ЗМІСТ ПРОГРАМИ НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Предмет, метод, принципи і система сучасного земельного права 1. Основні характеристики землі: земля як природне середовище і життєвий простір суспільства; земля як адміністративно-територіальний, економіко-операційний та політико-правовий простір; земля як об’єкт власності та господарювання. 2. Особливості суспільних відносин, що складають предмет сучасного земельного права та визначення його поняття. 3. Методи регулювання земельних відносин: застосування імперативного і диспозитивного методів у регулюванні земельних відносин. 4. Основні принципи земельного законодавства і права: співвідношення загально-правових та спеціально-правових принципів у земельному праві. 5. Система сучасного земельного права: схожості та відмінності в системі земельного законодавства і права. 6. Поняття та основні ознаки земельного права як галузі права, галузі науки і навчальної дисципліни. 7. Місце земельного права в український правовій системі та його співвідношення з аграрним, адміністративним, цивільним, природноресурсовим, екологічним та іншими галузями права. 8. Адаптація національного земельного законодавства і права до права Європейського Союзу.
Тема 2. Історія становлення земельного права на сучасних українських землях 1. Земельні відносини в Росії до 1917 року: відміна кріпосного права і земельна реформа 1861 року; столипінська аграрна реформа 1906 року та її значення для розвитку земельних відносин в Росії. 2. Три періоди у націоналізації землі 1917-1936 років: декрет про землю, декрет про соціалізацію землі, Земельний кодекс Української РСР 1922 року; положення про регулювання земельних відносин за договором про утворення Союзу РСР та Конституцією СРСР 1924 року; загальні начала землекористування та землевпорядкування 1928 року. 3. Перетворення земельних відносин у період масової колективізації та їх наслідки для українського народу: соціально-економічні протиріччя при здійсненні націоналізації землі; земля як загальнонародна власність та її фактична належність; монополізація відносин власності на землю та інші природні об’єкти за Конституцією України 1937 року та Конституцією України 1978 року. 4. Правове регулювання земельних відносин у Земельному кодексу Української РСР 1970 року: поширення категорій земель та їх правових режимів; визначення складу міських земель; судовий розгляд земельних спорів між співвласниками будівель. 5. Початкові засади реформування земельних відносин у Земельному кодексу Української РСР від 18 грудня 1990 року в редакції від 13 березня 1992 року. 6. Розвиток реформаторських заходів в положеннях первісної та чинної редакції Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року.
Тема 3. Джерела земельного права та земельні правовідносини 1. Поняття й особливості джерел земельного права: класифікація джерел земельного законодавства і права. 2. Конституційні засади земельного законодавства та їх значення для врегулювання земельних відносин. 3. Кодифіковані та спеціальні закони як систематизовані джерела земельного права: їх структура та зміст. 4. Значення постанов Верховної Ради, указів Президента, постанов і розпоряджень Уряду, актів міністерств і відомств України для регулювання земельних відносин. 5. Міжнародні конвенції та міждержавні договори і угоди як джерела сучасного земельного права. 6. Нормативні акти представницьких та виконавчих органів місцевого самоврядування у системі джерел земельного права. 7. Землевпорядні вимоги, норми і стандарти та інші нормативно-технічні документи й їх взаємозв’язок з джерелами земельного права. 8. Роль і значення рішень Конституційного Суду України та узагальнень судової практики щодо регулювання земельних відносин. 9. Поняття та види земельних правовідносин: суб’єкти, об’єкти та юридичний зміст земельних правовідносин. 10. Підстави виникнення, змінення та припинення земельних правовідносин та їх правове закріплення в нормах земельного законодавства.
|