(названия и зависимости от переменных входящих величин, граничные условия)
1. для задачи из п.III.9 – смотри 3.9.
2. для задачи из п.III.10 – смотри 3.10.
Для всех последующих задач:
3. для надкритической системы, ограниченной поверхностью и окруженной вакуумом:
4. для подкритической размножающей системы, ограниченной поверхностью и окруженной вакуумом. Задан источник излучения на поверхности системы.
Задан источник излучения, распределенный по объему.
5. для неразмножающей системы, ограниченной поверхностью и окруженной вакуумом. Задан источник излучения на поверхности системы.
Задан источник излучения, распределенный по объему системы.
6. для подкритической размножающей системы, ограниченной поверхностями и и окруженной вакуумом. Задан источник излучения на поверхности системы
Задан источник излучения, распределенный по объему системы.
7. для неразмножающей системы, ограниченной поверхностями и и окруженной вакуумом. Задан источник излучения на поверхности системы.
Задан источник излучения, распределенный по объему системы.
Загрузка. Пожалуйста, подождите...
Банк Рефератов
Рефераты онлайн
ГДЗ
ДПА
Начало формы
Конец формы
ПЕРЕЛІК ДИСЦИПЛІН:
· Адміністративне право
· Арбітражний процес
· Архітектура
· Астрологія
· Астрономія
· Банківська справа
· Безпека життєдіяльності
· Біографії
· Біологія
· Біологія і хімія
· Ботаніка та сільське гос-во
· Бухгалтерський облік і аудит
· Валютні відносини
· Ветеринарія
· Військова кафедра
· Географія
· Геодезія
· Геологія
· Етика
· Держава і право
· Цивільне право і процес
· Діловодство
· Гроші та кредит
· Природничі науки
· Журналістика
· Екологія
· Видавнича справа та поліграфія
· Інвестиції
· Іноземна мова
· Інформатика
· Інформатика, програмування
· Історичні особистості
· Історія
· Історія техніки
· Кибернетика
· Комунікації і зв'язок
· Комп'ютерні науки
· Косметологія
· Короткий зміст творів
· Криміналістика
· Кримінологія
· Криптология
· Кулінарія
· Культура і мистецтво
· Культурологія
· Російська література
· Література і російська мова
· Логіка
· Логістика
· Маркетинг
· Математика
· Медицина, здоров'я
· Медичні науки
· Міжнародне публічне право
· Міжнародне приватне право
· Міжнародні відносини
· Менеджмент
· Металургія
· Москвоведение
· Мовознавство
· Музика
· Муніципальне право
· Податки, оподаткування
Бесплатные рефераты
Методика виправлення мовних недоліків у акторів
Культура і мистецтво
Тюменський Державний інститут мистецтв і культури
Факультет КіХТ
Кафедра режисури
Курсова робота
За сценічної мови.
Студентки 3 курсу РТК
Кондінкіной Ю.В.
Викладач:
Парфьонова. Е.В.
Тюмень 2001
Тема: Методика виправленнямовних недоліків у акторів.
ПЛАН
1) Вступ
. Екскурс в історію
. Культура мови акторів 2) Короткі вимоги до програми з культури мовлення з точки зору акторського мистецтва. 3) Принципи аналізу мовних порушень. 4) Класифікація порушень мовлення. 5) Принципи та методи логопедичного впливу.
Методика виправлення мовних недоліків.
6) Діслаліі. Недоліки вимови окремих звуків і прийоми їхпостановки:
. ЗВУК Р.
. звук Л
. звук С, З, Ц
. звук Ш, Ж, Щ, Ч 7) ринолалія 8) заїкання 9) Браділалія і тахілалія 10) Порушення голоси:
. недоліки голоси
. профілактика голосових розладів
. методика занять при деяких розладах голоси 11) Висновок
Список використаної літератури:
1. Дефектологія. Словник-довідник, (ред. Б. П. Пузанова) М.1996. 2. С.А. Козлова, Т.А. Куликова. Дошкільна педагогіка. М.2000. 3. В.В. Гербова. Заняття з розвитку мовлення в старшій групі д/с.
М.1984. 4. Т.Б. Філічева, Н.А. Чевелева. Логопедична робота в спец. д/с.
М.1987. 5. Журнал "Дошкільне виховання" 1999-2000. 6. К. С. Станіславський. «Моє життя в мистецтві». 7. І.А. Сікорський. Про заїкання. СП б. 1889. 8. В. І. Селіверстов. Перші відомості про мовні розладах і прийомах їх подолання. М.1983. 9. А. Р. Лурія. Мозок і психічні процеси.
М.1963. 1 том. 10. І.І. Єрмакова. Корекція мови при ринолалії у дітей та підлітків.
М.1984. 11. Г.В. Чиркін. Діти з порушеннями апарату артикуляції. М.
