Нітратна кислота
Нітратна кислота – це безбарвна рідина з густиною 1,54г/см3, яка кипить, розпадаючись, при 86°C, а при -41°C твердне. Під час розкладання виділяється діоксид нітрогену, який забарвлює її в жовтий колір 4HNO3 t° → 2NO2↑ + O2 + 2H2O Солі нітратної кислоти – нітрати, або селіри, NaNO3, KNO3, Ca(NO3)2, NH4NO3. Нітратна кислота – сильний електроліт і сильний окисник. У концентрованих розчинниках відновлюється до нітроген (IV) оксиду, у розбавлених – до різних ступенів окиснення Нітрогену 2HNO3 + CaO = Ca(NO3)2 + H2O
Реактиви і обладнання: Хлорид амонію, сульфатна кислота, Натрій гідроксид, фенолфталеїн, лакмусовий папірець, вода, штатив з пробірками, спиртівка, сірники.
Хід роботи: Дослід 1. В пробірку насипаємо приблизно 0,5 г амоній хлориду. В цю ж пробірку добавимо приблизно 1мл розчину лугу. Нагріваємо пробірку. В пари, які виділяються з пробірки вносимо лакмусовий папірець, змочений водою. Завдання та запитання: Запишіть свої спостереження, рівняння реакцій. Дослід 2. Наливаємо 1/4 пробірки водного розчину амоніаку, добавимо каплю фенолфталеїну і по каплям добавляємо сульфатної кислоти до одержання прозорого розчину. Завдання та запитання: Поясніть зміни, що спостерігаються, за допомогою рівнянь реакцій. Дослід 3. В суху пробірку опускаємо декілька кристалів амоній хлориду. Нагріваємо пробірку з кристалами над полум’ям спиртівки. Завдання та запитання: запишіть рівняння реакцій.
Запитання до захисту лабораторної роботи: 1.Які сполуки нітрогену ви знаєте? 2. Солі амонію,їх характеристика,властивості. 3. Амоніак.Фізичні та хімічні властивості.
|