Тема 3. Цінності та етичні принципи соціальної роботи.
План лекції: 1. Значення етики для соціальної роботи. 2. Фахові цінності та принципи в соціальній роботі. 3. Моделі прийняття рішень та професійної межі в соціальній роботі. 4. Міжнародні та українські етичні стандарти соціальної роботи. Література: 1. Вступ до соціальної роботи: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів/ За ред. Т.В. Семигіної, І.І. Миговича.- К.: Академвидав, 2005.- 304 с. 2. Гуслякова Л.Г., Холостова Е.И. Основы теории социальной работы. – М., 1997. 3. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. – Київ: Центр навчальної літератури, 2005.-328 с. 4. Мигович І. І. Соціальна робота: Вступ до спеціальності. – Ужгород, 1997. 5. Основы социальной работы / Отв. ред. Павленок П. М., 1998. 6. Социальная работа / Под общ.ред.В.И.Курбатова. - Ростов н / Д., 1999. 7. Соціальна робота в Україні: Навч. посіб./ І.Д. Звєрєва, О.В. Безпалько, С.Я. Харченко та ін.; Заа заг. ред..: І.Д. Звєрєвої, Г.М. Лактіонової.- К.: ДЦССМ, 2004.- 256 с. 8. Соціальна робота: В 3 ч.- К.: Вид.дім «Києво-Могилянська академія», 2004. 9. Тетерский С.В. Введение в социальную работу. – М., 2000. 10. Тюптя Л.Т., Іванова І.Б. Соціальна робота (теорія і практика). Навч. посіб. для студентів вищих навчальних закладів.- К.: ВМУРОЛ «Україна», 2004.- 408 с. Практичне заняття № 2. Тема: Цінності та етичні принципи соціальної роботи. Мета:ознайомити з міжнародними та українськими етичними стандартами соціальної роботи, визначити значення професійних цінностей у соціальній роботі. Професійна спрямованість:налаштувати студентів на сприйняття ціннісних норм соціальної роботи. План 1. Значення етики для соціальної роботи. 2. Фахові цінності та принципи в соціальній роботі. 3. Міжнародні та українські етичні стандарти соціальної роботи. 4. Етичний кодекс соціального працівника. Опорні терміни і поняття:фахові цінності, принципи соціальної роботи, етичні стандарти, професійна етика, професійна мережа, етичний кодекс. Рекомендована література: 1. Вступ до соціальної роботи: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / За редакцією Т.В.Семигіної, І.І.Миговича. – К.: Академвидав, 2005. – 304 с. 2. Капська А.Й. Соціальна робота: Навчальний посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2005 – 328 с. 3. Лукашевич М.П, Мигович І.І. Теорія і методи соціальної роботи: Навч. Посіб. - 2-ге вид., доп. І випр. – К.: МАУП, 2003. - 168 с. – Бібліогр.: с. 159 – 164 4. Соціальна робота: В 3-х ч. – Ч. 1. Основи соціальної роботи / За ред. Т.В. Семигіної та 5. Социальна работа / Под общей редакцией проф. В.И.Курбатова. Серия “Учебники, учебные пособия”. – Ростов н/Д: “Феникс”, 1999. – 576 с. 6. Павленок П.Д. Теория, история и методика социальної работы: Учебное пособие. – 2-е изд. – М.: Издательско-торговая корпорация “Дашков и К”, 2004. – 428 с. 7. Тетерский С.В. Введение в социальную работу: Учебное пособие. – М.: Академический Проект, 2001. – 496 с. Завдання для виконання:
3. Розробити та схематично зобразити професіограму соціального працівника. 4. Підготуйте доповідь або реферат. Теми рефератів: 1. Суспільні цінності та їх зв’язки з соціальною роботою. 2. Місце і роль етичних цінностей у професійній діяльності соціального працівника і психолога 5. Дайте відповіді на тестові питання. Тестові завдання. Виберіть правильну відповідь: 1. Гасло соціальних працівників: а). «допомогти людям допомогти собі»; б). не звертати на людей думати про себе; в). допомогти собі і тільки собі; г). допомогти людям все тільки для людей.
2. Оберіть цінності соціального працівника: а). зневага до людей, самовизначення, байдужість; б). віра у здатність людини до змін; привітливість; уникання людини; в). підтримка людини коли вона стає вразливою; повага до людей, віра у здатність людини до змін; г). прийняття відмінностей та різноманітності; самовизначення; зневагу до людей.
3. Серед найважливіших етичних концепцій виділяють: а). арістотелівську традицію, моральні імператитиви І. Канта, нігілізм Базарова; б). утилітаризм, релятивізм, конформізм і моральні імперативи І.Канта; в). арістотелівську традицію, моральні імператитиви І. Канта, утилітаризм і релятивізм; г). арістотелівську традицію, моральні імператитиви І. Канта, гедонізм Батлера, релятивізм;
4. У спілкуванні соціальні працівники повинні зважати на: а). контекст у якому воно відбувається та на особливості клієнтів; б). вік та стать людини; в). на її зовнішній вигляд; г). на її емоційний стан.
5. В якому нормативному документі зазначається, що кожен як член суспільства має право на соціальне забезпечення, а також на здійснення економічних, соціальних і культурних прав, необхідних для його гідності й вільного розвитку його особистості, за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до організації і ресурсів кожної держави. а). Міжнародний пакт про цивільні і політичні права; б). Міжнародний пакт про економічні, соціальні і культурні права; в). Загальна декларація ООН щодо дотримання прав людини; г). Конституція ЄС. 6. Визначальні етичні норми соціальної роботи викладено в документі: а). Етичний кодекс спеціалістів із соціальної роботи України; б). “Етика соціальної роботи: принципи і стандарти”, схваленому Міжнародною федерацією соціальних працівників (МФСП) 1994 р.; в). “Міжнародного морального кодексу професійних соціальних працівників” прийнятого МФСП 1967р. г). Міжнародна декларація прав людини Організації Об’єднаних Націй.
7. Професор Філлайда Парслоу виділяє найважливіші цінності соціальної роботи (виберіть зайве): а). віра у цінність кожної особистості; б). віра у право кожного індивіда на самостійний вибір у житті; в). віра у відповідальність індивіда за свої дії і реакцію оточення; г). віра у можливість індивіда змінюватися..
8. Серед моделей прийняття рішень соціальними працівниками виділяють (виберіть зайве): а). патерналістична модель; б). інструментальна модель; в). акмеологічна модель; г). контрактна модель; д). персоналістична модель
9. Ознака, що відображає професіоналізм соціального працівника і сприяє формуванню образу професії є позиція: а). нейтралітету; б). позивача; в). «повноважного партнерства»; г). суперництва.
10. Основа інтелектуального, культурного, духовного, соціального, економічного розвитку держави і суспільства, це: а). церква; б). спорт; в). освіта; г). підприємці
|