1964. 12. В.С. Кочергіна. Браділалія, тахілалія, спотикання. Розлади мови в дітей і підлітків. М. 1969. 13. Д. Аспелунд. Розвиток співака і його голосу.
М. 1952. 14. Г. Крісті. Виховання актора школи Станіславського. М.1978. 15. І. П. Козлянінова. Орфоепія в театральній школі. М.1967. 16. М. Літосова. Професійна мова актора і режисера. 17. Логопедія. Підручник для ВУЗів. Под ред. Л. С. Волкової,
С. Н. Шаховського. М.1998. 18. Хрестоматія з логопедії. Під ред.Л.С.Волковой, В. І. Селіверстова.
М.1997. 2 томи.
«Мова - втілене в слові дію волі»
Веллер.
«Мова є творче вираження, залежне від реальної особистості інадлічностного змісту»
Макс Дессуар.
«Неможливо занадто багато розмірковувати про мови. Вона, як ніщоінше, доводила, що в житті людини є могутньою силою»
Макс Дессуар.
«Від повноти думки залежить багатство мови»
Віктор Гюго.
«Тварини перевершують людини іншими здібностями, деякізором, деякі слухом, деякі нюхом, але жодна з них немає здатність говорити»
Мартін Лютер.
Слово розумне варто карбованців.
Каже, як пописати.
Гарна мова солодше меду.
Кулею потрапиш в одного, а влучним словом у тисячу.
Вітер гори руйнує, а слово народи піднімає.
«... я зрозумів, що багато хто з колишніх моїх прийомів гри або недоліків --напруга тіла, відсутність витримки, награвань, умовності, тик, трюки,голосові фіоритур, акторський пафос-з'являються дуже часто тому,що я не володію мовою, яка одна може дати те, що мені потрібно, івисловити те, що живе всередині. Відчути так яскраво на самому собісправжнє значення в нашому мистецтві красивої і благородної мови якодного з могутніх засобів сценічного вираження і впливу, я впершу хвилину тішився. Але коли я спробував облагородити своюмова, я зрозумів і злякався встала переді мною проблемою. Ось коли ядо кінця зрозумів, що ми не тільки на сцені, а й у житті говоримо, пішлоі безграмотно; що вміти просто і красиво говорити-ціла наука, уякої мають бути свої закони».
К. С. Станіславський. Моє життя в мистецтві.
Стр.379.
1) ВСТУП: екскурс в історію.
Греки і римляни, у яких публічне слово відігравало важливу суспільнуроль, і навчання витонченої мови входило в коло предметів загальногоосвіти, вже мали поняття про багатьох розладах мови, виразилосяце у великій кількості термінів, що вживаються для їх позначення. Можна сказати, що вчення про хвороби мови у стародавніх отримало впершенаукову розробку у Галена.
ДЛЯ ДОВІДКИ: Клавдій Гален (ок.130-200гг.)-Давньоримський лікар і натураліст. Після Гіппократа був найбільшим теоретиком античної медицини. Галенописав механізм дихання і поділяв розлади мови та голосу. Вінписав, що утворення звуків мови здійснюється мовою за участюзубів, губ і носових отворів.
У Європейській середньовічній літературі зустрічаються тільки згадки прохворобах мови і про способи їх лікування. Навчання Галена зберігало свою силу аж до 19века. Класичнамедицина, а за нею і середньовіччя, бачила причину хвороб мови то вураженні мозку, то в анатомічних розладах артікуляторнихорганів і т.д.
А як же було з промовою на Русі? До наших часів майже не збереглися літературні пам'ятки проуявленнях давніх слов'ян про мовні розладах і прийомах їхусунення. У давньоруській мові існує цілий ряд назв, що характеризуютьнедоліки мови:
. язикоболезніе
. гугнівий
. травлівий
. момлет
. заяклівий
. немий Тим самим, ми виявляємо, що давні слов'яни все ж розрізняли:недоліки мови та слуху, звуковимови та голосу. Так само древніслов'яни розуміли мовні дефекти як хвороба, недуга, ізуроченье. Існує велика кількість лікарських порадників-травників, в яких єчисленні вказівки, як слід лікувати розлади слуху, голосутощо Таким чином, мовні розлади та методи їх подолання мають на Русі глибокі коріння і своєрідний характер, тісно пов'язані зсоціально-економічним і політичним устроєм древніх слов'ян.
В. І. Селіверстов. Перші відомості про мовні розладах і прийомах їхподолання. М.1983.
Культура мови акторів.
У сучасному суспільстві давно сформувалася наука, яка вивчаємова людини, і ця наука називається логопедії.
ДЛЯ ДОВІДКИ: Логопедія (грец. Логос-слово, пайдео-виховувати). Наука про порушеннямови, про методи їх запобігання, виявлення та усунення засобамиспеціального навчання і виховання. Логопедія вивчає причини,механізми, симптоматику, течію, структуру порушень мовноїдіяльності, систему корекційного впливу.. Теоретичний аспект-вивчення мовних розладів і розробка науково обгрунтованих методів їх профілактики, виявлення та подолання.. Практичний аспект-профілактика, виявлення та усунення мовних порушень.
