Організаційна структура - це ділення цілого на організаційно відособлені одиниці і мережу управлінських зв'язків в нім. Організаційна структура - форма розділення і кооперації адміністративної діяльності. Вона є формою закріплення розподілу праці по управлінню, стійкою схемою розподілу його завдань, функцій. Тому її можна розглядати і як структуру цілей, функцій адміністрації, що виражається в диференціації її на частини і в системі організаційних зв'язків в ній.
На структуру апарату впливають багато об'єктивних і суб'єктивних чинників. Найважливішим серед них є вміст діяльності, тобто комплекс функцій адміністративної діяльності.
Функції, їх номенклатура, об'єм, значущість, взаємозв'язок - ось що в першу чергу детермінує структуру апарату. Необхідно враховувати наявність двостороннього зв'язку структури і функції: знов виникла функція може бути виконана як шляхом створення нових структурних одиниць, так і шляхом використання можливостей, що раніше існували. Але розвинена функція вимагає структурного відособлення. З іншого боку, функція не міняється автоматично услід за зміною структури апарату, одну і ту ж функцію можуть здійснювати різні органи, службовці. Як всяка форма, структура відображає результат розвитку вмісту і, у свою чергу, надає на нього активну зворотну дію. Від організаційної структури залежить спеціалізація і кооперація адміністративної діяльності, її комплексність, правильність розподілу навантаження між різними частинами. Раціональна структура дозволяє з меншими витратами часу і сил і більш кваліфіковано вирішувати справи, створює умови для погодженої і чіткої роботи, утворення хорошого психологічного клімату.
Адміністративні структури володіють безліччю ознак, які можуть бути використані як критерії їх угрупування. Розрізняють структури прості і складні, жорсткі і гнучкі, лінійні і функціональні, постійні і змінні, типові і індивідуальні, формальні і неформальні, такі, що склалися і експериментальні, централізовані і децентрализованные і ін. Можна розрізняти структури стійкі і нестійкі, надійні і ненадійні, бюрократичні і демократичні, дорогі і дешеві і так далі Структури виконавчої влади мають бути перш за все ефективними (надійними, стабільними і здібними до необхідних перебудов), демократичними і по можливості дешевими.
Державна адміністрація є цілісним утворенням, що складається з великої кількості всіляких частин. У ній можна розрізняти декілька основних типів структурних одиниць:
• апарат відомства;
• апарат відомчого підрозділу (наприклад, Внутрішніх військ МВС);
• регіональний апарат (обласний, краєвий і так далі адміністрації);
• виконавський орган державної влади;
• адміністрація організації (установи, підприємства);
• структурний підрозділ органу, адміністрації (відділ кадрів і ін.);
• посада.
Кожна структурна одиниця апарату державної адміністрації, це: його самоуправляемая, автономна, організаційно оформлена частина, існування якої зумовлене правовим актом; частина, що має свою компетенцію.
Тип організаційної структури системи визначається типом влади (підпорядкування). Якщо система заснована на лінійній владі, значить, в ній лінійна структура. Використання функціональної влади наводить до утворення функціональних структур. Такими є, наприклад, служби кримінального розшуку і інші міліційні служби в системі МВС. Їх обласні, міські, районні підрозділи (управління, відділи, відділення) лінійно підкоряються відповідному органу внутрішніх справ і функціонально - вищестоящій ланці відомчої служби.