Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

Історія вивчення інстинктів





 

Завідувач кафедри психології управління

Доц. С.С. Макаренко

Серпня 2011 р.

 

ПЛАН

Проведення лекційного заняття з навчальної

дисципліни «Зоопсихологія порівняльна психологія»

Спеціальність – «Практична психологія», «Психологія»

Курс – 1

Група (и) – ПП-21, 12, ПУ-21, 22.

 

Тема 5/1: „Інстинктивна поведінка у тварин”

Питання:

Історія вивчення інстинктів.

Сучасне розуміння проблеми інстинкту.

Методи вивчення інстинктів.

Час – 2 год.

Основна література:

1. Вопросы зоопсихологии, этологии и сравнительной психологии /Под ред. К. Э. Фабри. — М., 1975.

2. Леонтьев А. Н. Проблемы развития психики. — М.,1981.

3. Правоторов Г. В. Зоопсихология для гуманитариев. — Новосибирск, 2001.

4. Фабри К. Э. Основы зоопсихологии. — М.,1976.

5. Чайченко Г. М. Зоопсихологія та порівняльна психоло-гія. — К.,1992.

 

Додаткова література:

1. Бертон Р. Чувства животных. – М., 1972.

2. Выготский Л.С., Лурия А.Р. Этюды по истории поведения. – М., 1993.

3. Дарвин Ч. Происхрождение видов. – М.-Л., 1962.

4. Ладыгина-Котс Н.Н. Исследование познавательных способностей шимпанзе. – М., 1923.

5. Сравнительная психология и зоопсихология / Сост. и общая редакция Г.В.Калягиной. – СПб: Питер, 2001. – 416 с.: ил. – (Серия «Хрестоматия по психологии»).

6. Хайнд Р. Поведение животных. — М., 1975.

 

Навчальна мета Ознайомити студентів з вивченням проблеми вродженої та набутої поведінки у тварин. Навести приклади досліджень різних вчених, що працювали над даною проблематикою. Описати зовнішні та внутрішні чинники інстинктивної поведінки. Розкрити важливість Научіння та його роль в розвитку психіки.

Виховна мета:

Виховувати науковий підхід до проблеми виникнення людини, її психіки та свідомого ставлення до місця людини серед природи.

Місце проведення: навчальна аудиторія за розкладом

Інформаційно-технічне забезпечення: лекційний матеріал, мультимедійний супрові лекції.

ПЛАН

Проведення заняття

№ п/п Зміст Час (хв.)
     
І Вступна частина: ­ перевірка наявності курсантів (студентів), їх готовності до заняття; ­ оголошення теми лекційного заняття і питань; ­ надання основної та додаткової літератури за темою; ­ визначення навчальної та виховної мети заняття; визначення актуальності теми, її логічного зв’язку з іншими темами і практичною діяльністю;   до 10
ІІ Основна частина: 1. Вроджена і набута поведінка Висновки до 1-го питання  
  1. Зовнішні та внутрішні чинники інстинктивної поведінки. Пластичність інстинктивної поведінки.
Висновки до 2-го питання.
       
ІІІ Підсумкова частина заняття 1) висновки до семінару; 2) відповіді на запитання; 3) оцінювання ефективності навчального заняття, активності курсантів (студентів) і виставлення оцінок; 4) постановка завдань на самостійну роботу та наступне заняття. до 10

 

Вступ

При вивченні будь-якої форми психічної діяльності перш за все встає питання про природжене і набуте, про елементи інстинкту в поведінці тварини. У широкому плані це питання про зовнішні і внутрішні чинники поведінки, про її генетичні основи і втілення видотипової поведінки в індивідуальному житті особини, про мотивацію поведінки.

 

Історія вивчення інстинктів

Поняття "інстинкт" з'явилося в працях філософів ще в III в. до нашої ери. Стародавні філософи давали цьому поняттю наступне визначення: інстинкт - це несвідоме, внутрішнє спонукання, доцільність якого обумовлена ​​божеством (від латинського instinktus - спонукання). Пізніше поняття інстинкту стало предметом запеклої суперечки між матеріалістами та ідеалістами. Філософи-ідеалісти продовжували дотримуватися точки зору древніх мислителів. У той же час багато філософів-матеріалісти ХVIII ст., Взявши за основу матеріалістичну сторону вчення Декарта про рефлекторному принципі дії нервової системи, пояснювали інстинктивні потяги як результат певних змін, що відбуваються в тій чи іншій системі організму.

