Функції для роботи з матрицями
У MathCAD матриці з матрицями можна виконувати операції додавання, віднімання, множення на константу тощо. Однак для того, щоб скористатися операторами, необхідно спочатку матриці дати відповідне позначення (рис. 1.6). Рис. 1.6. Позначення матриць
Для роботи з векторами і матрицями система MathCad містить ряд операторів і функцій. Функції для роботи з матрицями: 1) identity(n) - створює одиничну квадратну матрицю розміром nxn; 2) augment(M1, М2) - об'єднує в одну матриці M1 і М2, з однаковою кількістю рядків (об'єднання йде сторона до сторони); 3) stack(M1, М2) - об'єднує дві матриці Ml і М2, що мають однакову кількість стовпців, розміщуючи Ml над М2; 4) submatrix(A, ir, jr, ic, jc) - повертає матрицю, що складається зі всіх елементів, що знаходяться у матриці А в рядках з ir по jr і стовпцях з ic по jc (ir < jr, ic > jc); 4) cols(M) - повертає кількість стовпців матриці М; 5) rows(M) - повертає кількість рядків матриці М; 6) rank(M) - повертає ранг матриці М; 7) diag(М) - створює вектор, елементами якого є головна діагональ матриці М; 8) tr(M) - повертає слід (суму елементів головної діагоналі) квадратної матриці М; 9) mean(M) - повертає середнє значення елементів масиву М; 10) median(M) - повертає медіану елементів масиву М. Деякі обчислення значень матриць можна виконувати за допомогою піктограм на панелі «Матрица» (рис. 1.2, 1.7). Рис. 1.7. Панель «Матрица»
Зокрема, на панелі знаходяться піктограми, за допомогою яких можна обчислити визначник матриці, обернену матрицю, транспоновану матрицю тощо (рис. 1.8). Рис. 1.8. Дії з матрицями за допомогою піктограми «Матрица»
Приклади роботи з матрицею приведено на рисунку 1.9. Рис. 1.9. – Визначення деяких характеристик матриці
|