Тема 5. Сімейні правовідносини
Лекція 5. Сімейні правовідносини (2 години) 1. Римська сім’я. Поняття агнатського та когнатського споріднення. 2. Статус pater familias. Прямі та побічні гілки спорідненості. Виникнення інституту опіки та піклування. 3. Шлюб та його види. Особливості шлюбу cum manu та sine manu. 4. Особисті немайнові та майнові відносини подружжя в різних видах шлюбу. 5. Правові відносини батьків та дітей. Батьківська влада. Поняття емансипації і випадки її застосування. Відносини матері та дітей у класичний період розвитку римського права.
Семінар 3. Сімейні правовідносини (1 година) 1. Чим відрізнялося агнатське споріднення від когнатського? 2. Яка відмінність агнатів від родичів? 3. Що таке емансипація і яке її юридичне значення? 4. Що таке пекулій, які його види, правовий режим та причини появи? 5. Яки види шлюбу існували у римлян і які юридичні наслідки вони мали? 6. Які форми укладення шлюбу знали римляни? 7. Які умови вступу у шлюб та припинення шлюбу у стародавньому Римі? 8. Які правові наслідки мали римські заручини? 9. В чому відмінність матримонію, конкубінату та контубернію? 10. В якому порядку здійснювалося усиновлення? 11. Чим усиновлення відрізнялося від узаконення позашлюбних дітей? 12. В якому порядку жінка могла замінити опікуна, призначеного їй за заповітом померлим чоловіком, якщо опікун за якихось причин не влаштовував її? 13. Які наслідки шлюбного законодавства імператора Августа?
Самостійна робота 3. (4 години)
Розв’яжіть одну задачу на вибір за навчальним посібником «Римське право: Практикум» / За ред. О.В. Гончарук. – К., 2012. – Тема 5. Відповідь аргументуйте. Зміст задачі повинен бути надрукований перед відповіддю. Обсяг відповіді - до однієї сторінки друкованого тексту.
Література [1-7]
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ ДО ЗМІСТОВОГО МОДУЛЯ І:
1. Система римського права 2. Періодизація історії розвитку римської держави та римського права 3. Поділ права на публічне та приватне. Розвиток цивільного права, права народів та преторського права 4. Інституційна та пандектна структури римського права 5. Поняття та види джерел права 6. Закони в римському праві – поняття та види 7. Кодифікація Юстиніана. Відмінність кодексу Юстиніана від сучасного кодексу 8. Рецепція римського права. Форми, види, типи рецепції 9. Поняття легісакційного процесу. Віндикація та контрвіндикація 10. Формулярний процес – результат активної судової діяльності преторів 11. Склад формули у судовому процесі 12. Виникнення та особливості екстраординарного процесу 13. Поняття та види позовів 14. Поняття позовної давності. Переривання, призупинення строків позовної давності 15. Відмінність строків позовної давності від законних строків 16. Особливі засоби преторського захисту 17. Поняття особи та суб’єкту права 18. Поняття правоздатності та дієздатності у римському праві. Випадки обмеження правоздатності 19. Правосуб’єктність громадян Риму 20. Правове становище різних верств населення Римської держави 21. Поняття юридичної особи. Види юридичних осіб 22. Поняття римської сім’ї. Агнатське та когнатське споріднення. Прямі та побічні гілки споріднення 23. Виникнення інституту опіки та піклування 24. Шлюб та його види. Умови вступу до шлюбу. Розірвання шлюбу, визнання його недійсним 25. Особисті немайнові та майнові відносини подружжя 26. Правові відносини батьків та дітей. Батьківська влада. Відносини матері та дітей
|