Оцінка пожежної обстановки
Під пожежною обстановкою розуміють сукупність наслідків стихійних лих, аварій, катастроф, вражаючих факторів ядерної зброї і інших засобів ураження, в першу чергу, запалюючі засоби, в результаті дії яких виникають пожежі, що впливають на стійкість роботи об’єктів н/г, життєдіяльності населення. Прилади радіаційної та хімічної розвідки і дозиметричного контролю При взаємодії р/а випромінювань із середовищем виникає іонізація і збудження її нейтральних атомів і молекул. Ці процеси приводять до суттєвих змін фізико – хімічних властивостей опромінюваного середовища, які можна реєструвати. В залежності від того, яке фізико – хімічне явище реєструється, розрізняють іонізаційний, хімічний, сцинтиляційний та інші методи випромінювань. Іонізаційний (основний) метод полягає в тому, що під впливом радіоактивних випромінювань в ізольованому об’ємі відбувається іонізація газу і електрично нейтральних атомів (молекул) газу розділяють на позитивні і негативні іони. Якщо в цьому полі помістити 2 електроди і створити електричне поле, то між електродами проходитиме струм і можна зробити висновок про інтенсивність іонізаційних випромінювань. Хімічний метод - оснований на властивості деяких хімічних речовин під впливом р/а випромінювань внаслідок окислювальних або відновних реакцій змінювати свою структуру або колір. Так, хлороформ у воді при опроміненні розкладається з утворенням соляної кислоти, яка вступає в кольорову реакцію з барвником, добавленим до хлороформу. Сцинтиляційний метод полягає у тому, що під впливом р/а випромінювань деякі речовини (йодистий Na, сірчастий цинк) світяться. Спалахи світла, які виникають, фотоелектронним посилювачем перетворюються на електричний струм.
Дозиметричні прилади поділяються на 4 основних типи: Індикатори застосовують для виявлення радіоактивного забруднення місцевості та різних предметів. Датчиком є газорозрядні лічильники. До цієї групи належать ДП63, ДП63А, ДП64. Рентгенометри призначені для вимірювання рівнів радіації на місцевості. Датчиком є іонізаційні камери або газорозрядні лічильники. Це загальновійськовий рентгенометр ДП-2, рентгенометр – «Кактус», ДП-3, ДП-3Б, ДП-5А,Б,В. Радіометри використовують для вимірювання ступеня забруднення поверхонь різних предметів р/а речовинами. Датчиком є газорозрядні і сцинтиляційні лічильники. Дозиметри призначені для вимірювання сумарних доз опромінення, одержаних особовим складом формувань ЦО та населенням. Набір, який складається із комплекту камер і зарядно – вимірювального пристрою, називається комплектом індивідуального дозиметричного контролю. ДК-02, ДП-22В, ДП-24, ИД-1.
Прилад ДП – 5В - рентгенометр Призначений для виміру потужності радіації та ступеня радіації об’єктів. Діапазон виміру від 0.05 мр/г до 200 р/г. Живлення здійснюється від трьох сухих елементів КБ – 1 або А – 336, що забезпечують роботу (без підсвічення) 40 годин. Сприймаючими пристроями є газорозрядні лічильники (2 шт.) у блоці детектування. Поворотний екран фіксується в трьох положеннях «Г», «Б», «К». У положенні «Г» вікно закривається екраном і в лічильник можуть попадати тільки γ промені. У положенні «Б» вікно відкривається і попадають бета – частинки. Положення «К» призначене для контрольної перевірки, для чого існує контрольне джерело β – випромінювання. Прилади хімічної розвідки і контролю зараження Для визначення ступеня зараження отруйними і сильнодіючими отруйними речовинами застосовують прилади хімічної розвідки і газоаналізатори або відбирають проби і аналізують їх у хімічній лабораторії. Виявлення і визначення отруйних і сильнодіючих речовин ґрунтується на зміні індикаторів при взаємодії з цими хімічними речовинами. На оснащенні формувань і установ ЦО знаходяться такі прилади і комплекти: військовий прилад хімічної розвідки ВПХР, прилад хімічної розвідки ПХР, прилад хімічної розвідки медичної і ветеринарної служб ПХР – МВ, медична польова хімічна лабораторія МПХЛ. Вони мало відрізняються один від одного. ВПХР – призначений для виявлення і оцінки ступеня небезпеки зараження отруйними речовинами повітря, місцевості, техніки, транспорту, за допомогою ІТ (інд. трубок.). За допомогою ВПХР можна визначити зарин, зоман, Ві – ікс, іприт, фосген, хлор ціан при t(4-40º) і – (4-40º)С та відносній вологості повітря до 100%. Ручний насос – поршневий, призначений для прососування повітря крізь індикаторні трубки. Насадка, призначена для роботи насоса у диму, ґрунті, сипких матеріалах.
|