Оцінка стійкості об'єкту до дії повітряної ударної хвилі
При ядерних і звичайних вибухах основним вражаючим чинником, що впливає на виробничі будівлі, споруди, устаткування, є повітряна ударна хвиля, основним параметром якої є надмірний тиск ∆Рф.
Як кількісний показник стійкості об'єкту до дії ударної хвилі приймається значення надмірного тиску, при якому будівлі, споруди і устаткування об'єкту зберігаються або одержують слабкі і середні руйнування. Це значення надмірного тиску прийняте вважати межею стійкості об'єкту до ударної хвилі ∆Рфlim.
За межу стійкості будь-якого елементу об'єкту /будівля, споруда, обладнання/ береться мінімальне значення ∆Рф. при якому елемент отримає середні руйнування.
Послідовність оцінки 1. Визначити ∆Рф max, очікуване в районі об'єкту при вибуху. Початкові дані для оцінки при ядерному вибуху - потужність ядерного боєприпасу: - вид вибуху /наземний, повітряний/; - відстань від центру вибуху до об'єкту Rx. км.
2. Виділити основні елементи об'єкту і визначити ступені їх руйнувань ∆Р. ударної хвилі /Довідник, додаток 2/.с.230. Визначити ∆Рфlim основних елементів і об'єкту в цілому за найменше стійкого елементу.
3. Порівняти ∆Рфlim з ∆Рфmax і визначити стан стійкості окремих елементів і об'єкту в цілому.
При ∆Рфlim > ∆Рф max об'єкт стійкий, а при ∆Рфlim < ∆Рфmax об'єкт не стійкий до дії ударної хвилі.
Залежно від Rx, потужності ядерного боєприпасу і виду вибуху визначити ∆Рф max, очікуване на об'єкті /Довідник., додаток. 1/. С.229. Результати оцінки відображені табл. 2 і в /Довідник, с.74 табл. 8.2.
М І Ж
Слабкі руйнування Середні руйнування
Сильні руйнування Повні руйнування
4. Визначити можливий збиток /% виходу із ладу/ окремих елементів об'єкту; при очікуваному ∆Рф max. табл. 1.
Таблиця 1 Можливі збитки залежно від ступеня руйнувань
У висновкахуказують: 1. Межа стійкості об'єкту;
2. Найуразливіші елементи об'єкту;
3. Характер і ступінь руйнувань, очікуваних на об'єкті від ударної хвилі ∆Рфmax та можливий збиток;
4. Межа підвищення стійкості найуразливіших елементів об'єкту.
5. Заходи щодо підвищення стійкості: - підвищення міцності опорних конструкцій і перекриттів будівель шляхом установки додаткових колон, ферм, або підкосів; - розміщення устаткування на нижніх поверхах будівель, в підвалах і підземних спорудах, надійне закріплення його на фундаменті, установка спеціальних захисних кожухів або ковпаків; - прокладка комунально-енергетичних і технологічних мереж під землею; - створення резервних запасів палива, сировини, устаткування, контрольно - вимірювальної апаратури; - зміна відстані між промисловим і вибухонебезпечним об'єктами до безпечного рівня; - зменшення кількості вибухових речовин у сховищах.
|