Логопедія тісно пов'язана з багатьма науками. Тому вона використовуєзнання загальної анатомії і фізіології, психології, педагогіки і т.д. А як же пов'язана логопедія з мистецтвом? Наприклад, з театром? Аджетеатр дуже зацікавлений в самому пильної уваги до питаньмайстерності і техніки володіння словом, хоча б тому, що покликанийбрати активну участь у розвитку мовної культури людей.
Методика роботи над голосом, диханням, дикцією потребує постійноїперевірці, оновлення, розвитку у відповідності з досягненнямирежисерської та акторської практики, на основі вивчень в областілінгвістики, фоніатрії, психології, фізіології. Особливу увагу требаприділяти поглиблення методів роботи над словом.
Внутрішня акторська техніка, метод виховання професійногомайстерності, розроблені К. С. Станіславським і В.Немировича-Данченко,є тією необхідною школою, на основі якої організується, івиховується сценічна мова і навпаки.
ДЛЯ ДОВІДКИ: Сценічна мова-один з основних засобів театрального втіленнядраматичного твору шляхом вимови тексту ролі. К. С. Станіславський у розробленій ним системі роботи актора над собою інад роллю узагальнив творчий досвід російського та світового театру, вінпостійно шукав прийоми, що допомагають акторові досягти майстерностісценічної мови. «Говорити-значить діяти, - стверджував Станіславський. - Я хочуособливо звернути увагу на заняття дикцією, голосом, ритмом,рухом, пластикою».
Культура сценічної мови-один з важливих проблем в акторськомумистецтві. Мова зараз найбільш слабка ланка в техніці актора. Неправильнепобудова фраз, комканье тексту, проковтування решт слів, невиразнадикція тощо Все це іноді видають за нову манеру акторської гри. Аадже добре поставлений голос, ясна дикція, Знання мови та їїзаконів тільки допомагають акторам на сцені. І навпаки, дефекти голосу івимови, порушення законів логічної мови-заважають. Удосконалення фізичних даних розкріпачує і психіку актора. Дефекти мови, так само як і вади зору, слуху, призводять допорушення органіки. Взаємозв'язок фізичного і психічного особливоз'являється в процесі мовлення.
У сучасному суспільстві дуже багато людей, які займаютьсямистецтвом, деякі пишуть картини, танцюють, співають, грають на сцені, увсіх у них, напевно, є талант до своєї справи. Але ж кожнапрофесія передбачає певний мінімум знань, навичок та вміння,без яких не можна вважати себе фахівцем в обраній області. От і в акторській справі, теж треба пройти театральну школу і розвинути всобі культуру сценічної мови. Але зробити це не так то просто, існує дуже багато перешкод іпроблем. Тому ми і поговоримо з вами про методику мовних недоліківв акторів.
2) Короткі вимоги до програми з культури мовлення з точки зоруакторської майстерності.
Слідуючи заповітам К. С. Станіславського, театральна школа повиннавиховувати в акторів потреба до постійного вдосконаленнясвого голосового й мовного апарату, до вивчення живої мови.
ГОЛОС. Щоб діяти словом на сцені, треба мати звучним,добре поставленим голосом. Якщо актор талановитий і органічний, але йоголедь чутно в залі для глядачів, то такого актора визнатипрофесійно повноцінним. Також спотворюють гру акторів тьмяний,хрипкий, гугнявий або скрипучий голос, коли короткий подих рве ікомкаться авторську думку. Актор повинен вміти користуватися своїм голосом і бути майстром уволодінні звуком, тому що голос є головним виразником його почуттів. У театральній школі прийнято вводити заняття з сольного співу, якеприносить користь у розвитку дихання голосового апарату, музичногослуху, діапазону голосу, ритмічності і т.п.
дикція. Як би актор ні трактував свою роль, якому б методу ніслідував, його професійний обов'язок-авторський текст донести до глядачабез втрат. Досягається, перш за все, гарною дикцією, чітким і виразнимвимовою.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Дикція-вимова, ступінь виразності у вимові слів і складівв мові.
До числа індивідуальних дікціонних недоліків відноситься неправильністьвимови окремих голосних і приголосних звуків або їх поєднань. Такого роду дефекти поправні, якщо тільки вони не викликані серйозниминедоліками будови мовного апарату. Доводиться іноді долати недоліки вимови, які полягаютьу надмірній жорсткості і чекання, або, розпливчатості та в'яненнямови. Завдання вправ по дикції не тільки в досягненні ясності ічіткості мовлення, але й природності краси звучання. Особливі труднощі представляє розмовна мова, яка складаласяпід впливом місцевих говірок, діалектів і мов іншихнаціональностей. Набуті в результаті цих причин акцентинадзвичайно важко піддаються виправленню. Тут дикція вже поступається місцем іншій дисципліні, що спирається наорфоепії.