У стоїків вперше з'являється поняття інстинкту (horme - греч., instinctus - лат.). Інстинкт розуміється цими філософами як природжений, цілеспрямований потяг, що направляє рухи тварини на приємне, корисне і таке, що відводить його від шкідливого і небезпечного.

Сенека-молодший вважав, що тварини володіють природженим знанням того, що ним шкідливо, наприклад природженим знанням зовнішнього вигляду хижаків. При цьому Сенека також указував на одноманітність форм і результатів природженої діяльності тварин. Чітко розмежувавши природжене і набуте поведінка, Сенека заперечував наявність у тварин розуму, здібності до мислення.

Французький філософ-матеріаліст Ламеттрі дотримувався погляду, що інстинкти тварин є сукупністю рухів, що виконуються вимушено, незалежно від роздумів і досвіду. При цьому він підкреслював біологічну пристосованість інстинктів, хоча і не міг визначити причину цього. Опис і наукова характеристика інстинктивних актів поведінки у тварин дається в XVIII в. в роботах Бюффона, Реомюра, Леруа, Альбрехта, Галлера, Реймарус. Останній дає дуже чітке для свого часу визначення: всі акти поведінки, які передують індивідуальному досвіду і виконуються тваринами однаковим чином, повинні бути розглянуті як інстинкти. Цілком матеріалістичне пояснення залежності походження інстинкту від умов життя тварини на початку XIX ст. було дано Ламарком. У першій половині минулого століття Ф. Кюв'є здійснив низку експериментів з вивчення формування складних інстинктів у тварин. Його відомі досліди, присвячені "будівельним" інстинкту бобрів, не втратили значення і до теперішнього часу. Великий інтерес для вчення про поведінці та інстинктивної діяльності тварин мали погляди К. Рулье. На самому початку 40-х рр.., Він виступив проти широко розповсюдженої той час серед психологів точки зору, що інстинкт і психічна діяльність тварин непізнавані і не підлягають науковому аналізу. Рулье вважав, що основним підходом до пояснення причин інстинктивної поведінки повинно бути вирішення питання про причини, що визначають історичний розвиток цієї форми діяльності тварин. Цю причину він, так само як і Ламарк, бачив у тому способі життя, в тих умовах існування, в яких протягом своєї історії перебував той чи інший вид.

Важливим етапом у дослідженні інстинктів стало вчення Дарвіна. Він дав досить чітке визначення інстинкту: "Такий акт, який може бути виконаний нами лише після деякого досвіду або однаково багатьма особами без знання з їх боку мети, з якою він виробляється, звичайно називають інстинктом". Так само як і для морфологічних ознак, головну причину формування інстинкту Дарвін бачив в природному (або штучному) відборі спадкової мінливості природжених актів поведінки. Таким чином, його Вчення внесло принципово нову ідею в питання про походження інстинктів. Дарвін вказував, що інстинкт тварин відтепер "... не навмисне даровані або створені інстинкти, а тільки наслідок одного загального закону, що обумовлює розвиток всіх органічних істот, саме розмноження, зміни, переживання найбільш сильних і загибелі слабких". З перемогою еволюційного учення Ч. Дарвіна в природознавстві міцно затверджується думка про єдину закономірність розвитку в живій природі, про безперервність органічного миру. Сам Дарвін приділяв велику увагу питанням еволюції психічної діяльності тварин і людини. Про значення, яке Дарвін додавав вивченню інстинктів, свідчить вже той факт, що наявність їх у людини і тварин як загальної властивості він розглядав як один з доказів походження людини від тваринного предка.

Дарвін стримувався давати розгорнене визначення інстинкту, але все таки указував, що має при цьому з причини такий акт тварини, який виконується їм «без попереднього досвіду або однаково багатьма особинами, без знання з їх боку мети, з якою він проводиться». При цьому він з повною підставою відзначав, «що жодне з цих визначень не є загальним».

Походження інстинктів Дарвін пояснював переважною дією природного відбору, що закріплює навіть зовсім трохи вигідні виду зміни в поведінці тварин і що накопичує ці зміни до утворення нової форми інстинктивної поведінки. Дарвін прагнув показати, «що інстинкти мінливі і що відбір може впливати на них і удосконалювати їх». На підтвердження того, що походження навіть вельми складних форм інстинктивної поведінки тварин можна пояснити дією природного відбору, Дарвін піддає, зокрема, грунтовному аналізу гніздовий паразитизм зозулі, «рабовласницький інстинкт» деяких видів мурашок і «найдивовижніший зі всіх відомих інстинктів - будівельний інстинкт бджоли».

