Оцінка фінансових активів
Оцінка облігацій з купоном. Грошовий потік в цьому випадку складається з однакових за роками надходжень (С) і номінальної вартості облігації (N), які сплачуються в момент погашення.
(3.46)
Оцінка звичайних акцій з рівномірно зростаючими дивідендами (формула Гордона). Ціну звичайних акцій з постійними темпами приросту дивідендів знаходять, спираючись на загальну схему оцінки фінансових активів, тобто шляхом складання дисконтованих грошових надходжень від володіння акцією.
(3.47)
Приклад. Середня ринкова дохідність складає 12%, безпечна ставка – 9%, щорічний приріст дивідендів – 6%, сподіваний дивіденд наступного року 3 грн..бета коефіцієнт – 1,5. Визначити поточну ціну акції. Рішення: 1. За допомогою моделі оцінки капітальних активів знаходимо необхідну ставку доходу. СЕ = 0,09+(0,12-0,09)х1,5=0,135 (13,5%). 2. Розрахуємо поточну ціну акції за формулою Гордона. Р=3/ (0,135-0,06) = 40 грн. Визначення вартості дисконтного векселя. Дисконтні векселі котируються па підставі ставки дисконту, показує величину знижки, яку продавець надає покупцю. Ставка дисконту вказується у відсотках до номіналу векселя як простий відсоток в розрахунку на рік. Ставку дисконту можна перерахувати в грошовий еквівалент за допомогою формули:
(3.48)
де: D - дисконт векселя; N - номінал векселя; d - ставка дисконту; t - число днів з моменту придбання векселя до його погашення. Ставка дисконту визначається за формулою:
(3.49)
Визначення ціни векселя. Ціну векселя можна визначити, вирахувавши з номіналу величину знижки, а саме:
P = N – D (3.50)
де: Р - ціна векселя. Якщо відома ставка дисконту, то ціна визначається за формулою:
(3.51)
Якщо інвестор визначив для себе значення доходності, яку б він бажав забезпечити по векселю, то ціну паперу можна розрахувати за формулою:
(3.52)
де: r -доходність, яку бажає забезпечити собі інвестор. (Якщо вкладник порівнює інвестиції у вексель з іншими паперами, для яких фінансовий рік становить 365 днів, то у формулі доцільно в знаменнику ставити 365). Визначення суми нарахованих відсотків і вексельної суми за процентним векселем. За процентним векселем нараховуються відсотки за ставкою, яка зазначається у векселі. Суму нарахованих відсотків можна визначити за формулою:
(3.53)
де: І - сума нарахованих відсотків; N - номінал векселя; С% - відсоткова ставка, що нараховується за векселем; ts - кількість днів від початку нарахування відсотку до його погашення.
Загальна сума, яку держатель процентного векселя при його погашенні, дорівнює сумі нарахованих відсотків і номіналу, її можна визначити за формулою:
(3.54)
де: S - сума відсотків і номіналу векселя.
Визначення ціни векселя. Ціна векселя визначається за формулою:
(3.55)
де: Р - ціна векселя; І - кількість днів від купівлі до погашення векселя; r - доходність, яку бажав би забезпечити собі інвестор.
Визначення суми нарахованих відсотків і суми погашення банківського сертифікату. При погашенні сертифікату інвестор одержить суму нарахованих відсотків, яка визначається за формулою:
(3.56)
де: N - номінал сертифікату; t - строк, на який випущено сертифікат. Визначення суми до погашення за сертифікатом. Загальну суму, яку одержить вкладник при погашенні сертифікату, можна визначити за формулою:
(3.57)
Визначення ціни сертифікату. Ціна сертифікату визначається за формулою:
(3.58)
де: Р ціна сертифіката; t - кількість днів з моменту купівлі до погашення сертифікату; r - доходність, яку бажав би забезпечити собі інвестор.
|