ПУНКТУАЦІЙНІ ОСОБЛИВОСТІ ТЕКСТІВ
Пунктуація (лат. punctuatio, від лат. punctum − крапка) − 1) розділ мовознавства, у якому вивчається система розділових знаків і способи їх уживання; 2) система розділових знаків, призначена для поділу мовленнєвого потоку на письмі. Пунктуація сучасних мов, що користуються латинською, кириличною, грецькою, арабською, індійською графікою, базується на єдиних принципах і приблизно на одному і тому ж наборі розділових знаків. Їх функція − або виділяти частини тексту в середині речення, або відділяти одну частину від іншої. Правила пунктуації наукового і ділового стилів не відрізняються від загальномовних, викладених в українському правописі [11, с. 126-156], наголосимо лише на деяких випадках. Ніколи не ставиться крапка після назв, а також після заголовків, якщо вони винесені на окремий рядок, наприклад:
ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ секретареві-референту 1 Загальні положення
Кома ставиться: 1. Між однорідними членами речення, що поєднуються без сполучників: (Своїми силами та зі своїх матеріалів Рекламіст виготовляє і здійснює всі операції, що передують виготовленню плакатів, брошур, проспектів, стендів, слайдів, фільмів, магнітних записів, оголошень, які рекламують продукцію Рекламодавця, а саме: макетування, підготовка ескізів, складання текстів та ін.). 2. Між однорідними членами речення, з’єднаними протиставними сполучниками а, але, та, проте, зате, однак, хоч (Постачальник надає, а Замовник отримує...). 3. Для виділення вставних слів, словосполучень і речень на зразок безумовно, безперечно, отже, по-перше, мабуть, наприклад, як завжди, як правило (Як правило, капітальні блага, набуті за рахунок інвестицій, окуповуються не зразу). 4. Для виділення дієприкметникових та дієприслівникових зворотів за загальними правилами (У зв’язку з недопостачанням у І кварталі 2011 р. металовиробів, Ви зобов’язані на підставі пункту 14 Договору, підписаного 03 січня 2010 р., сплатити нам недотримку (збитки). 5. Комами виділяються всі види звертань (Шановний пане суддя, …). 6. У складнопідрядних реченнях підрядні речення, незалежно від їх позиції, завжди виділяються комами (Секретний архівний відділ комплектується спеціалістами, які мають відповідні ділові якості, необхідні знання, досвід і здатні виконувати обов’язки, покладені на них).
Двокрапка ставиться: 1. Після узагальнювального слова при рубрикації текстів на пункти і підпункти, наприклад: Офіс-менеджер має бути компетентним у питаннях: − перспективи розвитку товариства; − організації роботи з документами, складання документації; − організації управлінської роботи; − використання засобів обчислювальної та організаційної техніки; − перекладу службової документації мовами іноземних комерційних партнерів (німецькою, англійською).
2. У протоколах після слів СЛУХАЛИ, ВИСТУПИЛИ, УХВАЛИЛИ, у наказах, розпорядженнях після слів НАКАЗУЮ, ПРОПОНУЮ, ЗОБОВ’ЯЗУЮ та ін.
|