Чарлз Дарвін дав обгрунтоване природничонаукове пояснення доцільності інстинктів тварин. Як і відносно ознак будови організму, природний відбір зберігає, по Дарвіну, корисні зміни природженої поведінки і скасовує шкідливі. Ці зміни безпосередньо пов'язані з морфологічними змінами в нервовій системі і в органах чуття, бо конкретні форми поведінки визначаються особливостями будови нервової системи, які передаються по спадку і піддаються мінливості, як і всі інші морфологічні ознаки. Таким чином, доцільність інстинктів є результатом матеріального процесу - природного відбору. Зрозуміло, це в корені суперечило теологічним переконанням про суть психічного і його початкову незмінність, зокрема постулату про доцільність інстинктів як проявів божественної мудрості.

Дарвін дотримувався думки, «що між розвитком розумових здібностей і інстинктів існує відома взаємодія і що розвиток останніх припускає деяку успадковану видозміну мозку». Прогрес розумових здібностей, по Дарвіну, обумовлювався тим, що окремі частини мозку мало-помалу втратили здатність відповідати на відчуття «визначеним, одноманітним, тобто інстинктивним чином». При цьому Дарвін вважав, що інстинктивні компоненти тим більше панують у тварин, чим нижче ранг філогенезу останніх.

Подальше вивчення інстинкту пішло по двох основних руслах.

З одного боку, по лінії детального вивчення різноманіття та адаптивного значення інстинкту у різних тварин. Представником цього напряму робіт за кордоном був Ллойд Морган, у нас - В. Вагнер. Вагнер зібрав і узагальнив велику кількість спостережень за інстинктивним поведінкою тварин і вивчив мінливість і адаптивне значення ряду інстинктів. Пізніше розробку цього напряму дуже плідно продовжили в етології.

Інший напрямок у розвитку вчення про інстинкт в Росії пов'язано з фізіологією. З перших кроків об'єктивного вивчення вищої нервової діяльності І.П. Павлов поділив усі рефлекси, що лежать в основі поведінки тварин, на умовні та безумовні. Складні безумовні рефлекси він ототожнював з інстинктами. Підстава для цього він бачив в наступному:

по-перше, в неможливості провести різкий кордон між інстинктом і рефлексами;

по-друге, в не меншій складності рефлексів в порівнянні з інстинктом, оскільки рефлекси, як і інстинкт, утворюють "багатоповерхові" ланцюги, що захоплюють весь організм, причому кінець одного рефлексу збуджує початок іншого;

по-третє, окремі ланки складного ланцюга рефлексів, так само як і інстинкт, залежать від гуморального стану організму і від взаємодії один з одним.

І.П. Павлов виділяв наступні основні рефлекторні (інстинктивні) реакції організму: 1) харчові, 2) оборонні, 3) статеві, 4) орієнтовні, 5) батьківські. Ці групи інстинктивних реакцій є загальними для всіх видів тварин. Однак окремі види мають специфічні, характерні лише для них інстинкти, наприклад: будівельні інстинкти бобрів, міграційні птахів, "полоскательние" єнота-полоскуна і т.д.

Дуже ґрунтовна спроба дати точне визначення інстинкту була зроблена німецьким зоологом Г. Е. Циглером. Г. Циглер наводить наступні ознака вродженої та набутої поведінки. Цей вчений вважав, що інстинктивна поведінка характеризується наступними ознаками:

Інстинктивне поведінка спадково обумовлена ​​і є характерною властивістю певного виду або раси.

Воно не вимагає попереднього навчання.

Воно виконується по суті однаково у всіх нормальних індивідуумів вигляду або раси.

Інстинктивне поведінка відповідає анатомічною будовою тварини, тобто знаходиться у зв'язку з нормальним функціонуванням його органів.

Воно пристосоване до природних умов життя вигляду і знаходиться у зв'язку з регулярними природними змінами умов життя, наприклад, з порами року.

Таким чином, визначення інстинкту, запропоноване Циглером, нічим по суті не відрізняється від павловського визначення безумовного рефлексу і досить чітко формулює його не тільки з фізіологічної, але і з біологічної сторони.

