Методи навчання та види контролю знань
Методи навчання – це система способів управління пізнавальною діяльністю студента: 1) одностороннього подання матеріалу (лекція, доповідь, звіт, пояснення); 2) ознайомлення з досвідом роботи інших суб’єктів (обмін досвідом, стажування, практика, експеримент, інтерв’ю, зустрічі); 3) проблемного навчання (аналіз подій, дослідження ситуацій); 4) спонукання до творчого пошуку (рольове моделювання виробничих ситуацій тощо); 5) активізації слухачів (дискусія, диспут, ділова гра тощо); 6) надання додаткової інформації (реферат, опис експерименту, складання звітів тощо); 7) контролю (консультації, опитування, залік); 8) самостійної роботи (наукова робота, доповідь на конференції тощо); 9) виховного спрямування (екскурсії, виставки з наступним обговоренням, зустрічі з лідерами науки та виробництва). Перевірка знань студентів з практики здійснюється під час поточного, модульного та підсумкового контролю. Поточний контроль за проходженням практики кожним студентом здійснюють керівники практики від підприємства та кафедри. Періодичний контроль – завідувач кафедри та відповідальний від кафедри за організацію практики. Об’єктами оцінювання даного виду контролю виступають систематичність та активність роботи, виконання завдань для самостійного опрацювання. Модульний контроль оцінює теоретичні знання та практичні вміння, що були набуті студентами після опанування певного змістового модуля, написання розділу звіту. Завданням підсумкового контролю є перевірка отриманих студентом на практиці знань і вмінь, аналітичних навичок, оформлення відповідно до вимог щоденника та звіту з практики.
11 Підбиття підсумків практики
Після виконання програми керівник практики від підприємства перевіряє звіт, оцінює та дає характеристику роботи студента, ставить підпис у щоденнику (характеристика, оцінка, дата прибуття і вибуття з бази практики) та на титульному аркуші звіту, завіряє її печаткою підприємства. У такому вигляді щоденник і звіт про проходження практики здаються на перевірку та підпис керівнику практики від кафедри. Призначається день і склад комісії із захисту звіту, а отримана оцінка заноситься у відповідний розділ індивідуального плану студента та залікову відомість. Керівник практики від кафедри письмово складає звіт про результати практики, де вказує побажання студентів, керівників практики від підприємства та власні пропозиції щодо поліпшення процесу проходження практики. Звіти керівників практики і відповідального від кафедри за організацію практики обговорюються на засіданні кафедри. Загальний звіт кафедри із пропозиціями та побажаннями подається на розгляд вченої ради економічного факультету, а також у навчальну частину університету. Захищені звіти студентів і супровідна документація до них здаються до архіву на збереження (відповідальному за документацію по кафедрі). Студент, який не виконав програму практики і отримав незадовільну оцінку під час захисту звіту, проходить практику повторно або відраховується з числа студентів університету.
12 Критерії оцінювання практики
Загальна система оцінювання роботи студентів і набутих знань за 100-бальною шкалою представлена в табл. 12.1. Таблиця 12.1 Система оцінювання роботи студента-практиканта
Поточний контроль роботи студента на практиці проводиться з метою перевірки належної дисципліни, своєчасного виконання плану практики, оцінювання якості відповідей на контрольні запитання. Метою підсумкового контролю є перевірка знань та навичок студента, отриманих під час проходження практики, оцінювання повноти викладення матеріалу та правильності оформлення щоденника та звіту практики. Критерії оцінювання під час поточного контролю Змістовий модуль 1 17–20 балів виставляється за своєчасне виконання всіх етапів практики, проходження та виконання всіх правил техніки безпеки, своєчасне надання розділів звіту; 13–16 балів виставляється, якщо є деякі недоліки в наданих матеріалах, незначне відставання від плану проходження практики; 10–12 балів виставляється, якщо є значне відставання від графіка проходження практики, студент затримує надання розділів звіту; 5–9 балів – якщо студент з’явився на місце практики, але не виконав інших планових дій; 0–5 балів – якщо студент не з’явився на інструктивну нараду, місце проходження практики, не виконав план, не підготував належно розділи звіту. Змістовий модуль 2 25–30 балів виставляється за своєчасне виконання всіх етапів практики, підготовку розділів звіту; 20–24 балів виставляється, якщо є деякі недоліки в наданих матеріалах, незначне відставання від плану проходження практики; 15–19 балів виставляється, якщо є значне відставання від графіка проходження практики, студент затримує надання розділів звіту; 10–14 балів – якщо студент з’явився на практику, але не виконав інших планових дій; 0–9 балів – якщо студент не з’явився по місцю проходження практики, не виконав план, не підготував належним чином розділи звіту.
Оцінюючи роботу студента-практиканта, комісія бере до уваги: – характеристику роботи студента керівником практики від підприємства (організації); – характеристику роботи студента керівником практики від кафедри; – міру повноти виконання робочої програми практики, оволодіння основними професійними навичками; – ініціативність і творчі здібності, працьовитість, виконання функцій стажера (дублера) на робочому місці; – зміст і якість оформлення звіту та ІНДЗ; – якість доповіді та відповідей на питання під час захисту звіту. Критерії оцінювання під час підсумкового контролю 45 – 50 балів виставляється за високий рівень якості підготовки звіту, правильне його оформлення та своєчасне надання, наявність цікавих самостійних висновків і розрахунків, повні відповіді на поставлені питання. 35 – 44 балів виставляється, якщо є невеликі недоліки в оформленні та тексті звіту; під час захисту звіту студент недостатньо докладно відповідав на окремі питання, але загалом виявив знання предмета дослідження. 25 – 34 балів виставляється, якщо звіт має поверхневий характер, під час його захисту студент правильно охарактеризував основні положення, але невпевнено відповідав на питання і допустив неточності у відповідях. 15 – 24 балів виставляється, якщо звіт не відповідає встановленим вимогам до змісту й оформлення, зустрічаються елементи плагіату, під час захисту студент не виявив впевнені знання. 0 – 14 балів – студент не з’явився на практику та не виконав її програму, не надав своєчасно звіт. Система оцінювання роботи студентів з практики за результатами поточного та підсумкового видів контролю надана в табл. 12.2.
Таблиця 12.2
Система оцінювання роботи студентів з практики за результатами поточного та підсумкового контролів
|