ДЛЯ ДОВІДКИ: Орфоепія-вчення про вимові слів і словосполучень відповідно доісторично склалися нормами національної мови. Сучасна російська ребус історично складалася з розвиткомлітератури і драматичного мистецтва.
СЦЕНІЧНА вимову. У багатьох країнах сценічне вимова вважається зразкомгромадського вимови. Норми сучасної літературноївимови закладені в мовознавчих довідниках і словниках,допомагають оволодіти правильною розмовною мовою. Особливу трудність у сценічному вимові представляє питання провиборі правильного наголосу в слові. Різні наголоси в одному і томуж слові визначаються часом причинами метрорітміческого порядку, щостановить одну з малодосліджених закономірностей російської мови.
ЛОГІКА МОВИ. Якщо дикція і ребус вчать правильно вимовляти букви, склади і словав їх різних сполученнях, то логіка відповідає за закони виголошенняцілих пропозицій. Завдання логічної мови-найбільш точно і ясно передати думку, їїсловесне поєднання. Вивчення законів логічної мови починається з розбору простогопропозиції, у якому висловлена закінчена думка. К. С. Станіславський підпорядковував закони промові до головному принципу системи:від свідомого оволодіння технікою свого мистецтва допідсвідомому творчості.
ХУДОЖНЄ ЧИТАННЯ. Освоївши первинні вправи з техніки мови, учні в театральнихшколах звертаються до літературного тексту, який необхідний дляперевірки та закріплення набутих навичок. От з цього моментутехніка мовлення поєднується з рішенням творчих завдань виразногочитання. Мистецтво читця й актора хоча і має багато спільного, але все-таки це двірізних, самостійних види творчості. Сценічна мова підпорядкованаіншим законам, ніж художнє читання. Станіславський заперечував проти підміни сценічної мовихудожнім читанням. «Нам не потрібно читців, - говорив він педагогампо сценічної мови. - Ми вирощуємо акторів».
Г. Крісті. Виховання актора школи
Станіславського
М. Літосова.
Професійна мова актора і режисера.
І. П. Козлянінова. Орфоепія в театральній школі.
3) Принципи аналізу мовних порушень.
Метою аналізу мовних порушень є з'ясування структури дефекту інаукове обгрунтування напрямку, і зміст досліджень мовноїпатології.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Мовні порушення-відхилення у промові що говорить від мовної норми,прийнятої в даній мовному середовищі. Виявляються в часткових порушення (звуковимови, голосу, темпу і ритму), і зумовленірозладами нормального функціонування психофізичних механізмівмовленнєвої діяльності.
Принципи аналізу мовних порушень становлять основу їх класифікаціїі розробки, науково обгрунтованих шляхів і методів попередження,подолання і корекції. Аналіз мовних порушень з позицій розвитку дозволяє виділити провіднийдефект і пов'язані з ним вторинні порушення. Це має принципововажливе значення в діагностиці мовних розладів. Принцип систематичного підходу грунтується на системному будову ісистемному взаємодії різних компонентів мови: звукової сторони,фонематичний процесів, лексико-граматичного ладу. Цей принцип складає основу педагогічної класифікації мовнихрозладів і визначає шляхи і методи подолання та попередженнямовних розладів.
При аналізі мовних порушень важливий і необхідний комплексний підхід увивченні тієї чи іншої людини. Таким чином, всебічнийкомплексний аналіз мовних порушень має важливе значення длярозуміння структури дефекту різних мовних розладів, їхдіагностики, науково обгрунтованої системи подолання та попередження.
А. Р. Лурія. Мозок і психічніпроцеси. 1 том.
Логопедія. Підручник для ВУЗів.
4) Класифікація порушень мовлення.
Науково-обгрунтовані уявлення про форми й види мовних порушеньє вихідними умовами для розробки ефективних методик їхподолання. Розробляючи питання класифікації мовних порушень, дослідникияк би розділилися на два напрямки. Таким чином, в данийчас у вітчизняній логопедії знаходяться дві класифікації мовнихпорушень: 1. клініко-педагогічна 2. психолого-педагогічна Більш докладно розглянемо перший вид класифікації. Всі види порушеньна основі психолого-лінгвістичних критеріїв можна підрозділити надві великі групи залежно від того, який вид мовлення порушено:. письмова. усна 2 типу: А) Фонаціонного, тобто зовнішнього оформлення висловлювання.
