Розрахунок кількості робітників цеху, дільниці, відділення
Розрахунок кількості робітників підрозділів СТОА виконуємо за аналогічною методикою, що і для ВАТ АТП. При розрахунку розрізняють технологічно необхідну (явочну) та штатну кількість, робітників. Технологічно необхідна кількість робітників забезпечує виконання добової, а штатна – річної виробничої програм (обсягів робіт) по ТО і ПР. Значення річного виробничого фонду робочого часу робочого місця (Фрм), можна прийняти по таблиці 4.14 або визначити розрахунком на основі тривалості робочої зміни (в залежності від тривалості робочого тижня) та кількості робочих днів в році).
Таблиця 4.14 Річні фонди часу виробничих робітників
Для професій з нормальними умовами праці встановлений 40–годинний робочий тиждень, а для шкідливих умов праці – 35 – годинний. Тривалість робочої зміни для виробництва з нормальними умовами праці при п’ятиденному робочому тижню складає 8,0 год., а при шестиденному – 7год.(при цьому скорочення робочого дня на одну годину у передвихідних та передсвяткові дні заховується в загальному балансі робочого часу). Для шкідливих умов праці при 5–денному робочому тижню рівна 7 годин, а при 6–деішому – 6 годин. Загальна кількість робочих годин на рік як при 6–денному, так і при 5–денному робочому тижню однакова. Тому і річний фонд часу ,розрахований для 6–данного робочого тижня, буде рівний річному фонду часу при 5–денному робочому тижню. В загальному вигляді річний виробничий фонд часу робочого місця: - при 5–денному робочому тижню: (4.97) - при 6–денному робочому тижню: (4.98) де тривалість робочої зміни, год; – кількість календарних днів в році; – кількість вихідних днів в році; – кількість святкових днів в році; – кількість передсвяткових і суботніх днів в році; 1 – година скорочення робочого дня перед вихідними днями. В окремих випадках може бути прийнятий режим праці по біжучому графіку, а саме: два дні роботи по 12 год. та два вихідних. Оплата праці за роботу у святкові дні здійснюється згідно з чинним законодавством. При організації робіт у трьохзмінному режимі приймається наступна організація робіт по біжучому графіку, два дні робота по 8 год. першу зміну, далі – два дні роботи по 8 год. другу зміну, потім – два дні роботи по 8 год. у третю зміну. Після закінчення роботи у третю зміну – два вихідних дні (оплата праці за роботу у нічні години здійснюється згідно з чинним законодавством). В практиці проектування для розрахунку технологічно необхідної кількості робітників річний фонд часу Фрм приймається рівним 2070 год. для виробництв з нормальними умовами праці і 1830 год. для виробництв з шкідливими умовами праці. При роботі зон ПР, ТО та відділень в режимі безперервного робочого тижня (365 робочих днів в році): (4.99) Штатна кількість робітників Рш може бути визначена з виразу: (4.100) де – річний фонд часу штатного робітника, год.
Річний фонд часу «штатного» робітника Фш визначає фактичний час, який відпрацював робітник безпосередньо на робочому місці. Фонд часу "штатного" робітника Фш менший річний виробничий фонд часу робочого місця при однозмінній роботі Фрм за рахунок відпусток та невиходів на роботу по поважних причинах (виконання державних обов’язків, по хворобах) (4.101) де – кількість днів відпустки для даної професії робітників; – кількість днів невиходів на роботу по поважних причинах (в практиці проектування може бути прийнята в розмірі 3–5 днів). Загальні втрати робочого часу (з врахуванням відпустки) складають приблизно 4–5% від річного виробничого фонду часу робочого місця.
|