Показники механічних властивостей грунтів
При дії навантаження і у міру його зростання відбувається ущільнення грунту, а досягши величини граничного її значення відбувається втрата міцності грунту – зсув. Це викликає в першому випадку деформацію стиску, а в другому – завалення масиву або випір. Відповідно, поводження грунту при дії навантаження залежить від його властивостей, що оцінюються деформативними і міцностними показниками. Показники деформативних властивостей грунтів: Е – модуль деформації (МПа); Рстр -. структурная міцність (кПа). Показатели прочностных свойств грунтов: j – кут внутрішнього тертя (град); С – питоме зчеплення (кПа). Показники деформативних властивостей грунтів визначають в лабораторних і польових умовах. У польових умовах за допомогою штампів, в лабораторії – в приладі одноосного стиску (одометрі), рис. 2.2., приладі ОІСІ-4, рис. 2.3, стабилометрі, рис. 2.4. Одометр – компресійний прилад. Грунт випробовується в жорсткому кільці без можливості бічного розширення. Прилад не моделює реальну роботу грунтів підстав, оскільки деформації розвиваються тільки по вертикалі. Прилад ОІСІ-4 позбавлений недоліку одометра. У приладі ОІСІ-4 під навантажуваним центральним штампом, що займає тільки частку майдану зразка, відбувається формування об'ємної деформації грунту, що більше відповідає реальним умовам роботи фундаменту і грунту основи. Одержувані значення достатньо близькі до даних іспитів грунтів в польових умовах.
Рис. 2.2. Компресійний прилад 1 – верхній штамп; 2 – грунт; 3 – кільце; 4 – фільтруюче днище; 5 – кулька; 6 – ванна для води.
Рис. 2.3. Прилад ОІСІ-4
1 – центральний штамп; 2 – грунт; 3 – кільцевий штамп; 4 – кільце-грунтонос|; 5 – ванна для води.
Рис. 2.4. Стабілометр 1 – шток; 2 – зразок грунту; 3 – рухливий поршень; 4 – нерухомий поршень; 5 – прозора камера 6 – манометр; 7 – корпус; 8 – гумова оболонка. Показники, що характеризують опір грунту зсуву, можуть визначатися так само, як деформаційні, в польових і в лабораторних умовах. У лабораторії для цих цілей використовують прилади одно- або багатоплощинного зрізу, рис.. 2.5, або стабілометр. У польових умовах робляють зсув ціликів.
Рис. 2.5. Зрізний прилад. а – одноплощинний; б – двохплощинний; 1 – площина зрізу; 2 – грунт; 3 – штамп; 4 – кільце, що складається з двох (три) кілець; 5 – ванна для води. Варіанти завдань для розрахунку похідних показників фізичних властивостей грунтів приведені в додатку 2.
|