Песни о героях
Під час планування чисельності робітників складають баланс робочого часу, який розраховується за окремими елементами і передбачає: визначення корисного фонду робочого часу в днях; встановлення середньої тривалості робочого дня у годинах; визначення корисного (ефективного) фонду робочого часу в годинах. Корисний фонд робочого часу в днях у плановому періоді обчислюють за допомогою календарного та номінального фондів часу. Календарний фонд – це кількість календарних днів у плановому періоді: році (365 або 366), кварталі (90, 91, або 92 дні). Номінальний фонд – кількість днів у плановому періоді, крім вихідних та святкових. У безперервних виробництвах номінальний фонд робочого часу визначається відніманням від календарного фонду днів невиходів працівника згідно з графіком змінності. На підприємствах з перервним виробництвом номінальний фонд робочого часу () одного робітника у днях обчислюється відніманням кількості вихідних та святкових днів від календарного фонду:
де – календарний фонд часу одного робітника, дні; – кількість вихідних у календарному періоді, дні; – кількість святкових днів у календарному періоді, дні. Таблиця 5.1. Баланс робочого часу середньооблікового робітника (дані умовні)
Середня тривалість робочого дня () визначається як середньовиважена величина з урахуванням різної тривалості робочого дня для робітників різних категорій. Скорочений робочий день мають робітники, що працюють на особливо важких роботах, підлітки, працюючі матері, що годують немовлят. Враховуються також скорочені години роботи у передсвяткові дні. Корисний (або ефективний) фонд часу на плановий рік () являє собою різницю між номінальним фондом та кількістю планових невиходів робітника. Він обчислюється за формулами: І) у д н я х: де – корисний фонд часу одного робітника, дні; – планова кількість днів невиходу робітника на роботу в плановому періоді; 2) у г о д и н а х: де – планова кількість робочих днів одного робітника протягом року, дні; – середня тривалість робочого дня, год. Визначення чисельності основних робітників, необхідних для виконання планового обсягу робіт ( ), здійснюється на підприємстві, як правило, на основі трудомісткості виробничої програми та планового фонду корисного часу одного робітника. Обчислення проводиться за формулою: де – планова технологічна трудомісткість виробничої програми, н.-год; – плановий корисний фонд робочого часу одного робітника, год; – плановий коефіцієнт виконання робітниками норм виробітку.
Чисельність основних робітників, необхідних для обслуговування агрегатів, апаратів, машин, що знаходяться в експлуатації (), визначається за нормами обслуговування: де – кількість обладнання (робочих агрегатів) або інших об'єктів обслуговування, шт.; – кількість змін за добу; Н обсл - норма обслуговування, тобто кількість одиниць агрегатів, обладнання, розмір виробничих площ, що обслуговуються одним або групою робітників; – коефіцієнт переведення явочної кількості в облікову, який обчислюється за формулою: де – невиходи робітників на роботу в розрахунковому періоді, %. При плануванні чисельності допоміжних робітників (), для яких неможливо встановити ні обсягу робіт, ні норм обслуговування, застосовується розрахунок за кількістю робочих місць (наприклад, кранівники, комірники, комплектувальники). де – кількість робочих місць. Планування на підприємстві чисельності керівників, спеціалістів та службовців. Планування чисельності керівників, спеціалістів та службовців за кількістю робочих місць передбачає попередню розробку організаційної структури управління та виробничої структури, а також штатного розкладу кожного структурного підрозділу. Штати керівників, спеціалістів та службовців щорічно уточнюються з урахуванням нових завдань та здійснюваної раціоналізації системи управління. Планування чисельності персоналу проводять за всіма підрозділами підприємства в межах виробничого процесу, організованого на розподілі праці. При цьому має забезпечуватись координування співпраці між окремими співробітниками.
Песни о героях
|