Література
Основна: 2, 4, 5, 6, 9, 14, 15, 17, 19, 21, 26 Додаткова: 28, 33, 50, 59, 76, 71, 79
Методичні рекомендації студентам для підготовки семінарського заняття При підготовці цієї теми необхідно звернути увагу на те, що з кінця XVIII ст. українські землі перебували у складі Російської та Австрійської імперій. Важливо усвідомити, що для культурного розвитку України ХІХ ст. характерним є створення вищих навчальних закладів. У січні 1805 р. з ініціативи В.Н.Каразіна було створено Харківський університет, У 1820 р. у Ніжині засновано гімназію вищих наук; у 1834 р. відкрито Київський університет Св. Володимира. Першим його ректором став М.О. Максимович. Необхідно виокремити три основні суспільні течії, які були в цей період, а також зафіксувати, що в умовах посилення асиміляторських дій проти України частина її інтелігенції сприяла українському національно-культурному відродженню, під яким розуміла усвідомлення національної ідентичності, а народ - як діяльну особу історії та сучасного світу. Українське національне відродження виникло, як антитеза тяжкому політичному і соціально-економічному становищу та культурному занепаду. Тема 7. Заняття 2: Українська культура ХХ століття. План 1. Національно-культурне піднесення років в Україні в 20-ті рр. ХХст. 2. Література та театр на тлі національних та соціальних реалій. 3. Український мистецький авангард та його доля. 4. Українська культурна парадигма другої половини ХХ століття. Теми рефератів: 1. Феномен «розстріляного Відродження» 2. Творча спадщина “шістдесятників“. 3. Дисидентський рух та його внесок у розвиток української нації та державності. 4. Вплив радянського тоталітаризму на українську культуру Тести 1. В літературі України на початку ХХ ст. з’явилась така течія: а) футуризм; б) неоромантизм; в) сентименталізм; г) класицизм.
2. В архітектурі другої половини 40-х років ХХ ст. виник стиль, що отримав назву: а) українське бароко; б) національне бароко; в) радянське бароко; г) сталінське бароко.33
3. До об’єднання “шістдесятників” з українських письменників входив: а) М. Рильський; б) Л. Костенко; в) В. Сосюра; г) М. Хвильовий.
5. Освіта — це: а) знання; б) навчання; в) виховання; г) рівень духовного розвитку особистості.
5. Вираз “Мистецтво створюють митці і публіка” належить: а) Б. Астаф’єву; б) А. Луначарському; в) Б. Яворському; г) Г. Кречмару
Запитання для самоконтролю 1.Які взаємозв’язки української культури з авангардним пошуком у світі мистецтва? 2.У чому виявилась національна своєрідність української культури зазначеного періоду? 3.Які фактори (соціальні, національні) зумовили український культурний ренесанс? 4.Простежте зв’язок між політикою українізації і станом освіти у 1920-ті роки. 5.Якою була доля українських університетів у перше пореволюційне десятиріччя? 6.Основні літературні течії 1920-х років в Україні та їх представники. 7.Які новаторські риси характерні для театру “Березіль”? 8.Основні риси розвитку української культури у другій половині ХХ століття. 9. Які здобутки і втрати української культури в другій половині ХХ століття? 10. Дайте характеристику новій соціально-культурній ситуації в період так званої перебудови, її специфічним особливостям.
|