Студопедия — В СРЕДУ 5-й НЕДЕЛИ ВЕЛИКОГО ПОСТА СЛОВО... ВЕЛМИ ДУШЕПОЛЕЗНО, О ПОКОИ ВСЕГО МИРА
Студопедия Главная Случайная страница Обратная связь

Разделы: Автомобили Астрономия Биология География Дом и сад Другие языки Другое Информатика История Культура Литература Логика Математика Медицина Металлургия Механика Образование Охрана труда Педагогика Политика Право Психология Религия Риторика Социология Спорт Строительство Технология Туризм Физика Философия Финансы Химия Черчение Экология Экономика Электроника

В СРЕДУ 5-й НЕДЕЛИ ВЕЛИКОГО ПОСТА СЛОВО... ВЕЛМИ ДУШЕПОЛЕЗНО, О ПОКОИ ВСЕГО МИРА






 

...Богородица, хотящи дабы видела, како ся душа мучать, и рече Михаилу архистратигу: "исповемся[42], исповеждь[43] ми, яже суть на земли всяческая". И рече к ней Михаил: "яко же... речеши, благодатная, аз всяческая тебе исповем". И рече к нему святая Богородица: "колко есть мук, идеже мучится род христьянский?" – И рече к ней архистратиг: "неизрекомыи суть мукы". – Рече же к нему благодатная: "исповежь ми на небеси и на земли".

И повеле архистратиг явитися ангелом от полудне[44], и отверзеся ад, и виде во аде мучащаяся, и бяше ту множство муж и жен, и вопль мног бяше. И воспроси благодатная архистратига: "кто си суть?" – И рече архистратиг: "сии суть, иже не вероваша во отца и сына и святаго духа, но забыша Бога и вероваша юже ны бе тварь Бог на работу сотворил[45], того они все Богы прозваша: солнце и месяць, землю и воду, и звери и гади... Трояна, Хорса, Велеса, Перуна на Богы обратиша, бесом злым вероваша и доселе мраком злым содержими суть, того ради зде тако мучатся..."

И виде на друзем месте тму велику, и рече святая Богородица: "что есть тма сии, и кто суть пребывающи в ней?" – И рече архистратиг: "многи душа пребывают в месте сем". – И рече святая Богородица: "да отымется тма сии, да бых видела и ту муку". И отвещаша ангели, стрегущии муку: "поручено ны есть, да не видять света, дондеже явится сын твои благыи, паче 7 солнць светлийши". И прискорбна бысть святая Богородица, и ко ангелом возведе очи свои, и возрев на невидимый престол отца своего, и рече: "во имя отца и сына и святаго духа, да отимется тма сии, и да бых видела сию муку". И отъятся тма си, и 7 небес явися, и ту пребываше множство народу, мужь и жен, и вопль многии бысть, и глас велик исхожаше. И видевши я[46] пресвятая Богородица и рече к ним плачющися со слезами: "что сотворили есте, бедницы[47] окаянии, недостойнии, како вы семо приидосте?" И не бысть гласа от них, ни ответа, и рекоша ангели стрегуще: "почто не глаголите?" Рекоша мучащиися: "о благодатная, от века несмь света видели, да не можем зрети горе". И возревши на ня[48] святая Богородица и восплакася велми. И видевши ю[49] мучащиися и рекоша к ней: "како ны еси присетила[50], святая Богородица, но сын твой благодатный на землю приходить, и не воспроси нас, то ни Авраам прадед, ни Моисеи пророк, ни Иоанн креститель, то ни апостол Павел, возлюбленник божии, но ты, пресвятая Богородица, заступнице, – ты еси роду христьянскому стена, ты молишь Бога. Како еси нас присетила бедных?" Тогда рече святая Богородица ко архистратигу Михаилу: "что есть согрешение тех?" – И рече Михаил: "сии суть, иже не вероваша во отца и сына и святаго духа, то ни в тя, святая Богородица, не хотяща проповедати имени твоего, якоже родися от тебя наш Исус Христос, плоть приим, освяти землю крещением, – да того деля[51] в том месте мучатся". И паки прослезися святая Богородица и рече к ним: "почто ся соблазнисте, не весте ли вы, якож мое имя чте все создание?"

