Визначення числа тарілок і висоти колони
Визначаємо число тарілок графічним шляхом. Для цього будуємо рівноважну криву в координатах y* ‑ x. Для побудови рівноважної кривої використовуємо дані рівноважного складу рідини і пари бінарних систем. Наносимо на цю y* ‑ x діаграму робочу лінію верхньої і нижньої частин колони (Рис. 4.1).
Рис. 4.1 ‑ Визначення числа ступенів зміни концентрації
Згідно допущень, що приймаються при побудові робочих ліній, концентрації пари і рідини на кінцях колони рівні. Рівні концентрації будуть на діагоналях квадрата. Тому з точки хD (відповідає складу рідини на верхній частині тарілки і відповідно в дистиляті) і з точки хW (куб колони і нижня частина тарілки колони) ведемо перпендикуляри до перетину з діагоналлю. Отримуємо точки А і В. З точки А проводимо пряму, що відповідає рівнянню робочої лінії верхньої (укріплювальної) частини колони. Для цього по осі ординат відкладаємо відрізок , що відповідає вільному члену рівняння і з’єднуємо отриману точку з точкою А. Верхня частина колони починається з живильної тарілки, робоча концентрація рідини на якій дорівнює концентрації живлення, а саме хF. Таким чином, провівши з абсциси відповідної концентрації перпендикуляр до перетину з робочою лінією верхньої частини колони XF, отримаємо точку С, яка відповідає початку робочої лінії нижньої частини колони. З’єднуючи точки С і В отримаємо пряму СВ, яка є робочою лінією нижньої частини колони. Пряма АС є робочою лінією верхньої частини колони. Починаючи з точки А, будуємо на діаграмі ломану лінію, що має горизонтальні відрізки між робочою та рівноважною лініями. Останній відрізок повинен перетинати абсцису хF. Число горизонтальних відрізків відповідає числу теоретичних тарілок верхньої частини колони . Аналогічно, починаючи з точки В будуємо на діаграмі ломану лінію вверх і визначаємо число горизонтальних відрізків, що відповідають числу теоретичних тарілок нижньої частини колони . Всього теоретична кількість тарілок складає . Для визначення дійсного числа тарілок n необхідно враховувати к.к.д. тарілки, розрахунок якого не входить в програму курсової роботи. Число тарілок n розраховуємо за рівнянням, приймаючи h = 0,5:
.
Число тарілок: у верхній частині колони
; у нижній частині колони
.
Загальне число тарілок . За даними каталога-довідника «Колонні апарати» приймаємо відстань між тарілками h = 300 мм. Визначаємо висоту тарілчастої частини колони:
м.
|