Методичні рекомендації до практичного заняття
Для нормального функціонування підприємства необхідно ефективно управляти його активами. Активи відіграють важливу роль в діяльності підприємства, оскільки за допомогою їх ефективного формування і використання підприємство покращує свою діяльність, підвищує свій економічний потенціал і як наслідок отримує прибуток. Різниця між поточними активами і поточними пасивами являє собою чистий оборотний капітал (ЧОК) підприємства. Його ще називають робочим капіталом (власними оборотними коштами) (ВОК). Чистий оборотний капітал можна розраховувати за балансом підприємства двома способами: „знизу” і „зверху”.
(3.70)
(3.71)
Використовуючи вищенаведені формули, ми розраховуємо величину оборотних активів підприємства, яка формується за рахунок власних коштів і довгострокових запозичень. Частину оборотних активів, що залишилася, якщо вона не покрита грошовими коштами, потрібно фінансувати у борг - кредиторською заборгованістю. А якщо не вистачає кредиторської заборгованості - потрібно брати короткостроковий кредит. Звідси випливає поняття поточних фінансових потреб (ПФП). Поточні фінансові потреби – це: · різниця між поточними активами (без грошових коштів) і кредиторською заборгованістю; · різниця між коштами, іммобілізованими у запасах сировини, готової продукції, а також дебіторської заборгованості, і сумою кредиторської заборгованості; · нестача власних оборотних коштів; · потреба у короткостроковому кредиті. (3.72)
З економічного змісту ПФП випливає потреба розрахунку середньої тривалості обороту оборотних коштів, тобто часу, необхідного для перетворення коштів, вкладених у запаси і дебіторську заборгованість, у гроші на рахунку.
(3.73)
Підприємство зацікавлене у скороченні періоду оборотності запасів та дебіторської заборгованості та зростанні строку сплати кредиторської заборгованості з метою скорочення періоду оборотності оборотних коштів. Прискорення оборотності оборотних коштів – найважливіший спосіб скорочення поточних фінансових потреб. Заходи скорочення ПФП: · принцип дорогої закупівлі та дешевого продажу, який відповідає формулі Дюпона; · знижки покупцям за скорочення строків розрахунку (спонтанне фінансування); · облік векселів та факторинг. Вартість послуг факторингу складається з двох елементів: 1) комісії (плати за обслуговування у відсотках від суми рахунку-фактури); 2) процентів, які стягуються при довгостроковій оплаті представлених документів. Основними елементами оборотних коштів є запаси, дебіторська заборгованість і грошові кошти. Визначення необхідного обсягу фінансових ресурсів, авансованих у формування запасів товарно-матеріальних цінностей, здійснюється за допомогою визначення потреби у окремих видах запасів. Мінімізація поточних витрат з обслуговування запасів являє собою оптимізаційну задачу, яка вирішується у процесі їх нормування. Розрахунок оптимального розміру партії поставки, при якому мінімізуються сукупні поточні витрати з обслуговування запасів здійснюється за допомогою формули, відомої як модель Уілсона:
(3.74)
де: ОРпп – оптимальний розмір партії постачання; Зр – необхідний обсяг закупівлі товару (сировини, матеріалів) за рік (квартал); ПВ1 – розмір поточних витрат з розміщення замовлення, доставки товарів та їх приймання у розрахунку на одну партії, що постачається; ПВ2 – розмір поточних витрат зі зберігання одиниці запасів.
|