Тема 8. Інструменти для утворення неевольвентного профілю
методом обкочування (5 годин) Лекційний матеріал (1 година) Типи інструментів, працюючих методом обкочування (черв'ячні фрези, довбачі, обкочувальні різці), область їх застосування та принципи роботи.
Самостійне вивчення (4 години) Черв'ячні шліцьові фрези,конструкція та геометрія. Графічні та аналітичні методи визначення профілю (профілювання) в нормальному перерізі. Вибір початкового кола шліцьового вала, визначення лінії зачеплення (профілювання) та профілю зубця фрези, заміна теоретичної кривої профілю дугами кола. принципи вибору конструктивних елементів та визначення габаритних розмірів. [1. - С. 254-274], [2. - С. 256-279], [3. - С. 135-150] Питання для самоперевірки Поясніть суть способу спільних нормалей до спряжених профілів з використанням лінії профілювання. За якою формулою обчислюється радіус початкового кола шліцьового валика? Як визначається кут профілю шліца на початковому колі валика? Як визначається нормальний крок витків черв'ячної шліцьової фрези? Як визначається товщина зубця черв'ячної шліцьової фрези? Тема 9. Абразивні інструменти (3 години) Лекційний матеріал (1 година) Типи абразивних інструментів на твердій (круги шліфувальні різних форм, головки, бруски, сегменти, галтовочні тіла), гнучкій (стрічки, конуса, пелюсткові круги зі шкурки, диски фіброві) та м'якій (трьохмірні) основах. Методи абразивної обробки з застосуванням незв'язаних порошків (притирка та доводка вільним зерном, об'ємна вібраційна обробка, поліровка абразивними пастами).
Самостійне вивчення (2 години) Абразивні матеріали на основі оксиду алюмінію Аl2O3 (нормальний, білий, хромистий, цирконієвий, електрокорунди), карбіду кремнію SiC (кубоніт, ельбор, боразон), вуглецю С (синтетичні алмази), властивості (твердість, міцність, різальна спроможність по відношенню до окремих груп оброблюваних матеріалів) та застосування. Форми шліфувальних кругів, зв'язка (керамічна, бакелітова, вулканітова, металічна). Маркування, характеристики та принципи вибору шліфувальних кругів. [1. - С. 135-162], [2. - С. 71-81], [3. - С. 245-262], [4. - С. 701-744] Питання для самоперевірки Особливості конструкції абразивних кругів для швидкісного та силового шліфування. Як позначаються абразивні матеріали з електрокорунду та карбіду кремнію? Як позначається зернистість абразивних інструментів? Які ступені твердості мають абразивні інструменти на твердій основі та як твердість впливає на показники їх працездатності? Що таке структура шліфувальних кругів та як вона впливає на показники процесу шліфування?
ЛАБОРАТОРНІ РОБОТИ При вивченні дисципліни студенти виконують у лабораторії кафедри технології машинобудування наступні лабораторні роботи. 1. Черв'ячна модульна фреза (конструкція і контроль гвинтової стружкової канавки) – 4 години. Циліндрична фреза (конструктивні елементи) – 4 години. Конструкція і геометрія протяжки, визначення області Ії застосування – 4 години. Мета лабораторних робіт – навчити студентів практично користуватися термінами і поняттями згідно ГОСТ 25751-83, що запроваджуються для різального інструменту, і визначати конструктивні елементи та геометрію різального інструменту, одержувати визначені навички з проектування і встановлення технологічних можливостей різноманітного різального інструменту. Роботи виконують відповідно до розроблених на кафедрі інструкцій і по кожній складається звіт (форма наведена в інструкціях). Звіт пред'являється викладачу для оцінки ступеня пророблення і засвоєння матеріалу програми. КУРСОВА РОБОТА Курсова робота передбачає проектування двох інструментів: комбінованої шліцьової протяжки та черв’ячної шліцьової фрези. Обсяг курсової роботи – 2 листа креслень формату А1 (робочі креслення вказаного інструменту і графічне профілювання черв’ячної шліцьової фрези) і пояснювальна записка з розрахунками та поясненнями. В разі виконання розрахунків на ПЕОМ додаються відповідні матеріали.
|