То рекше святая Богородица, и паки тма нападе на них. Рече к ней архистратиг: "куды хощешь, благодатная, да изидем – на полудне или на полунощ[52]?" – И рече благодатная: "изыдем на полудни". – Тогда обратишася херувимы и серафимы и 400 ангел, изведоша Богородицу на полудень, идежь река огненая исхожаше, и ту бяше множство муж и жен, бяху погружении ту, овии до пояса, овии до пазуху, овии до шии, а друзии до верха. И видевше святая Богородица, возопи гласом великим и воспроси архистратига: "которыи суть си, иже до пояса во огни погружении?" – И рече к ней архистратиг: "се суть, иже отець и матерей своих клятву[53] прияша, да за то зде мучатся, яко прокляти суть". – И паки рече Богородица: "иже суть под пазусе в огни, котории суть?" - И рече к ней архистратиг: "сии суть присныя[54] куми были карящеся[55], а другии блуд творяху, да за то ти зде мучатся". И рече пресвятая Богородица: "а иже суть до шия во пламени огню, котории суть?" – И рече к ней архангел: "сии суть, иже мяса ядшая человеча, да за то зде мучатся тако". – Рече святая Богородица: "а сии до верха суть ввержении во пламени огню, которыи суть сии?" – И рече архистратиг: "си суть, госпоже, иже крест честный держаще, кленутся лжами, – таковыми силы честнаго креста, егоже ангели зряще трепещут и со страхом поклоняются ему, – тогож человецы держаще, кленутся им, не ведуще, какова мука ожидает их; того ради тако мучатся".

И увиде святая Богородица мужа висяща за нози, и червии ядяху его, и воспроси ангела: "кто сей есть? что ли грех сотворил есть?" – И рече к ней архистратиг: "сий есть, иже приклады[56] имаше на злато свое и на сребро, да за то на веки мучится".

И виде жену висящу за зуб, и различныя змия исхожаху изо уст ея и ядаху ея. И видевши пресвятая, и воспроси ангела: "что есть жена сии, что ли грех ея? – И отвеща архистратиг и рече: "та есть, госпоже, еже хожаше по ближная своя и по суседом, послушающи, что глаголют, и слагающи словеса неприязнена, сважающии на сваре[57], да того ради сице мучится". И рече святая Богородица: "добро было человеку тому, да ся бы не ражал".

И рече к ней Михаил: "и еще, святая Богородица, несть видела великих мук". – И рече святая ко архистратигу: "изыдем да походим, да видим вся муки". – И рече Михаил: "куды хощеши, благодатная?" – И рече святая: "на полунощь". И обратишася херувими и серафими и 400 ангел, изведоша благодатную на полунощь, и бысть облак огнен распростерт, посреди его одрове[58], яко пламеный огнь, и на них лежаше множство муж и жен. И видевши святая, и воздохнув, и рече ко архистратигу: "кто си суть, что суть согрешили?" – И рече архистратиг: "сии суть, госпоже, иже во святую неделю на заутреню не воставають, но ленящеся лежать, яко мертви, да за то те мучатся". – И рече святая Богородица: "да аще кто не может встати, да что сотворили?" – И рече Михаил: "послушаи, святая, аще кому загорится храмина на четверо[59], и обыдеть и[60] огнь и згорит не мога востати, таков не имать греха"...

И увиде святая Богородица древо железно, имеюще отрасли и витвии железныи, и вершие[61] ветвия того имеяше уды железныя, и бяше множество висящии, муж и жен, за языки. И видевше святая, прослезися и воспроси Михаила: "кто си суть, что [ли] согрешении их?" – И рече архистратиг: "и се суть клеветницы и свадницы[62], иже разлучиша брата от брата и мужь от жен своих"...

