Порошкові вогнегасники
Порошкові вогнегасники призначені для гасіння загорань легкозаймистих і горючих рідин, а також електроустановок, які знаходяться під напругою. Вогнегасним зарядом у вогнегасниках є порошок ПСБ-3, який складається з бікарбонату натрію (NaHCO3) і домішок, попереджуючих комкування. Домішками можуть бути кремнезем, тальк, інфузорна земля тощо. Застосовують порошкові вогнегасники при температурі від –50 ºС до +50 ºС. Порошкові вогнегасники: ОП-1; ОП-2; ОП-5; ОП-10. Порошковий вогнегасник ОП-1 (рис. 5.3) складається з корпусу, сітки, встановленої у верхній частині вогнегасника, і кришки. Вогнегасник має вогнегасний заряд, який викидається на палаючу поверхню в результаті багаторазового повторного стряхування. Для приведення в дію вогнегасника ОП-1 необхідно: відкрити кришку, взяти вогнегасник за нижню частину корпусу, перевернути вверх дном, енергійно стряхуючи, направити порошок на вогонь. Порошковий вогнегасник ОП-10 (рис. 5.4) складається з корпуса стального балона високого тиску з вуглекислим газом, повітряної трубки, кришки із запірно-пусковим пристроєм і викидного насадка. На горловину балона з вуглекислим газом накручують ніпель, який має дозуючий пристрій для випуску газу в порожнину вогнегасника та одночасно через повітряну трубку – в аерозольну камеру. Ніпель запирає балон бронзовою мембраною.
Для приведення в дію вогнегасника ОП-10 необхідно спрямувати викидний насадок на вогнище пожежі і натиснути рукою пусковий важіль. При цьому голка штока проколює мембрану балону і газ через калібрувальний отвір по повітряній трубці потрапляє до порожнини вогнегасника, а частина газу – в аерозольну камеру. Порошок по трубці викидається з корпусу. Технічна характеристика порошкових вогнегасників наведена в таблиці 5.3.
Таблиця 5.3 – Технічна характеристика порошкових вогнегасників
5.5 Хладонові вогнегасники (рідинні) Хладонові вогнегасники (рис. 5.5) призначені для гасіння пожеж: – легкозаймистих і горючих рідин як у приміщеннях і закритих ємностях, так і розлитих на бетонних майданчиках і ґрунті; – палаючої деревини, вугілля та інших твердих матеріалів; – електричного обладнання, яке знаходиться під напругою; – двигунів внутрішнього згорання. Хладонові вогнегасники: ОУБ-3А, ОУБ-7, ОС-8М.
Рис. 5.5 – Схема ручного вуглекислотно-брометилового вогнегасника ОУБ-7: 1 – сталевий балон; 2 – сифонна трубка; 3 – розпилюючий насадок; 4 – запірний вентиль; 5 – рукоятка
В хладонових вогнегасниках в якості вогнегасного засобу використовують речовини на основі галоїдованих вуглеводнів (бромистий етил, хладон 114В2, двоокис вуглецю тощо), утворюючих при випуску з корпусу через насадок струмінь аерозольного типу, яка складається з дрібнодисперсних крапель. Вогнегасник ОУБ-7 являє собою стальний балон, який має запірно-пусковий пристрій, що закривається поліетиленовим ковпаком. Для приведення в дію вогнегасника необхідно натиснути пусковий важіль. Зарядом вогнегасника слугує суміш 4НД, яка містить по масі 97 % бромистого етилу і 3 % вуглекислого газу. Стиснуте повітря, яке нагнітається у вогнегаснику до 0,8–0,9 МПа, знаходиться в газовій фазі та утворює підпираючу подушку. В момент приведення вогнегасника в дію вуглекислотно-брометиловий розчин викидається у вигляді тонкорозпиленої рідини, яка швидко перетворюється у суміш парів бромистого етилу і вуглекислоти. За своїми вогнегасними властивостями заряд вогнегасника ОУБ-7 ефективніший за вуглекислоту більш ніж в 4 рази і має високу змочувальну здатність. У вогнегасниках ОУБ-7 може застосовуватися високоефективний суміш ТФ (тетрафтордиброметан), відома також під назвою хладон 114В2, або суміш бромистого етилу з хладоном 114В2. Технічна характеристика хладонових вогнегасників наведена в таблиці 5.4. Переваги вуглекислотно-брометилового складу: – при русі по вентилю не замерзає; – бромистий етил має високу змочувальну здатність, що забезпечує гасіння тліючих матеріалів; – температурний діапазон дії від –60 0С до +60 0С; – температура замерзання нижче –70 0С.
Таблиця 5.4 – Технічна характеристика хладонових вогнегасників
|