Оцінка стійкості об'єкту до дії проникаючої радіації і радіоактивного забруднення.
Джерелами радіоактивного забруднення є аварії на об'єктах ядерної енергетики з викидом радіоактивних речовин і застосування ядерної зброї. Радіоактивне забруднення впливає на виробничу діяльність об'єкту шляхом дії на робочих і службовцях. За критерій стійкості роботи промислового об'єкту в умовах радіоактивного забруднення приймається встановлена доза випромінювання (Д ПР max), яку можуть одержати робочі і службовці за час роботи на зараженій місцевості. Початкові дані: - потужність ядерного боєприпасу; - відстань від центру вибуху до об'єкту Rx, км; - швидкість і напрям середнього вітру. Послідовність оцінки
1. Визначити максимальну дозу проникаючої радіації, Д ПР max. і рівень радіації, очікуваної на об'єкті на одну годину після вибуху P 1, виходячи з потужності ядерного боєприпасу. відстані від центру вибуху до об'єкту. R. швидкості і напряму вітру на об'єкт 2. Розрахувати дозу випромінювання Д РЗ, яку можуть одержати робочі і службовці за робочу зміну Троб = 12г., знаходячись на відкритій місцевості, у виробничих будівлях і в сховищах при часі початку опромінювання t П = 1г. і часу закінчення роботи t K = 13г; (t K = t П +Троб). ДРЗ откр= 5 Р1(tП-0,2- tK-0,2)
3. Визначити дозу опромінення населення, яке знаходиться у приміщеннях або у захисних спорудах. Д =ДРЗ откр/Косл.
Косл для виробничих будівель визначається залежно від їх конструкції /Довідник, додаток 3/ Косл для сховищ розраховується залежно від типу, умов їх розташування і товщини перекриття Косл= Кр×2h1/d1×2h2/d2 Де: Кр – коефіцієнт умов розташування сховища (Табл. 11.3. с.123). h1 - товщина першого шару перекриття сховища; h2 - товщина другого шару перекриття сховища; d1, d2 – товщина шару половинного ослаблення для матеріалів першого і другого шару перекриття сховища;
4. Визначити межу стійкості об'єкту до радіоактивного забруднення. Pіlim, при якому можлива виробнича діяльність двома повними змінами, тривалість робочого дня при якому персонал не одержить дозу випромінювання більш встановленої. Pіlim = Дуст× Косл /5 (tП-0,2- tK-0,2) Де: Дуст – допустима (встановлена) доза випромінювання для працюючої зміни, з розрахунком, щоб вона не перевищувала допустимої норми одноразового опромінювання (50Р).
5. Порівняти Pіlim з Pimax і визначити стан стійкості об'єкту до радіоактивного забруднення. При Pіlim > Pimax об'єкт стійкий до РЗ, а при Pіlim < Pimax - не стійкий.
6. Встановити наявність на об'єкті матеріалів, приладів і апаратури, чутливих до проникаючої радіації і радіоактивного забруднення. Висновки: 1. Зона РЗ, в якій опинився об'єкт і величина P1max. вплив дози проникаючої радіації на робітників і службовців. 2. Стан стійкості об'єкту до РЗ, умови захисту робочих і службовців під час роботи у виробничих будівлях протягом робочої зміни (встановлена та одержана дози випромінювання, межа стійкості об'єкту до РЗ). 3. Умови захисту робітників і службовців під час знаходження їх у сховищі протягом 12 годин (одержана і встановлені дози випромінювання). 4. Стійкість матеріалів, приладів і апаратури чутливих до проникаючої радіації і радіоактивного забруднення. 5. Заходи щодо підвищення стійкості: - підвищити ступінь герметизації цехів; - підготувати плівку (щити) для закриття віконних отворів у разі руйнування скла; - підготувати системи вентиляції до роботи в режимі очищення повітря від радіоактивного пилу: - розробити режими радіаційного захисту робочих і службовців. Тема 4. ЗАХИСТ НАСЕЛЕННЯ В НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ МЕТА, ПРИНЦИПИ І ЗАВДАННЯ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ Мета цивільного захисту Цивільний захист здійснюється з метою: 1. Реалізації державної політики, направленої на забезпечення безпеки і захисту населення і територій від негативних наслідків надзвичайних ситуацій в мирний час і в особливий період; 2. Подолання наслідків надзвичайних ситуацій, зокрема наслідків надзвичайних ситуацій на територіях іноземних держав відповідно до міжнародних договорів України.
|