И виде пресвятая жены висяща за вся ногти, и пламени исхожаше изо уст их и опаляше вся, и змия исхожаше из пламени того и прилепяху к ним, и вопияху, глаголаше: "помилуйте нас, яко едины мучимся паче всех мук". – И рече святая, прослезившися: "что есть согрешении тех?" – И рече архистратиг: "то суть попадьи, иже попов своих не почтоша и по смерти их идоша за муж, да того ради мучатся".

И виде другия жены во огни лежаща, и различныя змия ядаху их, и рече святая: "что согрешение их?" – И отвеща Михаил: "то суть монастыря черницы, яже телеса своя продаша на блуд, да того ради зде мучатся".

И рече архистратиг: "поди, пресвятая, и покажу ти, где ся мучит множство грешник". И виде святая реку огненую, и видение реки тоя яко кровь текущи, и пояда всю землю, и посреде волны тоя множство грешник. И видевши Богородица, прослезися и рече: "что есть согрешение их?" – Рече архистратиг: "то суть блудницы и любодеицы, татие[63], ниже послушають отаи[64], что суть ближнии глаголять, свадницы и клеветницы... пьяницы, немилостиви князи, епископи и патриарси, и цари, иже не сотвориша воля божия, сребролюбци, иже лихву емлют[65], беззаконницы". Слышавше то, пречистая Богородица прослезися и рече: "люте грешником!" – и рече ко архистратигу: "тяжко согрешающим, да бы ся не ражали[66].

И рече к ней Михаил: "почто ся плачеши, святая, неси ли видела[67] великих мук". И рече пресвятая: "поведи мя, да вижю вся мукы". – И рече к ней Михаил: "куды хощеши, благодатная, да изыдем – на восток или на запад или в раи, на десно или на лево, идеже суть великия муки?" – И рече пресвятая: "изыдем на левую страну". Слово рекше пресвятей, и обратишася херувими и серафими и 400 ангел, изведоша пресвятую от восток на левую страну, и близ тоя реки бяше тма мрачна: ту лежаше множство муж и жен и клоктаху яко в котле и яко морския волны, и ображаются[68] над грешники, да егда волны возхождаху, и погружаху грешники 1 000 локоти, не можаху рещи: "праведныи судья, помилуи ны". Ядяше же червии неусыпаяи, и скрежет зубом. И видевше пресвятую ангели стрегуще, и возопиша вси едины усты, глаголяще: "свят, свят, свят еси, боже святый, и ты, Богородице, благословим тя и сына божия, родившагося от тебе, яко бо от века не видехом света и днесь видим свет тебе ради, Богородице". И паки возопиша вси единем гласом, глаголюще: "радуйся, благодатная Богородица; радуйся, просвещение света вечнаго; радуйся, святыи архистратиже Михаиле, моляся владыце за весь мир, мы убо видим грешныя мучащияся и зело скорбим". Видевши Богородица ангелы скорбныи и уныли грешник ради, и возплакася пресвятая, и возопиша вси единым гласом, глаголюще: "добре есте пришли во тму сию, да не видить како ны есть мука; помолись, пресвятая, со архистратигом". И слыша плач и глас грешных, воздвигоша плач, свои, вопиюще и глаголюще: "господи, помилуй ны", да яко опростиша[69] молитву, уставися[70] буря речная и волны огненыя, и явишася грешницы, яко зерна горочная[71]. И видевши святая, прослезися и рече: "что есть река си и волны ея?" – И рече к ней архистратиг: "сии река вся смолена, а волны ея вся огнены, а иже ся мучат, то суть жидове, иже мучиша господа нашего Исуса Христа, сына божия, и вси языцы, иже крестишася во имя отца и сына и святаго духа, иже крестьяне[72] суще, ти верують в демоны и отвергошася Бога и святаго крещения, и еже блуд створиша по святом крещении, и с кумы своими и с матерьми своими и со щерьми[73] своими, и отравницы, иже ядями уморяють человеки, и оружьем убивают человеки, и давят дети своя, и того ради мучатся противу делом своим". – И рече святая: "по делом их буди тако". И паки наиде на ня бурна река и огненыя волны, и тма покры я. И рече Михаил к Богородицы: "аще ся кто затворит во тме сей, несть памяти о нем от Бога". – И рече пресвятая: "о люте грешником, яко неусыпаемыи есть пламы огня сего!"...