Б) Структурно-семантичного, тобтовнутрішнього оформлення висловлювання. Ці розлади можуть спостерігатися ізольовано і в різнихкомбінаціях, в залежності від чого в логопедії виділяються наступнівиди порушень: № 1. Дисфонія (Афон)-відсутність фонації або розлад фонаціївнаслідок патологічних змін голосового апарату (порушенняголоси). № 2. Браділалія-патологічно уповільнений темп мови. № 3.Тахілалія-патологічно прискорений темп мовлення. № 4. Заїкання-порушення темпо-ритмічної організації мовлення,обумовлена судорожним станом м'язів мовного апарату. № 5. Діслалія-порушення звуковимови при нормальному слуху (дефектизвуковимови). № 6.Рінолалія-порушення тембру голосу і звуковимови,зумовлені анатомо-фізіологічними дефектами мовного апарату (гугнявість). № 7.Дізартрія-порушення проізносітельной сторони мови, зумовленінедостатньою іннервації мовного апарату.
Всього в логопедії виділяють 11 форм мовних порушень, 6 з них, на мійпогляд, мають місце бути в акторів.
5) принципи і методи логопедичного впливу.
Принципи логопедичної роботи-це загальні вихідні положення, яківизначають діяльність логопеда і його пацієнтів в процесі корекціїпорушень мовлення. Ця робота має свою специфіку, обумовленуособливостями їх сенсомоторної і психічного розвитку. Специфічними методами і прийомами домагаються логопеди правильноговимовляння звуку і його автоматизації. Основним завданням єзакріплення навички правильної вимови в процесі мовногоспілкування. Диференціація звуків необхідна в тих випадках, коли звукизамінюються або змішуються. Коли у актора спостерігається велика кількість порушених звуків,наприклад, свистячі, шиплячі, послідовність у роботі визначаєтьсяпослідовністю їх появи в онтогенезі (свистячі, шиплячі). Формування правильних мовних навичок, форм і функцій мовиздійснюється від простих до складних. Логопедичної вплив здійснюється різними методами. Методнавчання в педагогіці розглядається як спосіб спільноїдіяльності педагога і актора, спрямований на освоєння знань,навичок і вмінь, на формування розумових здібностей. Існують різні методи навчання: /// Практичний (вправи, ігри, моделювання) /// Наочний (кінофільми, аудіозаписи) /// Словесний (бесіди, перекази, оповідання) Вибір і використання того чи іншого методу визначається характероммовних порушень, змістом, цілями і завданнями. Нас же більше цікавлять практичні методи, тому розглянемо їхбільш докладно.
Освоєння правильних мовних навичок являє собою тривалийпроцес, який вимагає різноманіття, систематики використовуваних видівдіяльності. Тому вправа є одним з головних способіввпливу в логопедії.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Вправа-це багаторазове повторення практичних і розумовихдій.
У логопедичної роботі вони ефективні при усуненні артикуляційнихі голосових розладів. У результаті систематичного виконанняартікуляторних вправ створюються передумови для постановки, звукуформується навичка його ізольованого вимови. На етапі постановкизвуку формується навичка його ізольованого вимови, а на етапіавтоматизації домагаються правильної вимови звуку в словах,словосполученнях, пропозиції, зв'язного мовлення. Вправи поділяються: = Наслідувально-виконавчі = Конструктивні = Творчі 1) наслідувально-виконавчі виконуються відповідно до зразка.
Велике місце займають вправи практичного характеру
(дихальні, голосові, артикуляцій), вони виконуються на основі зорового сприйняття виконання завдань логопедом. < br>2) Конструктивний вид роботи застосовується при усуненні оптичної Дисграфія, коли учать конструювати літери з елементів, з однієї літери іншу (застосовують у роботі з дітьми). 3) У вправах творчого характеру передбачається використання засвоєних способів в нових умовах, на новому мовному матеріалі. Використання ігрових вправ (наприклад, імітація дії: рубкадров, стрільба з пістолета, імітація ходи ведмедя, катання куль вбоулінгу) викликає емоційно-позитивний настрій на тренінгахпо сценічної мови, знімає напругу.
Вправи, спрямовані на вироблення чіткого вимови звуків (дикції), мовного дихання та інтонаційної виразності мови. Ці таінші вміння легше формуються в процесі «диференціації звуків»,найбільш часто змішуються людьми: Шиплячих і свистячих (ш-с, ж-з, ч-щ, ц-сь). Дзвінких і глухих (в-ф, з-с, ж-ш, б-п, д-т, г-к). Твердих і м'яких (д-дь, л-ль), звуків л и р.
У деяких є нечітка вимова шиплячих і сонорні звуків. Саме з цих звуків, об'єднаних в пари на основі акустичного абоартикуляційного схожості, доцільно починати роботу. Буває також, що правильно вимовлений звук, неточно вимовляєтьсяв словах. Отже, треба вправлятися у чітко вимовізвуків у будь-якій позиції (на початку, середині, наприкінці слова). Проголошення слів і фраз пошепки вимагає більш чіткої артикуляціїзвуків. Такі завдання неодмінно слід включати в заняття. Чітке, правильна вимова звуків забезпечується добре розвинениммовним слухом.
