Оцінка радіаційної обстановки
Радіаційна обстановка – це сукупність наслідків р/а зараження. Вона може бути виявлена і оцінена за даними прогнозу і розвідки. Для прогнозування радіаційного забруднення місцевості необхідні такі вихідні дані: розміщення атомної станції, вид і потужність реактора, координати, потужність і вид ядерного вибуху, час аварії чи вибуху, напрямок і швидкість середнього вітру. Середнім вітром називається вітер, який є середнім за швидкістю і напрямком для всіх шарів атмосфери від поверхні землі до висоти піднімання верхньої кромки хмари вибуху. Напрямок середнього вітру вказується азимутом в º Азимут середнього вітру – це кут у горизонтальній площині між напрямком, звідки дме вітер, і напрямком на північ. Процес випадання р/а речовин може тривати кілька годин або діб і це дає можливість штабам ЦО використати дані прогнозувань для проведення заходів по захисту населення. Прогнозування обов’язково уточнюють радіаційною розвідкою. Оцінка проводиться у такій послідовності: визначають розміри зон радіоактивного забруднення; наносять на карту зони р/а забруднення; розраховують час випадання р/а речовин. Спочатку наносять центр ядерного вибуху. Зверху зліва наносять: у чисельнику вид вибуху і потужність, у знаменнику час і дату вибуху. Вид вибуху можна визначити візуально по вигляду грибовидної хмари, яку безпечно можна спостерігати неозброєним оком після закінчення свічення. Так, якщо ніжка грибу з моменту утворення з’єднана з хмарою (шляпкою), то вибух наземний. При повітряному вибуху ніжка не з’єднана з хмарою, потім вона може з’єднатися або ні. Найбільш важко визначити потужність вибуху. Її визначають за допомогою приладів: стереотруб, теодолітів і т. д. Орієнтовно потужність можна визначити за відношенням , де: h – максимальна висота підйому верхньої кромки хмари від поверхні землі d – max d хмари на max висоті
h/d 5 2.5 1.5 1.0 0.9 q, тис. m 1 10 100 1000 10000 (h і d можуть бути до 20 км) Розміри зони р/а забруднення на сліді хмари при наземному ядерному вибуху можна орієнтовно визначити по формулам: Довжина зон км q – тис. т LВ = 2.5 LБ = 5 LА = 16 Ширина зон: 0.1 L при швидкості середнього вітру V= 100 км/год 0.2 L – при V= 50-75 км/год і 0.4 L при V= 25 км/год. На карту наносять центр ядерного вибуху. Далі наносять від центру пряму лінію – вісь сліду, що відповідає напрямку середнього вітру. Відкладають ширину і довжину зон забруднення (орієнтовно або таблицям, орієнтовно від V вітру). Зони наносять різними кольорами: А – синя А- помірне зараження Б – зелена Б - сильне В – коричнева В - небезпечне Г – чорна Г - надзвичайно небезпечне Другий етап – це виявлення фактичної обстановки, її оцінка, розв’язання завдань формувань ЦО, а також визначення можливості діяльності підприємств в умовах р/а забруднення Кінцевий етап оцінки р/а обстановки – висновки начальника ЦО об’єкту про вплив р/а забруднення на діяльність об’єкту, ведення невідкладних рятувальних робіт, заходи захисту населення, розпорядження щодо дії формувань.
3.2. Оцінка хімічної обстановки Хімічна обстановка – це сукупність наслідків хімічного зараження території отруйними речовинами чи сильнодіючими отруйними речовинами, які впливають на діяльність об’єктів н/г, формування ЦО і населення. Хімічна обстановка може скластись при використанні хімічної зброї або в результаті аварійного розливу чи викиду СДОР і утворенні осередків хімічного ураження. Проводять оцінку хімічної обстановки методом прогнозування або за даними розвідки. Вихідні дані для оцінки хімічної обстановки: · район і час застосування хімічної зброї або попадання в навколишнє середовище СДОР · тип і кількість ОР · ступінь захищеності людей, тварин, продовольства · умови і характер зберігання і характер попадання в навколишнє середовище ОР · топографічні умови місцевості · метеоумови: швидкість і напрямок вітру у приземному шарі, t повітря, ґрунту, ступеню вертикальної стійкості повітря.
Є три ступеня вертикальної стійкості повітря: інверсія, ізотермія, конвекція. Інверсія виникає приблизно у вечірні години ≈ за 1 год. до заходу сонця і руйнується протягом години після сходу сонця. При інверсії нижні шари повітря холодніші за верхні, що заважає його розсіюванню по висоті і створює найбільш сприятливі умови для збереження високих концентрацій зараженого повітря. Ізотермія характеризується стабільною рівновагою повітря в межах 20-30 м від землі. Сприяє застою парів ОР на місцевості, в лісі, населених пунктах, характерна для хмарної погоди: або в ранкові, або вечірні години. Конвекція виникає при ясній погоді (через 2 год. після сходу сонця і руйнується приблизно за 2-2.5 год. до заходу сонця). При конвекції нижні шари повітря нагріваються сильніше, ніж верхні і це сприяє швидкому розсіюванні хмари. Ступінь вертикальної стійкості приземного шару повітря може бути визначений за даними прогнозу погоди і за допомогою графіка.
Глибина небезпечного поширення зараженого повітря (при ізотермії, км)
При конвекції глибина поширення хмари зараженого повітря зменшується в 2 р., при інверсії – збільшується в 2 р. У населених пунктах і лісових масивах глибина поширення зменшується в 3.5 р.
ЗАДАЧА: Район зараження внаслідок застосування зарину знаходиться за 15 км від села А, швидкість вітру 2 м/с, ізотермія від району зараження до села – мс. За таблицею мах глибина = 50 км. З урахуванням лісу 50:3,5 = 15 км 15 км = 15000 м, Vв – 2 м/с
|