Порядок виконання роботи. 1. Зволожити водою тканину 2 першого термометра.
1. Зволожити водою тканину 2 першого термометра. 2. Ключ 5 вентилятора психрометра повернути за годинниковою стрілкою на п’ять–шість обертів і спостерігати за показами сухого і вологого термометрів. Коли настане термодинамічна рівновага, записати ці покази в таблицю. 3. Повторити експеримент ще двічі через 8–10 хв. Отримані значення t° B і t°C усереднити. Розрахувати D t°=t°C – t° B. 4. За отриманими в експерименті значеннями D t° і t°C обчислити відносну вологість повітря f. Шукане значення f визначають на перетині горизонтального рядка психрометричної таблиці, який відповідає t°C, і вертикального стовпця, який відповідає D t°. 5. За таблицею „Тиск і густина насиченої водяної пари при різних температурах” визначити P H і P HB, які відповідають температурам t°C і t° B. Визначити атмосферний тиск P 0 за показами барометра. Результати записати в таблицю:
6. Розрахувати за формулою (4) тиск водяної пари в повітрі за умов виконаного експерименту (аналог абсолютної вологості). 7. Обчислити за формулою (2) сталу психрометра a. 8. Похибки D P H, D P HB і D f обчислити за середнім арифметичним кількості вимірювань, а D P 0 – як похибку приладу. 9. Абсолютні похибки вимірювань обчислити за формулами ; . 10. Записати кінцевий результат експерименту у вигляді f =` f ± D f, Ef =…%; a =` a ±D a, Ea =…%; P =` P ± D P, EP =…%.
Контрольні запитання 1. Яку пару називають насиченою і як залежить її тиск від температури рідини? 2. Дайте означення абсолютної і відносної вологості повітря. 3. Що таке точка роси? 4. Яке рівняння описує стан насиченої пари? Запишіть його. 5. Як змінюється внутрішня енергія рідини в процесі випаровування? 6. Які чинники впливають на різницю показів сухого і вологого термометрів? 7. Від чого залежить швидкість випаровування рідини? Чому покази сухого термометра більші, ніж покази вологого? Чи завжди виконується це співвідношення?
|