На заняттях треба відпрацьовувати також мовне дихання. При проголошеннідовгих фраз нерідко порушують плавність мови, добираючи повітря,закінчуючи пропозиція на видиху і якомога довший вимовлятизвуки і, у. Удосконалюванню мовного дихання сприяє вимовленняскоромовок. Ті, у кого ослаблені вдих і видих потребують у вправах нарозвиток. Їм корисно пускати мильні бульбашки і надувати повітряні кулі.
Виконання будь-яких вправ сприяє формуванню практичнихумінь і навичок лише в тому випадку, коли дотримуються умови: + Усвідомлення актором мети + Систематичність, яка реалізується в багаторазовому повторенні + Поступове ускладнення умов з урахуванням етапу корекції вікових таіндивідуально-психологічних особливостей актора + Усвідомлене виконання практичних і мовних дій + Самостійне виконання на заключному етапі корекції
Методика виправлення мовних недоліків
6) Діслаліі. Недоліки вимови окремих звуків і прийоми їхпостановки:
Діслалія є одним з найбільш поширених дефектіввимови, які найчастіше зустрічаються у дітей шкільного віку. Удорослих недоліки вимови займають не більше 2-3%. Виділяють дві основні форми діслалій: функціональна (до неї відносяться дефекти, які відтворюють звуків мовлення (фонем) при відсутності органічних порушень в будові апарату артикуляції).
ДЛЯ ДОВІДКИ. Фонематичний слух-це здатність сприймати звуки мови,диференціювати і узагальнювати їх у словах як смислоразлічітельниеодиниці. Музичний слух-вміння розрізняти звуки за висотою, тембром,ритмічного малюнку, мелодії.
механічна або органічна (пов'язана з вродженими вадамиапарату мови, або виражається у недостатності окремих м'язовихгруп (мови, м'якого піднебіння, губ)).
Основною метою методики впливу при діслаліі є формуванняумінь і навичок правильного твори звуків мови. Терміниподолання недоліків вимови залежать від наступних факторів:. ступеня складності дефекту. індивідуально-вікових особливостей людини. регулярності занять При діслаліі немає необхідності у великій кількості вправ для органівартикуляції, в результаті яких будуть сформовані необхідніруху.
ДЛЯ ДОВІДКИ. Артикуляція-діяльність мовних органів, пов'язана з проголошеннямзвуків мови і різних їх компонентів, що становлять склади, слова.
Види артикуляційних вправ: Вправи для губ. 1) Кути рота злегка відтягнуті, видно передні зуби, обсяг руху, як при артикуляції звуку І. 2) Губи нейтральні, як при вимові звуку А. 3) Губи округлені, як при О і У. 4) Чергування рухів від звуку А до І, від А до У і назад. 5) Плавний перехід від звуку І до А, від А до О, від О к У і назад. 6) артикулювання ряду з плавним переходом: І-А-О-У і назад. Вправи для мови. 1) Кінчик мови уперти в нижні різці при відтягнутим кутах рота. Спинка мови вигнута в напрямку до верхніх різців. 2) Кінчик і передня частина спинки язика підняті до аквеолам («язик ложечкою»). Вправа призначене для промовляння звуків, при артикуляції, якій середня частина спинки язика прогинається, а передня частина і корінь язика злегка підняті. Рухи нижньої щелепи. 1) З механічною допомогою: рухи рукою вправо-вліво, вгору-вниз. 2) Активні рухи-відкривання та закривання рота; клацання зубами, утримання рота відкритим під рахунок. (Всі вправи виробляються перед дзеркалом). Вправи для розвитку руху губ. 1) Витягування зімкнутих губ хоботком. 2) Витягування губ-розтягування їх в усмішку при розкритих щелепах. 3) Витягування верхньої губи разом з мовою (мова штовхає верхню губу). 4) Втягування губ всередину рота, з щільним притисненням до зубів. 5) прикушення нижньої губи верхніми зубами. 6) Витягування верхньої губи за нижню. 7) Обертові рухи губ, витягнутих хоботком. Спеціальні руху для м'язів обличчя, губ, язика, нижньої щелепи,м'якого піднебіння. 1) мімікою показати веселого і сумного людини пробують лимон, варення, біль, радість, гнів, здивування і т.д. 2) По мірі виконання включати вправи з звуконаслідування (А! О!
АХ! АЙ! ДГ! УХ! У!...). 3) артикуляцій вправи можна поєднувати з фізичними рухами
(руки в сторони, присідання, стрибки і т.д.) Всі артикуляцій вправи виконуються під рахунок або ритмічнумузику
Курча навшпиньки Краля за кішкою А кішка навшпиньки Йшла за Антошко. На п'ятах за кішкою Пасе Антошка. За бідним курчам- Усатая кішка. Курча від страху Забрався в корзину. Сердита кішка Вигнула спину.
Звук р.
