Література. Методичні рекомендації студентам для підготовки семінарського
Основна: 3, 8, 11, 13, 14,19, 23 Додаткова: 44,46, 47, 44, 58, 59, 65, 87 Методичні рекомендації студентам для підготовки семінарського Заняття Для вивчення цієї теми необхідно дати буде аналіз розвитку політичної і економічної ситуації на українських землях. Адже для того щоб виявити закономірності розвитку культури в той чи інший період необхідно дати загальну характеристику того періоду, виявити певні часові межі, детально описати всі будь-які значимі для культурного життя зміни. Треба звернути увагу на позитивний аспект в пануванні Великого Князівства Литовського на українських землях, який проявляється в тому, що принаймні на початку не відбувається ніякого нав’язування іноземних впливів чи пригнічення національної культури. Духовна спадщина Київської Русі виявилася багатшою за духовну спадщину литовців, які мали більш низький культурний рівень. Але також треба враховувати і негативні аспекти в пануванні Польщі на д Україною. Особливу увагу треба звернути на кінецьV– середину 17 століття – на культурне відродження України. Намагання відродити національну культуру як основу збереження українського народу і як засіб протидії іноземному впливу, увінчуються успіхом. Вінцем цього відродження згодом стане Визвольна війна 1648-1654 рр. під приводом Б.Хмельницького. Дати необхідно оцінку і тому факту, що на релігійній карті України з’явилася нова церква – греко-католицька. Вона підпорядковувалася Папі Римському, приймала деякі католицькі догмати, такі як догмат про чистилище, але залишався майже повністю православний обряд. Це й момент можна назвати позитивним, хоча необхідно і виявити негативні моменти Берестейської унії. Семінар 5. Українська культура доби козаччини. Мистецтво бароко - 2год. План 1. Гетьманщина як прообраз української держави. Козацький побут та духовна культура. 1. Світоглядні засади українського бароко. 2. Розвиток освіти і наукових знань в Україні др. пол. ХVІІ – ХVІІІ ст. Києво-Могилянська академія. 3. Архітектура стилю бароко на Україні. 4. Образотворче мистецтво та барокова скульптура 5. Українська література др. пол. ХVІІ – ХVІІІ ст. 6. Драма та розвиток театру в Україні др. пол. ХVІІ – ХVІІІ ст. Українська барокова музика. Теми рефератів: 1.Основні представники Києво-Могилянської академії, їхній внесок у розвиток науки та освіти 2. Значення творчості Г.С.Сковороди для світової філософії та культури 3. Сутність «мазепинського бароко». 4.Східний компонент в козацькій культурі. 5.Роль козацької культурної спадщини в розвитку української ід Тести 1. Вертеп — це: а) народний ляльковий театр; б) рішення у суді; в) шкільна драма; г) співацька школа.
2. Вихованцем Києво-Могилянської академії був такий український композитор: а) М. Лисенко; б) Д. Бортнянський; в) М. Березовський; г) Д. Дилецький.
3. Зазначте, про що розповідав героїчний епос — думи та історичні пісні: а) про романтичне кохання; б) про боротьбу запорозького козацтва; в) про світське життя; г) про релігійне життя.
4. Основою концепції Г. Сковороди є: а) Бог — світ — людина; б) природа — світ — Біблія; в) світ — людина — Біблія; г) природа — Бог — світ.
Запитання для самоконтролю 1.Які особливості козацтва визначили його роль у культурній розбудові України ХVІІ ст.? 2..Хто із козацької старшини взявся першим опікувати культурні потреби суспільства? 3..Якою була роль Петра Могили у відновленні культурних пам’яток у Києві? 4.Назвіть основні літературні жанри цієї доби? 5. Дайте характеристику стилю бароко? 6..Назвіть основні види театральних вистав? 7. Назвіть основних композиторів, представників барокової культури.
|