Міністерства освіти і науки України
Спеціальність Фінанси (Облік і аудит) /бакалавр/денна (заочна) Державний екзамен з Економічної теорії
ЕКЗАМЕНАЦІЙНИЙ БІЛЕТ №
1. Рівновага (оптимум) споживача з ординалістських позицій: економічна, алгебраїчна, графічна інтерпретація.
2. Сукупний попит та фактори, що його визначають.
3.Задача. Попит на продукцію фірми-монополіста заданий рівнянням Р = 40-Q. Функція витрат фірми має вигляд TС=50 + Q2.. Визначте: а) обсяг виробництва, який дозволяє монополії максимізувати прибуток; б) величину економічного прибутку.
4. Дайте визначення категорій “валюта”, “гранична норма заміщення”, “державний бюджет”, “екстенсивний тип економічного зростання ”, “ ліцензія”.
5. Тести.
Затверджено на засіданні вченої ради економічного факультету протокол № __ від “__” ___________ 200__р.
6. Перелік питань до складання державного іспиту з “Економічної теорії” “ Мікроекономіка ”
1. Методологія мікроекономічного аналізу. Мікроекономічні моделі. Нормативна і позитивна мікроекономіка. 2. Корисність в економічній теорії і проблема її виміру. Сукупна та гранична корисності. Функція корисності. Перший закон Госсена. 3. Рівновага споживача з кардиналістських позицій. 4. Ординалістська теорія поведінки споживача. 5. Криві байдужості, їх властивості. Гранична норма заміщення благ. 6. Бюджетна лінія. Бюджетне обмеження і можливості споживача. 7. Рівновага (оптимум) споживача як модель раціонального споживчого вибору. 8. Аналіз поведінки споживача. Реакція споживача на зміну його доходу та на зміну цін товарів. 9. Попит і закон попиту. Аналіз зміни попиту загалом та величини (обсягу) попиту. 10. Пропозиція і закон пропозиції. Аналіз змін пропозиції загалом та величини (обсягу) пропозиції. 11. Взаємодія попиту і пропозиції. Сталість і динамічність ринкової рівноваги. 12. Еластичність попиту за чинниками впливу. Взаємозв'язок між ціною та валовим виторгом за різної еластичності. 13. Параметри підприємства як мікроекономічної моделі. Виробнича функція. 14. Частинна варіація факторів виробництва. Правило спадної віддачі (продуктивності) змінного фактору виробництва. 15. Ізоквантна варіація факторів виробництва. Взаємозамінність факторів виробництва. Гранична норма технічного заміщення. 16. Пропорційна варіація факторів виробництва. Постійна, спадна, зростаюча віддача від масштабу. 17. Оптимум виробника: графічна, алгебраічна та економічна інтерпретація. 18. Витрати виробництва за короткостроковий період. Економічні та бухгалтерські витрати. 19. Витрати в довгостроковому періоді. Концепція мінімально ефективного розміру підприємств. 20. Ринкова поведінка конкурентного підприємства в короткостроковому та довгостроковому періодах. 21. Монопольний ринок у короткостроковому та довгостроковому періодах. 22. Монопольна влада та її показники. Антимонопольна політика. 23. Теоретичні моделі олігополії. Ефективність олігополії у порівнянні з іншими ринковими структурами. 24. Ознаки монополістичної конкуренції. Визначення оптимального обсягу виторгу та цінова політика. Нецінова конкуренція. 25. Похідний попит. Взаємозв'язок ринків продукту та факторів виробництва. 26. Ринок праці. Попит на працю та ринкова пропозиція праці за умови досконало конкурентного ринку. 27. Ринок капіталу. Рівновага на ринку. Формування процентної ставки як рівноважної ціни капіталу. 28. Ринок землі. Особливості формування пропозиції землі та попиту на землю. Ціна землі як капіталізована рента. 29. Часткова та загальна рівновага. Ефект зворотнього зв'язку. Закон Вальраса. 30. Зовнішні ефекти, їх економічний зміст. Коригуючі податки та субсидії. Теорема Коуза-Стіглера. “ Макроекономіка ”
1. Макроекономічні показники в системі національних рахунків. Індекс споживчих цін і дефлятор ВВП. 2. Механізм ринку праці: неокласична та кейнсіанська теорія. 3. Зайнятість і безробіття. Види безробіття. Втрати від безробіття. Закон Оукена. 4. Сукупний попит. Цінові та нецінові чинники сукупного попиту. 5. Сукупна пропозиція: класична і кейнсіанські моделі. Цінові і нецінові фактори сукупної пропозиції. 6. Модель AD – AS як базова модель економічної рівноваги. Короткострокова і довгострокова рівновага. 7. Механізм грошового ринку. Роль процентної ставки у врівноваженні грошового ринку. Рівняння Фішера. 8. Інфляція: сутність, види, причини та наслідки. Інфляція і безробіття. Крива Філіпса. 9. Роль грошей в інфляційному механізмі: монетаристський підхід та позиція кейнсіанців. 10. Доходи і витрати домогосподарств у моделі економічного кругообігу. 11. Кейнсіанська функція споживання та її сучасна модифікація. 12. Заощадження та споживання домогосподарств. 13. Економічна нерівність та способи її оцінювання: крива Лоренца, децільний коефіцієнт, коефіцієнт Джині. 14. Функція споживання з урахуванням фактора часу. 15. Функція інвестицій. Модель простого акселератора. 16. Заощадження та інвестиції. 17. Визначення рівноважного ВВП за методами “витрати-випуск” та “вилучення-ін'єкцій”. 18. Мультиплікатор витрат. Ефект мультиплікатора та його математична і графічна інтерпретація. 19. Сукупні витрати і потенційний ВВП. Рецесійний та інфляційний розриви, їх графічна та математична інтерпретація. 20. Економічне зростання: сутність, форми та фактори. 21. Кейнсіанські та неокласичні теорії економічного зростання. 22. Економічні цикли: сутність та структура. Основні теорії економічного циклу. 23. Роль держави в економічному кругообігу. Перерозподільча та стабілізаційна функція держави. 24. Вплив держави на умови формування економічної рівноваги. 25. Дискреційна фіскальна політика. Мультиплікатор податків. 26. Недискреційна (автоматична) фіскальна політика. Вмонтовані стабілізатори. 27. Монетарна політика: сутність, цілі та інструменти. Монетарна політика в моделі AD – AS. 28. Платіжний баланс: сутність та методологія складання. 29. Валютний курс і фактори, що його визначають. 30. Вплив зовнішньої торгівлі на ВВП. Мультиплікатор витрат у відкритій економіці.
|