М'який звук Р відрізняється від твердого, тим, що при його артикулюваннясередня частина спинки язика піднімається до твердого неба, кінчик язиказнаходиться трохи нижче, ніж при Р, задня частина спинки язика разомз коренем просунута вперед. Прийоми постановки звуку. Найбільш поширеним прийомом є постановка звуку Р і Д,повторюваного на одному видиху: ДДДД, ДДДДД... Застосовують чергуються вимова звуків Т і Д в поєднанні ТД, ТДабо ТДД, ТДД у швидкому темпі, ритмічно. При постановці м'якого Р застосовуються склади ЗИ, ЗЕ, ЗА, ЗЯ, ЗУ, Зю. Корисні для вироблення вібрації проголошення Д замість фонеми Р в словахзі сполученнями ТР або ДР на початку (тдава, ддова, тдуси, ддозд, ддуг).
Використання текстів у роботі над звуками. Чи не стукайте в ці двері Сплять вже напевно звірі Якщо будите стукати- Звірі можуть загарчав Р-р-р-р-р-р-р...
Прилетіли какаду -Що ви мали на увазі? -Рразорву і ррастеррзаю Ррразнесу і рраскідаю Рраспугаю всіх подрряд Ось тоді я буду рррад! (3-4 повтору).
приготувала Лариса Для Бориса суп з рису А Борис Ларису Почастував ірисом.
Вранці присівши на зеленому пагорбі Навчають сороки скоромовки: Кар-р-р Тошка тонка ета туз низ андаш Амелі апуз.
Сороку спіймати морока А сорок сорок-сорок морок.
Звук л. Прийоми постановки звуку Л. Пропонують злегка розкрити рот і вимовити поєднання ИА. При цьому И вимовляється коротко, з напругою органів артикуляції. У цеймомент чітко чується поєднання ЛА. Перед дзеркалом, вільно висунути язик і затиснути його між зубами, апотім не змінюючи положення мови, вимовити протяжно А чи И. Прицьому положенні виходить протяжне Л.
Використання віршованих текстів у роботі над звуком Л і Р. З кущів кричить Марина: «Тут у ліску є малина!» І сестричка її Лада Урожаю дуже рада.
Літнім вранці кухар Пров Нам готував смачний плов. Кухар плов той став солити Сіллю по підлозі смітити. Біля плову, посередині Пров поставив за оселедця. За столом був повний лад Кожен сніданку був радий.
На мілині ми ліниво миня ловили І змінювали миня ви мені на лина Про любов ні мене ви мило благали І в тумани Лиману манили мене?
Чи не бачили Лілію? Лідію не бачили? Полили ви лілію? Полили ми лілію.
Лібрето-рігаллетто.
Звук з, з, ц. Прийоми постановки звуків З, З, Ц. Просять посміхнутися, відтягнути кілька разів кути рота так, щоб буливидно зуби, і подути на кінчик язика для отримання свистячого шуму,типового для С. Звук Ц ставиться від звуку Т при опущеному кінчику язика до нижніхрізцем передньої частини спинки язика. Вимовляють звук Т з сильнимвидихом. При цьому як би послідовно вимовляють Т і С.
Використання текстів у роботі над звуками. Цок-цок-цок-цок-цок Цип-тю-тю-тю-тю Цить-цить-цить-цить-цить Цап-цап-цап-цап-цап.
Зоря-зірниця Солнцева сестриця День замикає Місяць запалює.
З-протяжний Ц-короткий З-свистячий, справжній Ц-какой-то весь цідячи З-протяжний Ц-вибухової Ти не плутай їх, друже мій.
Цар, царівна, цирк, цариця Марципан, палац, дівчина Циферблат, курча, цок Ціни, цінник і квітка.
Звук ш, ж, щ, ч. Спочатку ставиться звук Ш, потім Ж. Кілька разів вимовити склад САі під час його проголошення плавно піднімати кінчик язика,виходить звук Ш. Звук Ж може бути поставлений від Ш, так само і від З, як Ш від С. Для постачання звуку Щ можна використовувати звук С. Вимовляється склад СП, СА протяжним, свистячим елементом: СП, СП... або СА, СА... Звук Ч можна поставити від м'якого Т, вимовного в прямому складі ТИ або АТ.
Використання віршованих текстів у роботі над звуками. Пиріжки, Лужки, дружки Кружки, ложки й стіжки Фляжка, ніжка, ніж, лачужка Їжак, креслення, багаж, пташинки.
Щелок, щука і щиток Щи, дрібка, щавель, щоки Щебет, красунчик, тріски, щітки Борщ, товариш, плющ і кліщ Допомога, неміч, плащ і лящ.
На руці у старця чотки А в кутку совок і щітки На обличчя впала чубчик А в паркані нашому-щілинка.
Оч-оч-оч. Настала ніч. Ча-ча-ча. Горить в кімнаті свічка. Чу-чу-чу. Погасили ми свічку.
припливали два йоржа Поливали з ковша Вдавалися жабенята Поливали з цебра. Гасять, гасять,-не погасять Заливають,-не заллють.
(К. Чуковський. Плутанина).
