Ми вивчатимемо побудову діаграм на прикладі двох таблиць. Ці таблиці вам потрібно попередньо набрати на окремих аркушах робочої книги.
ü Приклад 1. Учні склали відповіді на два тести IQ («коефіцієнт інтелектуальності»), і кожний із них набрав кількість балів, яку показано на мал. 6,а.
ü Приклад 2. У класі 9-А вчаться учні, які живуть на п’ятьох вулицях. Кількість тих, які мешкають на кожній із вулиць, наведена в таблиці на мал. 6.1,б.
Для побудови діаграм у Excel передбачено кілька засобів: від найпростіших до найскладніших. Ми почнемо з майстра діаграм, оскільки саме цей засіб дозволяє простежити етапи створення діаграми. Побудуємо діаграму для таблиці результатів тестування, показаної на мал. 6.1,а.
А
|
б
|
Мал. 6.1. Вихідні таблиці для побудови діаграм: а – Приклад 1; Приклад 2
|
- На робочому аркуші виділіть комірки з даними, що мають бути відбиті на діаграмі (А2:С8). У виділений діапазон можуть потрапити текстові заголовки, але це не обов’язково.
- Натисніть на кнопку Мастер диаграмм
на панелі інструментів або скористайтеся командою меню Вставка→Диаграмма.
|
Мал. 6.2. Діалог майстра діаграм, крок1
|
- У першому діалозі майстра (мал. 6.2) слід обрати тип і вид діаграми. Усього в Excel є 14 типів стандартних діаграм (вкладка Стандартные), а також 20 типів нестандартних діаграм (вкладка Нестандартные). Ви можете попередньо переглянути майбутню діаграму, натиснувши кнопку Просмотр результата. За замовчуванням встановлений тип Гистограмма, – погодьтеся з цією установкою і натисніть кнопку Далее.
- У другому діалозі майстра на вкладці Диапазон данных буде зазначено діапазон комірок із даними для побудови діаграми. У разі потреби цей діапазон відкоригуйте та натисніть кнопку Далее.
- У третьому діалозі є шість вкладок (мал. 6.3), на яких можна задати назву діаграми і підписи осей (вкладка Заголовки), підписи значень (вкладка Подписи данных), виведення значень на осях (вкладка Оси) та інші параметри. У розглянутому прикладі наберіть у текстовому полі Название диаграммы текст заголовка «Тести IQ-1 і IQ-2». Натисніть кнопку Далее.
- В останньому, четвертому, діалозі майстра потрібно задати розміщення діаграми (наприклад, на окремому аркуші). Встановіть перемикачі розміщення в потрібне положення. Якщо ви вирішили помістити діаграму на аркуш із вихідною таблицею, можете не вказувати, а відразу натиснути кнопку Готово.
|
Мал. 6.3. Діалог майстра діаграм, крок 3
|
Діаграма в нашому прикладі матиме вигляд, показаний на мал. 6.4, а. положення діаграми на аркуші можна відкоригувати простим перетягуванням. Розміри діаграми змінюються перетягуванням будь-якого граничного маркера.