И рече пресвятая ко архистратигу: "при единои молитве молютися, да вниду и аз, да ся мучу со крестьяны, понеже нарекошася чада сына моего". – И рече архистратиг: "почиваи в раи". – И рече пресвятая: "молю ти ся, подвигни воинства 7-ми небес и вся воинства ангели, да ся помолим за грешники, не бы ли нас услышал[74] Господь Бог и помиловал их". – "Жив Господь Бог, имя его велико, 7-жды на день и 7 на нощь, егда хвалу приносим владыце и за грешники, госпоже, господеви поклоняемся, да ни худе нас послушает владыка". И рече пресвятая Богородица: "молимтися, повели ангельскому воинеству, и вознесете мя на высоту небесную и поставите мя пред невидимым отцем". И повеле архистратиг, и предсташа херувими и серафими, и вознесоша благодатную на высоту небесную, и поставиша ю пред невидимым отцем у престола, и возде руце свои ко благодатному сыну своему, и рече: "помилуи, владыко, грегшыя, яко видех я, и не могу терпети, да ся мучю и аз со крестьяны". И прииде глас к ней, глаголя: "како хощу тыя помиловати? а вижу гвоздия во дланех сыну моему, да не имам како я те помиловати". – И рече: "владыко, не молюся за неверныя жиды, но за крестьяны молю твое милосердие". – И прииде глас, глаголя: "аз вижу, яко братия моея не помиловаша, да несть ми како тех помиловати". – И рече паки пресвятая: "помилуй, владыко, грешныя; помилуй, господи, тварь руку своею[75], яко по всей земли твое имя нарицают и в муках, и на всяком месте, и по всеи земли глаголюще: пресвятая госпоже Богородице, помогаи нам, и егда ражается человек, и глаголеть: святая Богородице, помози ми". Тогда рече к ней Господь: "послушай, пресвятая Богородице, владычице, – несть того человека, иже не молить имени твоего; аз же не оставляю тех то ни на небеси, ни на земли". – И рече пресвятая Богородица: "где есть Моисеи пророк, где ли суть вси пророцы, и вы, отци, иже греха не сотвористе николиже; где [ли] Павел возлюбленик божий; где есть Неделя, похвала христьянская; где ли есть сила честнаго креста, иже Адама и Иевгу от клятвы избави?" - Тогда Михаил архистратиг и вси ангели рекоша: "помилуй, владыко, грешныя". Тогда Моисеи возопи, глаголя: "помилуй, владыко, яко аз закон твой дах им". Тогда Иоанн возопи, глаголя: "помилуй, владыко, аз евангелие твое проповедах им". Тогда Павел возопи, глаголя: "помилуй, господи владыко, яко аз епистолья[76] твоя приях церквам"... Тогда вси святии, слышавше владыку глаголюще, не смеша что отвещати.

И видевше пресвятая, яко вси не успеша ничтоже и Господь святых не послуша, но удаляеть милость свою от грешник, и рече пресвятая: "где есть архистратиг Гаврил, иже возвести мне: радуися, якоже преже всех век внемляше отца, и ныне на грешники не призираеть?.. где суть служители престолу, где есть Иоанн Богословець? почто не явистеся с нами на мольбу владыце за крестьяныя грешники? не видите ли мене плачющуюся за грешныя? Приидете вси ангели и сущии на небесех; приидети вси праведнии, яже Господь оправди[77], и вам дано есть молитися за грешныя. Прииди ты, Михаиле, – ты еси первый безплотным до престола божия, – повели и всем, да припадем пред невидимым отцем и не подвижем[78] себе, дондеже послушает нас Бог и помилует грешныя". Тогда падеся Михаил ниц лицем своим пред престолом, и вся лики небесныя, и вси чини бесплотных. И виде владыко молбу святых, умилосердися сына ради своего единороднаго и рече: "сниди, сын мой возлюбленный, виждь молбу святых и яви лице свое на грешники".