Ш-ш-варіння! Ш-ш-варіння! Ош-ш-ш-ш-ш-витаю! Ош-ш-ш-ш-ш-витаю! Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш! Страш-ш-ш-ш-ш-а?
Ось віконце розчинилися. Вийшла кішка на карниз. Подивилась кішка вниз. Ось наліво повернулась. Проводила поглядом мух. Потяглася, посміхнулася І сіла на карниз.
7) ринолалія. Практично всі звуки при ринолалії назаліравани, багато хто з них звучатьлише приблизно, і одночасно вони взаємозамінники усередині груп,схожих за способом освіти і акустичним ознакою. Томуробота щодо виправлення звуковимови триває довго. Корекція кожного звуку передбачає:. уміння виділяти його серед інших звуків. співвідносити з певною артікулемой. правильно відтворювати артикулі. прийняти це вміння в потоці зв'язного мовлення
Специфічними для ринолалії є заміни П, Б на М, Т, Д на Н іназад: Н-Д, Т, М-Б, П. Наприклад: прийде-прінет
Конвалія-ладниш
Шпак-скворес
Дав-нал
підпливла-подприла.
Стосовно до дорослих розроблена методика С. Л. Таптаповой (1963),яка пропонує виголошувати про себе голосні звуки. Це знімаєгримаси та готує вимова без назалізація. Рекомендуютьсявокальні вправи, а так само гімнастика для неба, губ, щік, язика,робота над диханням. Завдяки такому циклу вправ нормалізуєтьсямовленнєва моторика, зменшується надмірне участь кореня мови ігортані у вимові звуків. Голосові вправи на голосні звуки А, О, У, І, Е, И повинні регулярно повторюватися. Для початку звукиартикулюється без голосу перед дзеркалом, а потім переходити догучній звучанню. Поступово збільшуючи кількість повторень:
А: Е
АА: ЕЕ
ААА: ььь
АААА: ьььь і т.д.
Наступний етап:
АТ АОЭ
АУ Ауе
АЕ ЕАУ і т.д.
Постановка звуку П проходить при наявності спрямованої повітряного струменяшляхом поплескування губами під час м'якого тихого дуття. При цьомучується ПА-ПА-ПА-ПА.
Звук З виправляють так: - вчать дути на вату - дути з просунути між губами широким мовою - дути на язик між зубами < br> - дути на мову, присунутий до нижні різці. Дути треба тихо і беззвучно.
Викликання звуків Б, В, Г, Д, Ж починаються з А. Навчальний тягне звук Аі одночасно піднімає мову «кухлик», або те ж, тільки післяпіднятого мови зближує зуби і округлює губи.
свистячий З можна прибрати з допомогою Е. Треба злегка висунути язикізблизити зуби. Вправи в проголошенні дзвінких в інтервокальной позиції міжрізними голосними, наприклад:
АВА ЕВА ОВА ува ИВА
АВЕ ЕВЕ ОВЕ УВЕ ІВЕ
АВО Ево ОВО УВО ІВО
АВУ Еву ОВУ УВУ вербу
Ави Еви ОВИ УВЫ верби
Ці сполучення фоніруют голосом різної гучності, посилюючи першимголосну і заглушаючи другому і навпаки. Тим самим поступово привчаютьсявимовляти одну з голосних пошепки. Наступний прийом застосовують вже з подачею голоси «в маску». Требадовгостроково фоніровать носової Сонора М, а потім, посміхнувшись, злегкависунути язик, вийде звук ММММЗЗЗЗ. Подібним чином поєднання мжі МВ.
Використання текстів у роботі над звуком М. Милом, милом, милом, милом Вмивався без кінця Змив і ваксу і чорнило З невмите ос
ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при которых тело находится под действием заданной системы сил...
Теория усилителей. Схема Основная масса современных аналоговых и аналого-цифровых электронных устройств выполняется на специализированных микросхемах...
Характерные черты немецкой классической философии 1. Особое понимание роли философии в истории человечества, в развитии мировой культуры. Классические немецкие философы полагали, что философия призвана быть критической совестью культуры, «душой» культуры.
2. Исследовались не только человеческая...
Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит...
Влияние первой русской революции 1905-1907 гг. на Казахстан. Революция в России (1905-1907 гг.), дала первый толчок политическому пробуждению трудящихся Казахстана, развитию национально-освободительного рабочего движения против гнета. В Казахстане, находившемся далеко от политических центров Российской империи...
Виды сухожильных швов После выделения культи сухожилия и эвакуации гематомы приступают к восстановлению целостности сухожилия...
КОНСТРУКЦИЯ КОЛЕСНОЙ ПАРЫ ВАГОНА Тип колёсной пары определяется типом оси и диаметром колес. Согласно ГОСТ 4835-2006* устанавливаются типы колесных пар для грузовых вагонов с осями РУ1Ш и РВ2Ш и колесами диаметром по кругу катания 957 мм. Номинальный диаметр колеса – 950 мм...