Набута поведінкова реакція характеризуется тим, що вона:

виникає в процесі індивідуального життя, тобто базується на досвіді;

вимагає попереднього научіння;

хоча й залежить від будови організму, але не обумовлена нею;

виконується різними тваринами у різний спосіб на підставі попереднього досвіду, вражень тощо;

пристосована до умов життя індивіда.

А. Д. Слонім (1967) запропонував таке визначення інстинкту: “Інстинкт — це сукупність рухових актів та складних форм поведінки, властивих тварині даного виду, котра виникає у відповідь на подразнення із зовнішнього чи внутрішнього середовищ організму і відбувається на тлі високої збудливості нервових центрів, пов’язаних із здійсненням актів”. Ця підвищена збудливість є результатом певних змін в нервовій та ендокринній системах організму та змін у процесі обміну речовин.

Складність самого поняття інстинкту як спадково детермінованого акта поведінки, межі мінливості цього акта, значення, трактування його в природі і т. д. - все це змусило багатьох натуралістів неодноразово повертатися до перегляду та уточнення самого терміна. Очевидно, послідовність рухових актів, їх залежність від впливу середовища, фізіологічного стану, пристосованість до умов життя даного виду є незмінними супутниками інстинктів. В процесі розвитку організму інстинкти формуються і зникають, замінюючись один іншим.

Характерною рисою більшості інстинктів є приуроченість їх до певних вікових або сезонним періодам. При цьому прояв багатьох інстинктів докорінно змінює весь стереотип життя тварини. Міграційні, піщедобивательное інстинкти, а також інстинкти розмноження займають певні тривалі періоди в житті тварин. В основі цього стаціонарного інстинктивної поведінки, безсумнівно, лежить поява в центральній нервовій системі стійких вогнищ підвищеної збудливості - домінанти. Вперше на виникнення домінантних відносин звернув увагу і описав їх як один з найбільш загальних принципів роботи нервових центрів відомий російський фізіолог А.А. Ухтомський. Під цим терміном розуміють тимчасове існування в центральній нервовій системі вогнищ підвищеної збудливості, які можуть посилюватися під впливом різних подразників, що падають на організм ззовні або виникають у ньому самому, в той час як багато інших центри виявляються загальмованими. Ухтомський підкреслював, що накопичується тривала стаціонарна активність центрів нервової системи, зумовила зниження порогів збудливості одних реакцій і гальмування інших, є механізмом, що забезпечує стабільність поведінки тварин відповідно основним біологічним фазам його життя. При цьому величезну роль відіграють гуморальні чинники, які є причиною стаціонарних змін збудливості ЦНС, вони і виявляються безпосередньою причиною різної реактивності нервових центрів, відповідальних за розвиток певного інстинкту. Статеві інстинкти зі всією сукупністю характерних для кожного виду реакцій реалізуються на тлі підвищеної активності статевих залоз. Батьківські інстинкти ссавців і птахів обумовлюються певними гормональними зрушеннями, при яких істотну роль грає посилена секреція передньою долею гіпофіза гормону пролактину. У головному мозку існують певні центри, в яких відбувається замикання дуг безумовних рефлексів, які є вродженими компонентами інстинктивних реакцій, функціональний стан яких має суттєве значення для здійснення того чи іншого інстинкту. Особливо велике значення в цьому відношенні має гіпоталамічна область. Пошкодження цього відділу проміжного мозку призводить до серйозних порушень низки інстинктивних актів і навпаки, подразнення гіпоталамуса слабким електричним струмом за допомогою імплантації електродів, призводить до прояву певних інстинктів. Стаціонарні зміни збудливості (домінанта) нервових центрів безумовно-рефлекторних компонентів інстинкту визначають напрям біологічної адаптації організму в різні періоди його життя. Закономірності механізмів рефлекторної діяльності в експериментах І.П. Павлова вивчалися на собаках, поміщених у спеціальний верстат. При цьому створювалися такі умови, при яких на собаку діяло мінімальну кількість зовнішніх подразників і все різноманіття її поведінки вгашайте. Основним функціональним індикатором розігрувалися процесів був слинних рефлекс.

Харчової, статевої, оборонний, материнський і деякі інші рефлекси є, відповідно до положення павловськой школи, тієї вродженої основою, на якій будується все подальшу поведінку. Це чітке виділення групи вроджених рефлексів абсолютно необхідно і виправдано при вивченні рефлекторної діяльності. Однак, коли ми переходимо від вивчення закономірностей рефлекторної діяльності нервової системи до вивчення закономірностей поведінки, то проводити чіткий поділ актів поведінки на умовні та безумовні виявляється неможливим.

