можливих причин відхилення режимів роботи автомобільного двигуна в реальній експлуатації від оптимального слід віднести несвоєчасне перемикання передач, зайву частоту обертання колінчастого вала двигуна, рух АТЗ на неоптимальній передачі, необгрунтований час роботи автомобіля на холостому ходу і зайве число гальмувань. Ці причини характерні для малодосвідченого водія.
|