Самовирівнювання об’єктів керування
Самовирівнювання ОК називається здатність ОК самостійно змінювати швидкість відхилення визначального параметра від початкового статичного стану після нанесення збурення. По самовирівнюванню ОК поділяються на об’єкти з позитивним самовирівнюванням, без самовирівнювання і з негативним самовирівнюванням (рис.6.4). На рисунку показана перехідна характеристика ОК, зміна вихідного параметра j(t) в часі в залежності від ступінчатої зміни збурення m(t). Швидкість зміни j(t) в часі визначається рівнянням: ,. (6.10) де a - кут нахилу дотичної до кривої і осі часу. В об’єктах з позитивним самовирівнюванням швидкість зміни вихідної величини зменшується в порівнянні з початковою швидкістю і з часом досягає нуля: . (6.11) В об’єктах без самовирівнювання швидкість зміни вихідної величини стабілізується: , (6.12) В об’єктах з негативним самовирівнюванням швидкість зміни вихідної величини зростає в порівнянні з початковою швидкістю: , (6.13) Керувати ОК з позитивним самовирівнюванням краще ніж без нього, а особливо ніж з негативним самовирівнюванням. Самовирівнювання ОК визначається внутрішніми зворотними зв’язками в самому об’єкті: – якщо зворотні зв’язки негативні, то об’єкт керування буде з позитивним самовирівнюванням і описується рівнянням: ; (6.14)
Рис 6.4. Перехідні характеристики об’єктів моделювання з позитивним самовирівнюванням – 1, без самовирівнювання – 2, та з негативним самовирівнюванням – 3
– якщо немає зворотного зв’язку, то ОК буде без самовирівнювання і описується рівнянням: ; (6.15) – якщо ОК має позитивні зворотні зв’язки, то він буде негативним самовирівнюванням і описується рівнянням: . (6.16) Розглянемо приклад ОК з позитивним самовирівнюванням проточної ємкості, показаної на рис 6.4., що описана рівнянням (6.9). Зміни витрат рідини на вході або виході ємкості Vвх або Vвих із ступенем зміни m приведе до зміни рівня в ємкості h. Зміна рівня рідини має негативний зворотній зв’язок з витратами рідини на виході Vвих. Збільшення h – збільшить витрати на виході і відповідно зменшить рівень рідини в ємкості h. Якщо на виході поставити насос, що підтримує постійні витрати Vвих, з ємкості, то такий об’єкт буде без самовирівнювання. Розглянемо приклад з негативним самовирівнюванням, хімічний реактор з екзотермічною (виділенням тепла) реакцією, рис. 6.5.
Рис. 6.5. Схема моделі хімічного реактора з негативним самовирівнюванням
Вихідною величиною реактора в даному випадку буде температура реакційної маси tвих. Входами будуть концентрація реагенту Свх та температура вхідних потоків tвх. Такий реактор має позитивний внутрішній зворотний зв'язок по тепловому параметру, тому що підвищення температури збурення на вході tвх приведе до зростання швидкості реакції і, відповідно, до збільшення виділення тепла цією екзотермічною реакцією Qо. Збільшення Qо приведе до збільшення температури на виході tвих.
|