Таким чином, інстинкти можуть бути визначені як складні безумовні рефлекси, "обростають" условнорефлекторном компонентами в результаті пристосування тварин до конкретних для кожної особини умов проживання. Стаціонарні зміни збудливості (домінанта) нервових центрів безусловнорефлекторном компонентів інстинкту визначають напрям біологічної адаптації організму в різні періоди його життя. Основним критерієм, який вирізняє інстинктивне поведінку від не-інстинктивного, є, таким чином, більшу питому вагу безусловнорефлекторном компонентів у порівнянні з условнорефлекторном у формуванні даного типу поведінки.

Развиваемое уявлення про фізіологічну природу інстинктів, що випливає з сучасних даних, головним чином вітчизняних дослідників, пояснює ряд сторін інстинктивної діяльності тварин. Перш за все, стає зрозумілою вражаюча на перший погляд "доцільність" інстинктивних актів поводження, тому що вона визначається не тільки результатом природного добору вроджених компонентів інстинкту в попередніх поколіннях, а й результатом індивідуального досвіду кожної особини, пристосовують свій вроджений шаблон поведінки до конкретних умов життя.

Колосальний внесок у вивчення інстинктивної поведінки внесли етологи, оскільки ця наука з самого початку була орієнтована на вивчення поведінки тварин в природному місці їх існування, причому переважно на його інстинктивну сторону. Їх безсумнівним досягненням є те, що від загальних міркувань вони перейшли до послідовного та об'єктивного вивчення реакцій тварини з якісної і кількісної їх реєстрацією. Одночасно з цим ретельному аналізу піддається і його місце існування, що надає активуюча або, навпаки, гальмівний вплив на відповідні рухові акти.

Провідна роль у створенні сучасного вчення про інстинкти в етології належить класикам цієї науки К. Лоренцу і Н. Тінбергеном.

Висновки до 1-го питання.

Підсумовуючи викладене і з огляду на сучасні знания про поведінку тварин, можна у такий спосіб охарактеризувати взаємозв’язок і взаємозалежність між вродженими і набутими компонентами поведінки та біологічне значения їхньої специфічної мінливості. Сталість, ригідність інстинктивних компонентів поведінки необхідні для забезпечення збереження і неухильного виконання найважливіших функцій незалежно від випадкових змін умов середовища, до яких може потрапити певний представник виду.







Дата добавления: 2015-09-15; просмотров: 1952. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!




Обзор компонентов Multisim Компоненты – это основа любой схемы, это все элементы, из которых она состоит. Multisim оперирует с двумя категориями...


Композиция из абстрактных геометрических фигур Данная композиция состоит из линий, штриховки, абстрактных геометрических форм...


Важнейшие способы обработки и анализа рядов динамики Не во всех случаях эмпирические данные рядов динамики позволяют определить тенденцию изменения явления во времени...


ТЕОРЕТИЧЕСКАЯ МЕХАНИКА Статика является частью теоретической механики, изучающей условия, при ко­торых тело находится под действием заданной системы сил...

Факторы, влияющие на степень электролитической диссоциации Степень диссоциации зависит от природы электролита и растворителя, концентрации раствора, температуры, присутствия одноименного иона и других факторов...

Йодометрия. Характеристика метода Метод йодометрии основан на ОВ-реакциях, связанных с превращением I2 в ионы I- и обратно...

Броматометрия и бромометрия Броматометрический метод основан на окислении вос­становителей броматом калия в кислой среде...

Типовые ситуационные задачи. Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической   Задача 1. Больной К., 38 лет, шахтер по профессии, во время планового медицинского осмотра предъявил жалобы на появление одышки при значительной физической нагрузке. Из медицинской книжки установлено, что он страдает врожденным пороком сердца....

Типовые ситуационные задачи. Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт Задача 1.У больного А., 20 лет, с детства отмечается повышенное АД, уровень которого в настоящее время составляет 180-200/110-120 мм рт. ст. Влияние психоэмоциональных факторов отсутствует. Колебаний АД практически нет. Головной боли нет. Нормализовать...

Эндоскопическая диагностика язвенной болезни желудка, гастрита, опухоли Хронический гастрит - понятие клинико-анатомическое, характеризующееся определенными патоморфологическими изменениями слизистой оболочки желудка - неспецифическим воспалительным процессом...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2025 год . (0.013 сек.) русская версия | украинская версия