Моделі визначення вартості позикового капіталу
У процесі своєї діяльності підприємство використовує позикові кошти, які одержують у вигляді: · довгострокового кредиту від комерційних банків та інших підприємств; · випуску облігацій, які мають певний термін погашення та номінальну ставку. У першому випадку вартість позикового капіталу дорівнює процентній ставці кредиту і визначається шляхом договору між кредитором і позичальником у кожному конкретному випадку окремо. У другому випадку вартість капіталу визначається величиною сплачуваного за облігацією купону та номінальною процентною ставкою облігації, яка виражається у процентах до її номінальної вартості. Номінальна вартість – це ціна, яку заплатить компанія-емітент власнику облігації у день її погашення. В момент випуску облігації звичайно продаються за їх номінальною вартістю. Відповідно, у цьому випадку вартість позикового капіталу CD визначається номінальною процентною ставкою облігації iн:
СD = ін (85)
Однак, оскільки ринкова ціна облігації коливається, а сума сплачуваного доходу на облігацію залишається незмінною, доходність облігації змінюється також, а саме: доходність облігації збільшується при зменшенні ринкової вартості і зменшується у протилежному випадку. В якості реальної доходності облігації (або вартості позикового капіталу, заснованого на облігаціях даного типу) використовують доходність облігації до погашення, яка розраховується за формулою:
, (86)
де: VM – поточна ринкова ціна облігації; N – кількість років, які залишилися до погашення облігації. Доходність облігацій до погашення (або кінцева доходність) являє собою вартість позикових коштів. Ефективна вартість позикових коштів. На відміну від доходів, які виплачуються акціонерам, проценти, які сплачують за позиковим капіталом, включаються до собівартості продукції, тобто обліковуються у звіті про фінансові результати до сплати податку на прибуток. Таким чином, вартість позикового капіталу після сплати податків стає нижче кінцевої доходності (або вартості до сплати податків). Ефективну вартість позикового капіталу розраховують за формулою:
, (87)
де: Т – ставка податку.
|