Тема 4. Повноваження представницьких і виконавчих органів в галузі земельних відносин
1. Повноваження Верховної Ради України в галузі земельних відносин за чинним земельним законодавством. 2. Функції та повноваження Верховної Ради Автономної Республіки Крим в галузі земельних відносин. 3. Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розпорядження землями державної власності. 4. Повноваження центрального органу виконавчої влади із земельних ресурсів щодо регулювання земельних відносин. 5. Функції та повноваження Ради міністрів Автономної Республіки Крим в галузі земельних відносин. 6. Повноваження державних органів приватизації у галузі земельних відносин. 7. Повноваження органів виконавчої влади з питань природокористування, екології та інших органів виконавчої влади спеціальної компетенції у сфері земельних відносин. 8. Повноваження місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у формуванні ринкових основ функціонування земельних відносин.
Тема 5. Правове забезпечення реформування земельних відносин 1. Соціально-економічні та політико-правові передумови щодо реформування земельних відносин: взаємозв’язок економічної та земельної реформи та їх вплив на суспільно-економічні відносини. 2. Мета і завдання реформування земельних відносин: адміністративний характер земельної реформи. 3. Основні заходи реформування земельних відносин та форми їх реалізації при розподілі, перерозподілі та розпаюванні земель. 4. Правові засади започаткування сучасної земельної реформи та їх наступний розвиток і вдосконалення. 5. Періодизація проведення сучасної земельної реформи та її позитивні і негативні наслідки на різних етапах реформування земельних відносин. 6. Роль і значення земельного законодавства для розвитку та поглиблення земельної реформи і становлення ринкових відносин.
Тема 6. Право власності на землю та права і обов’язки землевласників 1. Загальні ознаки права власності та специфічні властивості права земельної власності: подолання виключної державної власності на землю та перехід до різноманіття права земельної власності. 2. Об’єкти права власності на землю: земельний фонд та його склад як об’єкт права власності; земельні ділянки і земельні частки (паї) як об’єкти права власності. 3. Народна, державна та комунальна власність на землю та їх суб’єктний склад: право державної власності на землю та право територіального верховенства держави. 4. Юридичні та фізичні особи як суб’єкти права приватної власності на землю та їх земельно-власницька праводієздатність. 5. Законодавчі обмеження права комунальної та приватної власності на землю та їх соціально-правова природа. 6. Право спільної часткової та спільної сумісної власності на земельну ділянку та особливості їх здійснення. 7. Право власності на землю іноземних громадян, іноземних юридичних осіб та іноземних держав. 8. Підстави та умови виникнення права державної, комунальної та приватної власності на землю. 9. Зміст права власності на землю: основні права і обов’язки власників земельних ділянок та межі їх належного здійснення. 10. Підстави, умови та порядок припинення права державної, комунальної та приватної власності на землю.
Тема 7. Право землекористування та його основні види 1. Поняття, особливості та принципи права землекористування: поширення видів землекористування та обмеження суб’єктного складу землекористувачів. 2. Право постійного землекористування підприємств, установ і організацій державної та комунальної власності та інших суб’єктів земельного права. 3. Право орендного землекористування: умови та порядок укладення договорів оренди земельних ділянок. 4. Право концесійного землекористування: особливості укладення та змісту концесійного договору на землекористування. 5. Основні права та обов’язки землекористувачів та межі належного здійснення своїх прав і обов’язків землекористувачами. 6. Законодавчі вимоги щодо оформлення права користування земельними ділянками та документи, що посвідчують права на них.
|