Приготування реактиву
1% - розчин сірчанокислого алюмінію готується у такий спосіб. Навішення 19,5 г Al2(SO4)3• 18H2O (хімічно чистого), що відповідає 10 г безводному сульфату алюмінію Al2(SO4)3, поміщають у мірну колбу 1000см3 розчиняють при нагріванні в 300-500 см3 дистильованої води, прохолоджують і доводять до мітки дистильованою водою.
12.4. Визначення оптимальної дози коагулянту (без попереднього хлорування й вапнування)
Оптимальна доза коагулянту Допт. залежить від величини й складу речовин, що викликають забарвленість, від мутності й лужності води. Вона повинна відповідати вимогам ДСТУ за показниками забарвленості очищуваної води (20 град. ПКШ) і мутності (1,5 мг/дм3).
Хід визначення В 6-10 мірних циліндрів місткістю 1000 см3 наливають досліджувану воду до мітки, потім у циліндри додають різні об’єми 1%-ного розчину сульфату алюмінію з розрахунку одержання певних його доз у діапазоні, що охоплює передбачувану оптимальну дозу (табл.12.2).
Таблиця 12.2 - Дози 1% розчину сірчанокислого алюмінію
Уміст у циліндрах змішують швидким обертанням палички протягом 15-20с, потім протягом 3-4 хв пробу повільно перемішують тією же паличкою (30-40 об/хв) і залишають для відстоювання, спостерігаючи за процесами утворення пластівців і їхнім осаджуванням. Через 30 хв із верхнього шару кожного циліндра піпеткою або сифоном відбирають по 100 см3 води, не скаламучуючи осадів, і визначають вміст у цій воді завислих речовин фотометричним методом (ФЭК-56). Визначають коефіцієнт пропускання світла для зразка води й по каліброваній кривій (рис.12.1) установлюють концентрацію в ній завислих речовин, що відповідає даному коефіцієнту.
Рис. 12.1 - Калібрована крива для визначення мутності (приклад)
Паралельно через кожні 15хв. відзначають хід утворення пластівців й осадження, результати спостережень заносяться в таблицю 12.3 і визначається оптимальна доза коагулянту.
Таблиця 12.3 - Результати визначення дози коагулянту, мг/л.
Потім розраховують дозу глинозему (сірчанокислого алюмінію; у мг/дм3) за формулою: Д=(29,8• а)/ в, де а - оптимальна доза коагулянту по Al2(SO4)3, мг/л; в - вміст Al2O3 у глиноземі сірчанокислому, % (неочищений, марка БМ-9%, очищений, сорт В-13,5%).
Контрольні питання 6. Сформулюйте визначення процесу "коагуляція". 7. Чим завершується процес відділення агрегатів злиплих часток завислих речовин від рідкої фази? 8. Що таке агрегатна стійкість часток? 9. Якої величини заряду часток завислих речовин намагаються отримати технологи у процесі їх коагуляції? 10. Яким чином можна порушити агрегатну стійкість завислих у воді часток?. 11. Які реагенти використовуються для підвищення лужності води? 12. Які фактори фізико-хімічні впливають на процес коагуляції?
Рекомендована література 1. Нежлукченко В.М. Споруди на каналізаційній мережі та її облаштування /Навчально-методичний посібник до само 2.
|