И сшед Господь от невидимаго престола, и увидеша и во тме сущии, и возопиша вси единым гласом, глаголюще: "помилуй ны, сыне божий; помилуй ны, царю всех век". – И рече владыко: "слышит вси, – рай насадих и человека создах по образу своему и поставих и господина раеви, и живот вечный дах им, они же ослуху створиша и в своем хотении согрешиша, и предашась смерти; аз же не бых хотел обозрити[79] дела руку своею мучима от диявола, снидох на землю и воплотихся во девицу, и вознесохся на крест, да свобожу ся от работы[80] и от первыя клятвы; води испросих, и даша ми желчи со оцетом[81] смешено; руце мои создаста человека, – и во гроб вложиша мя; да и во ад снидох и врага своего попрах, избраны своя воскресих, Иордан благослових, да вы[82] прощу от первыя клятвы, – и вы небрегосте[83] покаятися грехов своих, но крестьяне ся творяще словом точию, а заповедей моих не соблюдосте; да того ради обретостеся во огни негасимом да не имам вас помиловати. Ныне же за милосердие отца моего, яко посла мя к вам, и за молитвы матери моея, яко плакася много за вас, и за Михаила архистратига завету[84] и за множество мученик моих, яко многа трудишася за вас, – и се даю вам мучащимся день и нощь от великаго четверга до святыя пянтикостия[85], имете вы покои и прославите отца и сына и святаго духа". И отвещаша вси: "слава милосердию твоему".

Слава отцу и сыну и святому духу, и ныне и присно и во веки веком. Аминь.

 

 

 

 







Дата добавления: 2015-09-18; просмотров: 431. Нарушение авторских прав; Мы поможем в написании вашей работы!



Картограммы и картодиаграммы Картограммы и картодиаграммы применяются для изображения географической характеристики изучаемых явлений...

Практические расчеты на срез и смятие При изучении темы обратите внимание на основные расчетные предпосылки и условности расчета...

Функция спроса населения на данный товар Функция спроса населения на данный товар: Qd=7-Р. Функция предложения: Qs= -5+2Р,где...

Аальтернативная стоимость. Кривая производственных возможностей В экономике Буридании есть 100 ед. труда с производительностью 4 м ткани или 2 кг мяса...

Дезинфекция предметов ухода, инструментов однократного и многократного использования   Дезинфекция изделий медицинского назначения проводится с целью уничтожения патогенных и условно-патогенных микроорганизмов - вирусов (в т...

Машины и механизмы для нарезки овощей В зависимости от назначения овощерезательные машины подразделяются на две группы: машины для нарезки сырых и вареных овощей...

Классификация и основные элементы конструкций теплового оборудования Многообразие способов тепловой обработки продуктов предопределяет широкую номенклатуру тепловых аппаратов...

Понятие и структура педагогической техники Педагогическая техника представляет собой важнейший инструмент педагогической технологии, поскольку обеспечивает учителю и воспитателю возможность добиться гармонии между содержанием профессиональной деятельности и ее внешним проявлением...

Репродуктивное здоровье, как составляющая часть здоровья человека и общества   Репродуктивное здоровье – это состояние полного физического, умственного и социального благополучия при отсутствии заболеваний репродуктивной системы на всех этапах жизни человека...

Случайной величины Плотностью распределения вероятностей непрерывной случайной величины Х называют функцию f(x) – первую производную от функции распределения F(x): Понятие плотность распределения вероятностей случайной величины Х для дискретной величины неприменима...

Studopedia.info - Студопедия - 2014-2024 год . (0.01 сек.) русская версия | украинская версия