Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вимоги ергономіки при використанні компютерної техніки
Виконання завдання потребує ознайомлення з:

ДСанПиН 3.3.2.007-98 – Держанві санітарні правила і норми роботи із візуальними дисплейними терміналами ПЕОМ – Затверджено МОЗ України у 1998р.

НПАОП 0.00.-1.28-10 «Правила охорони праці під час експлуатації електроно-обчислюваної машини, Наказ Держпромнагляду від 26.03.2010 №65

– ГОСТ – 12.2.032-78 – ССБП. Робоче місце при виконанні робіт сидячі;

– ГОСТ 12.2.033-84 – ССБП. Робоче місце при виконанні робіт стоячи. Загальні ергономічні вимоги.

– ГОСТ 12.2.044.-80 – ССБП. Обладнання виробниче. Загальні ергономічні вимоги.

Також літературні джерела, щодо функціонування системи «людина-компютер-середовище».

Зміст підрозділу складається з наступних питань:

· Ергономічні та естетичні вимоги до середовища (освітлення, забарвлення стін);

· Антропометричні вимоги до обладнання робочого місця та його розміщення;

· Рекомендації щодо раціоналізації трудових прйомів при роботі з ПК.

Далі наведенй приклад виконання цього завдання.

Доцільно також враховувати рекомендації міжнародних документів – директив Ради ЄС №89/391 «Про заходи щодо поліпшення безпеки й здоровя працюючих», а також №90/270 щодо робои за екранами дисплеїв.


 

Приклад виконання западання №5

З інтенсивним впровадженням автоматизації та комп'ютеризації виникла потреба врахування таких психологічних можливостей людини, як швидкість реакції, особливості пам'яті та уваги, емоційний стан та ін. Появаїераторської діяльності, пов'язаної з використанням комп'ютерів, призвела до суттєвих змін у фаховій струкіі праці. Зменшились фізична важкість праці, ризик виробничого травматизму. Однак на користувача комп'юіа посилюється вплив нових, раніше невідомих чи маловідомих несприятливих виробничих факторіЕ фізичне! хімічного та психологічного характеру.

Надіїсть роботи системи "людина — комп'ютер" значною мірою визначається функціональним станом користЛів комп'ютерів. На їх функціональний стан впливає комплекс факторів, пов'язаних з виробничим середовищем, характером трудового процесу, внутрішніх і зовнішніх засобів діяльності тощо.

 

Розміщення робочих місць оператора (користувача) повинно відповідати ГОСТ 2226976 «Рабочее место оператора. Взаимное расположение злементов рабочего места».

Не допускається розташування робочих місць ПК у підвальних приміщеннях, а для навчальних закладів і дошкільних установ у підвальних і цокольних поверхах.

Робочі місця з ВДТ/ПК при виконанні творчої роботи, яка потребує значної розумової напруги чи великої концентрації уваги, слід ізолювати одне від одного перегородкою висотою 1,5—2,0 м.

Робочі місця з ВДТ рекомендується розміщувати в окремих приміщеннях. У разі розміщення робочих місць з ВДТ у залах або приміщеннях з джерелами небезпечних і шкідливих факторів вони повинні розташовуватись у повністю ізольованих кабінетах з природним освітленням та організованим повітрообміном.

Площа, на якій розташовується одне робоче місце з ВДТ, повинна становити не менше 6,0 м2, об'єм приміщення — не менше як 20 мЗ.

. Поверхня підлоги має бути рівною, без вибоїн, неслизькою, зручно для очищення та вологого прибирання, мати антистатичні властивості.

При розміщенні робочих місць необхідно виключити можливість прямого засвічування екрана джерелом природного освітлення.

Вимоги до освітлення для візуального сприймання операторами інформації з двох різних носіїв (з екрана ВДТ та паперового носія) різні.

Надто низький рівень освітленості погіршує сприймання інформації при читанні документів, а надто високий призводить до зменшення контрасту зображення знаків на екрані.

Тому відношення яскравості екрана ВДТ до яскравості оточуючих його поверхонь не повинно перевищувати у робочій зоні 3:1.

Штучне освітлення у приміщеннях з ВДТ треба здійснювати у вигляді комбінованої системи освітлення з використанням люмінесцентних джерел світла у світильниках загального освітлення, які слід розташовувати над робочими поверхнями у рівномірно-прямокутному порядку.

Для запобігання засвітяенню екранів ВДТ прямими світловими потоками лінії світильників повинні бути розташовані з достатнім бічним зміщенням відносно рядів робочих місць або зон, а також паралельно до світлових отворів. Бажане розміщення вікон з одного боку робочих приміщень. При цьому кожне вікно повинно мати світ-лорозсіюючі штори з коефіцієнтом відбивання 0,5—0,7.

Штучне освітлення повинно забезпечити на робочих місцях ПК освітленість 300—500 лк.

При природному освітленні слід передбачити наявність сонцезахисних засобів, з цією метою можна використовувати плівки з металізованим покриттям або жалюзі з вертикальними ламелями, що регулюються.

Залежно від розміщення вікон у приміщенні, де встановлені комп'ютери, рекомендується таке забарвлення підлоги:

– вікна орієнтовані на південь — стіни зелено-блакитного або світло-блакитного кольору; підлога — зелена;

– вікна орієнтовані надавні—.світло-оранжевого або оранжево- жовтого кольору; підлога — чещоно-оранжева;

– вікна орієнтовані на захід — стіни жовто-зеленого або блакитно- зеленого кольору; підлога — зелена або червоно-оранжева.Дата добавления: 2015-08-30; просмотров: 466. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2021 год . (0.002 сек.) русская версия | украинская версия