Лабораторна робота № 213. ВИЗНАЧЕННЯ СПІВВІДНОШЕННЯ ТЕПЛОЄМНОСТЕЙ ПОВІТРЯ СР / СV МЕТОДОМ СТОЯЧОЇ ХВИЛІ
Завдання: експериментально визначити співвідношення теплоєм-ностей повітря за сталого тиску і сталого об’єму методом стоячої хвилі. Приладдя: установка для визначення довжини звукової хвилі в повітрі; генератор звукових коливань; телефон, мікрофон і осцилограф; барометр; термометр. Теоретичний матеріал, який необхідно засвоїти під час підготовки до виконання роботи: ізопроцеси в ідеальному газі; адіабатичний процес; рівняння Пуассона; теплоємність, питома та молярна теплоємності; теплоємність за сталого тиску і сталого об’єму; звук та звукові хвилі; швидкість поширення звукових хвиль у різних середовищах, від чого вона залежить; утворення стоячої хвилі, вузли та пучності.
Література: 1. § 16.2–16.5, c. 285–304; § 12.1, c. 205–208; 2. § 18.6–18.8, c. 68–74; 3. § 45–46, с. 104–146; § 71–72, с. 223–232; 4. § 41, с.73–75; § 50–55, с. 88–96; § 157–158, с. 247–251.
Опис установки. Установка для визначення довжини звукової хвилі в по-вітрі показана на рис. 14. Вона складається зі скляної труби 2 та резервуара з водою 1, який через кран 9 приєднаний до ручної помпи 8. Уздовж труби розташована лінійка 5 з міліметровими поділками. Якщо нагнітати воду в трубу, то рівень води в ній можна піднімати, змінюючи висоту повітря-ного стовпа L. Над відкритим кінцем труби розміщений телефон 3, мембран-на якого коливається з частотою, яку задає звуковий генератор 7. Моменти підсилення звуку можна реєструвати на слух або осцилографом 6 від мікрофона 4. Ідея роботи та виведення робочої формули. Коливання мембрани телефону збуджують поздовжні коливання стовпа повітря у трубі, тобто звукова хвиля, яка поширюється в трубі, відбивається від поверхні води і йде у зворотному напрямі. У випадку накладання падаючої та відбитої хвиль утворюється стояча хвиля. Процес поширення поздовжньої хвилі в газі супроводжується утворенням зон стиску і розрідження, між якими за великих частот теплообміну практично нема. З огляду на це процес поширення звукових хвиль у повітрі можна розглядати як адіабатичний, який описує рівняння Пуассона PVg = const, (1) де g = Ср /СV – співвідношення питомих теплоємностей газу за сталого тиску й об’єму. Швидкість поширення звукової хвилі в повітрі залежить від його фізичних властивостей: , (2) де P – тиск; r – густина повітря за заданої температури t°. Зазначимо, що густина повітря залежить від температури , (3) де r 0 – густина повітря за 0°С; a – температурний коефіцієнт об’ємного розширення повітря. Підставимо (3) в (2) і розв’яжемо отримане рівняння щодо g, матимемо . (4) Для визначення швидкості звуку в повітрі скористаємось властивостями стоячої хвилі (рис.15). На поверхні води (точка А) завжди утворюється вузол. Звук мембрани телефону М підсилюва-тиметься лише тоді, коли на верхньому кінці труби буде пучність стоячої хвилі. З рис. 15 можна бачити, що такі моменти можливі лише тоді, коли висота повітряного стовпа L кратна непарному числу l/4, тобто Ln = (2 n –1) ×l/ 4, (5) де n – порядок підсилення (n = 1,2,3...).Очевидно, що наступне підсилення простежуватиметься тоді, коли Ln+ 1 = [(2 n+ 1) – 1] × l/ 4. (6) Відстань між двома наступними підсиленнями звуку L n+1 – Ln = l /2. (7) Поряд з цим відомо, що довжина хвилі l пов’язана зі швидкістю її поширення v та частотою n таким співвідношенням: l = v/n. (8) Із (7) і (8) отримаємо v = 2n(Ln +1 – Ln). (9) Підставимо (9) у формулу (4), знайдемо . (10) Це і є робоча формула лабораторної роботи.
|