Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Вимоги, щодло раціоналізації трудових прийомів при роботі з ПК
Працюючи за клавіатурою, користувачі комп'ютерів швидко повторюють одні й ті ж висококоординовані рухи, що виконуються лише кистями. Кожне натискання кисті на клавішу супроводжується скороченням (розтягненням) м'язів, при цьому сухожилля ковзають вздовж кісток, унаслідок чого може розвиватися захворювання під назвою "хронічне розтягування м'язів травматичного характеру".

Не лише клавіатура є "зоною небезпеки" щодо виникнення порушень у скелетно-м'язовій системі рук. Як показали дослідження, пристрій типу "миша" також чинить несприятливий вплив на користувачів комп'ютерів.

Маніпулюючи "мишею", користувач комп'ютера здійснює дрібні однотипні рухи, в той же час як кисть, передпліччя і плече не звикли до таких навантажень. Частішими стали випадки, коли поверхня для роботи з "мишею" недостатньо велика, розташована в незручному для користувача місці. Це зумовлює появу неприємних, а згодом і болісних відчуттів у ділянці зап'ястя, ліктьовому та особливо плечовому суглобах.

Опублікована значна кількість новітніх наукових праць стосовно хвороб кінцівок рук користувачів комп'ютерів, які тривалий час працювали за клавіатурою.

До найбільш поширених симптомів захворювання належать больові відчуття різної сили у суглобах і м'язах кінцівок рук; оніміння та порушення рухливості пальців ісудоми м'язів кінцівок; поява ниючого болю в ділянці зап'ястя.

У результаті досліджень доведено, що на рівень захворювання кістково-м'язового апарату кінцівок (кистей) користувачів комп'ютерів впливають: неправильне положення тіла щодо клавіатури, значне відхилення ліктів від тулуба, нераціональне взаємоспрямування передпліччя та кисті.

На рис. показано правильне й неправильне положення кисті та передпліччя при роботі з "мишею" [13].

а) неправильне б) правільне

 

Конструкція робочого стола повинна відповідати сучасним вимогам ергономіки й забезпечувати раціональне розташування на робочій поверхні усього обладнання та пристроїв, які використовуються під час роботи. Висота робочої поверхні стола для комп'ютерів повинна бути в межах 680—800 мм, а ширина й глибина — забезпечувати можливість виконання операцій у зоні

Вагомим фактором у забезпеченні безпеки праці користувачів комп'ютерів є характер розташування на робочому місці відеотермінала, клавіатури та пюпітра. Розташування екрана (дисплея)

Вимоги та оцінка ергономічності виробничого обладнання повинно забезпечувати зручність зорового спостереження у вертикальній площині під кутом ± 30° від лінії зору оператора.

Найкращі зорові умови й можливість розпізнавання цифр, символів досягається тоді, коли верхній край відеотермінала зна ходиться на висоті очей, а погляд спрямований вниз на центр екрана. Оскільки при роботі з комп'ютерній цай^тьш сприятливим вважається нахил голови вперед, приблизно на 20º від вертикалі.

Екран відеотермінала та клавіатура повинні розташовуватись на оптимальній відстані від очей користувача комп'ютера, але не ближче 600мм, з урахуванням розміру абетково-цифрових знаків і символів. Відстані від екрана до очей оператора, залежно від розміру екрана комп'ютера, наведені в табл.

Таблиця

Відстані від екрана до очей оператора залежно від розміру екрана комп'ютера

Розмір екрана Відстань від екрана до очей
35/38 600/700
700-800
800-900
900-1000

Клавіатуру комп'ютера розташовують на поверхні робочого стола так, щоб вона була стійкою, могла переміщатись та повертатись. Положення клавіатури та кут її нахилу повинні відповідати побажанням користувача комп'ютера. Кут нахилу клавіатури повинен бути в межах 5—10°.Дата добавления: 2015-08-30; просмотров: 565. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!


Рекомендуемые страницы:


Studopedia.info - Студопедия - 2014-2021 год . (0.001 сек.) русская версия | украинская версия