Укладання документів з господарсько-договірної діяльності
(договір, трудова угода, контракт) План 1. Поняття про договір. Реквізити договору. Види договорів 2. Трудова угода. Реквізити трудової угоди 3. Поняттяпро контракт 4. Вимоги до викладу текстів документів
Студенти повинні знати: реквізити договору, трудової угоди, контракту, вимоги до викладу текстів документів. Студенти повинні вміти: дотримуватися вимог під час укладання договорів, трудових угод, контрактів; правильно використовувати синтаксичні конструкції при складанні цих документів. 1. Договір - це письмова угода про взаємні зобов'язання. Договір може укладатися між державними, кооперативними або громадськими організаціями, підприємствами, установами, а також громадянами. Якщо у договірні відносини вступають організація (підприємство) і громадянин, то його нерідко називають трудовою угодою. Частіше всього між громадянами і організаціями укладаються громадянсько-правові договори (наприклад, видавничий, побутового замовлення, підряду). До особливого різновиду належить договір про майнову відповідальність. Складові елементи типового формуляра звичайного договору такі: найменування відомств, установ (організацій), що вступають у договірні відносини; найменування різновиду документа (договір); дата укладення договору; місце; предмет договору; юридичні адреси сторін; підписи представників; печатки. Зміст договору викладається окремими пунктами, котрі повинні мати наскрізну нумерацію. Текст його друкується на машинці на обох боках аркуша через один інтервал, з пробілами між пунктами у півтора інтервалу. Слово ДОГОВІР слід друкувати великими літерами. Договір складається у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу.
2. Трудова угода - документ, яким оформляються взаємовідносини між установою (організацією, підприємством) і працівником, який не належить до її штату. Укладати її дозволяється тільки тоді, коли у даній установі або організації немає потрібних спеціалістів і важливі роботи з якоїсь причини не можуть бути виконані за договором з відповідними організаціями або підприємствами. Крім того, необхідно, щоб трудові угоди укладались у межах фондів заробітної плати нештатного (необлікового) складу. Зрідка трудові угоди укладаються зі штатними працівниками. У такому випадку їм належить виконувати функції, які не входять у коло прямих службових обов'язків. Трудова угода містить такі реквізити: найменування документа; місце складання; дату; повну і точну назву; зміст угоди з переліком обов'язків виконавця і замовника; юридичні адреси сторін; підписи; печатку установи (організації, підприємства). Складається трудова угода у кількох примірниках, один з яких передається виконавцеві, а останні зберігаються у справах організації-замовника.
Зразок трудової угоди. ТРУДОВА УГОДА Науково-дослідний інститут чорної металургії в особі директора Петрова Івана Сергійовича (іменований у подальшому "Замовник"), з одного боку, і доцент Донецького державного університету, кандидат економічних наук Овчаренко Микола Степанович (іменований у подальшому "Виконавець"), з другого, уклали цю трудову угоду про таке: 1. Виконавець бере на себе обов'язки: 1. 1. Прочитати для працівників інституту курс лекцій "Економічна кібернетика і перспективи її розвитку". 1.2. Читати лекції за програмою, погодженою з інститутом, по дві години на день щочетверга. 1.3. Повний курс лекцій в обсязі 24 годин прочитати до кінця червня 1996 р. 2. Замовник зобов'язується: 2.1. Виділити кімнату та інвентар, необхідні для занять. 2.2. Забезпечити явку слухачів. 2. 3. Виплатити виконавцеві за весь курс лекцій (указується сума). 2. 4. Оплата буде здійснена після прочитання усього курсу лекцій. 3. Спори за цією трудовою угодою вирішуються в установленому законодавством порядку. 4. Юридичні адреси сторін: замовника — 340002, м.Донецьк, бульвар Шевченка, 22, тел. 94-13-41, розрахунковий рахунок 532075 у Ворошиловському відділенні Держбанку; виконавця — 340060, м. Донецьк, Офіцерський просп., 10, кв. 12, паспорт: серія УІІІ -ТР № 785072, виданий 20 серпня 1972 р. Київським райвідділом міліції м. Донецька, тел. 53-14-48. Додаток: 1. Програма курсу лекцій на 2 арк. в 1 примірн. 2. Список слухачів на 2 арк. в 1 примірн. 3. Номери телефонів керівництва НДІ на 1 арк. в 1 примірн.
3. Контракт— в юридичному значенні — договір, угода, за якою встановлюються права та обов'язки для обох сторін — особою та установою, обумовлені певним терміном. Контрактант — це особа або організація, яка бере на себе певні зобов'язання за контрактом. Отже, контракт — це угода між особою та установою про обумовлений час роботи із зазначенням посади й посадового окладу, обов'язків організації перед контрактантом і контрактанта перед організацією. Документ набуває юридичної сили з моменту його підписання обома сторонами й діє протягом визначеного в ньому строку. Укладається у двох примірниках (це зазначається в тексті контракту) — для обох сторін — із записом адрес юридичних сторін, підписом і розшифруванням прізвищ, датою підписання контракту.
Трафаретний зразок трудового контракту Назва підприємства (установи)
|