ФРАЗЕОЛОГІЯ
10) Вибірковий диктант. Виписати фразеологізми. Пояснити значення кожного з них. І. Коли другії облизня піймали, то й ми остерігаємося. (І.Котляревський.) Я, знаєте, як то кажуть, підібгав хвоста, здвигаю плечима, чоло мені мокре, сам уже не знаю, що й робити, що казати. (Олена Пчілка.) Де треба настрашить, там нічого в кутку, як кажуть, прясти на тонку і теревені розпускати. (Л.Глібов.) Від нього й не таке почуєш, ніхто не вгадає, які джмелі гудуть у голові чоловіка. (М.Стельмах.) ІІ. Ти мудрістю в житті керуйся строгою – обходь негідника десятою дорогою (В.Чуйко.) Накиваю п’ятами щодуху, щоб зазнати глуму не прийшлось. (В.Березінський.) Він світ не раз збирався здивувати, але пригода трапилась така, що не зумів Пегаса осідлати і пересів тоді на ішака. (В.Симоненко.) Полюєте, звісно, ви з собакою. Для собак беріть харчі, миску, свисток, поводок і нагая. Хдається, все! Ні пера вам ні пуху! (Остап Вишня.) Зірветься день листком каштановим, впаде у Лету, як в траву. (Т. Андрушко.)
11) Подані фразеологізми переписати в такій послідовності: 1) фразеологізми античного походження (з греко-римської міфології), 2) фразеологізми Біблійного походження, 3) фразеологізми, що походять з української історії або літератури. Усно розкрити значення кожного, за потреби звернувшись до словника фразеологізмів.
Прокрустове ложе. Реве та стогне Дніпр широкий. Самозакоханий Нарцис. Соломонова мудрість. Титанічна боротьба. Садок вишневий коло хати. Хома невірний. Юпітере, ти гніваєшся, отже, ти неправий. Яничари. Воскресіння Лазаря. Ще не вмерла козацькая мати. І на оновленій землі врага не буде, супостата, а буде син і буде мати, і будуть люде на землі. Погляд Медузи. До булави треба голови. Ноїв ковчег.
|