Рубрикація наукових та ділових текстів
Для зручності користування наукові та ділові тексти поділяються на рубрики (розділи, параграфи, пункти та ін.). Поділ тексту на складові частини – рубрики – з подальшим їх графічним відокремлення одна від одної називається рубрикацією. Рубрикація тексту допомагає осмислити прочитане і підготуватися до сприйняття іншої теми чи підтеми. Найпростішою рубрикацією тексту є його поділ на абзаци. Абзац характеризується єдністю і закінченістю думки і позначається праворуч у початковому рядку відступом у п’ять друкованих знаків. У ділових і наукових текстах абзаци повинні мати не більше шести речень, причому кожен абзац має розпочинати нову думку чи мікротему. Для кращого сприйняття думки бажано, щоб на початку і в кінці абзаца речення були короткими (до семи слів). Загалом рубрики поділяються на нумеровані і ненумеровані. Нумерація рубрик може бути лінійною (або літерною, або цифровою), індексною та комбінованою (лінійно-індексною, літерно-цифровою). Лінійна нумерація рубрик – номерування структурних одиниць тексту в порядку зростання (Розділ 1, Розділ 2, Розділ 3). Індексна нумерація рубрик – номерування кожного фрагмента композиційних рівнів (приклади див. далі). Індексна нумерація буває крапковою (містить крапки після кожної цифри рубрики) і безкрапковою (не містить крапки після останньої цифри рубрики). У літерно-цифровій рубрикації використовуються одночасно і цифри, і літери. Останнім часом найбільш поширеною є цифрова безкрапкова рубрикація. При рубрикації документів на пункти, підпункти в межах одного текстового періоду слід використовувати або тільки дієслівні конструкції, або тільки іменникові, відповідно і рубрикація має бути або тільки крапковою, або тільки безкрапковою, наприклад: Зразок індексної крапкової нумерації рубрик, побудованих з дієслівних конструкцій 7. Офіс-менеджер має право: 7.1. Брати у функціональних служб необхідні матеріали, а також вимагати пояснення причин затримання виконання завдань і доручень керівництва. 7.2. Розглядати документи і направляти їх для виконання керівникам і спеціалістам товариства. 7.3. Вимагати від виконавців доопрацювання документів, складених з порушенням установлених правил їх оформлення. 7.4. Візувати документи управлінської діяльності (у межах своєї компетенції). 7.5. Вносити на розгляд керівництва пропозиції стосовно поліпшення документаційного забезпечення діяльності товариства, форм і методів управлінської роботи на основі застосування електронної техніки. 7.6. Працювати з документами, що мають гриф „Конфіденційно”, „Таємно”, „Для службового користування”, „Не для друку”. 7.7. Ухвалювати рішення в межах своєї компетенції.
Зразок індексної безкрапкової нумерації рубрик, побудованих з іменникових конструкцій 3 Посадові обов’язки офіс-менеджера 3.1 Підготування необхідних документів, допомога в забезпеченні фінансово-господарської діяльності товариства. 3.2 Облік, реєстрація документів, контроль за їх виконанням, інформаційно-довідкове обслуговування та зберігання документної інформації. 3.3 Контроль правильності складання, погодження та затвердження документів, що подаються на підпис керівництву товариства. 3.4 Контроль за виконанням документів і доручень керівництва, вживання оперативних заходів для своєчасного та якісного їх виконання.
Під час безкрапкової рубрикації слід дотримуватися таких правил: 1. Кожну структурну частину тексту (розділ) слід розпочинати з нової сторінки (використовувати функцію „Розрив сторінки”). Розділи тексту повинні мати порядкову нумерацію в межах усього тексту і позначатися арабськими цифрами без крапки. Заголовки структурних елементів тексту слід розташовувати посередині рядка і друкувати великими літерами без крапки, не підкреслюючи (РОЗДІЛ 1, РОЗДІЛ 2). Структурні елементи ЗМІСТ, ВСТУП, РЕФЕРАТ, ВИСНОВКИ, СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ і ДОДАТКИ не нумеруються, не беруться в лапки і вважаються заголовками. Вони оформлюються тільки чорним кольором без підкреслення. 2. Підрозділи повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, відокремлених один від одного крапкою. Після номера підрозділу крапка не ставиться, наприклад: 1.1 (перший підрозділ першого розділу) 1.2 (другий підрозділ першого розділу) і т. д. 3. Пункти повинні мати порядкову нумерацію в межах кожного розділу і підрозділу. Номер пункту складається з номера розділу, порядкового номера підрозділу та порядкового номера пункту, відокремлених один від одного крапкою. Після номера пункту крапка не ставиться, наприклад: 1.1.1 (перший пункт першого підрозділу першого розділу) 1.2.3 (третій пункт другого підрозділу першого розділу) і т. д. 4. Номер підпункту складається з номера розділу, порядкового номера підрозділу, порядкового номера пункту і порядкового номера підпункту, відокремлених один від одного крапкою, наприклад, 1.2.3.1 (перший підпункт третього пункту другого підрозділу першого розділу) і т. д. Після номера підпункту крапка не ставиться.
|