Аналіз та прогнозування обсягу роботи підрозділів аварійно-рятувальних підрозділів.
Під час досліджень залежності кількості від характеристики міста встановлено, що головним фактором, який впливає на кількість викликів, є чисельність населення міста: де Q – чисельність населення міста (тис. чол.); K – коефіцієнт пропорційності (кількість виїздів/тис. чол.) Коефіцієнт K є функцією часу і може також служити надійною ознакою при прогнозуванні. Кількість викликів підрозділів та чисельність населення за останні десять років в місті Черкаси складають по рокам:
За формулою визначаємо коефіцієнт пропорційності К по рокам:
Зміна коефіцієнта K пов’язана з ростом загального економічного потенціалу міста та, передусім, із збільшенням енергонасиченості середовища, в якому мешкає людина. З метою вивчення тенденції змін коефіцієнта K та його подальшого прогнозування використовують аналогічне виправлення часового ряду. У даному випадку характер залежності дозволяє приступити наявність лінійної залежності значень К від часу: В інших випадках можливе використання експоненціальної, ступеневої, логарифмічної та інших функцій. Щоб визначити коефіцієнти a і b використовують метод найменших квадратів. Коефіцієнти а і b перетворюють суму квадратів відхилень фактичних значень К в мінімум і визначаються за формулами: де n – кількість років.
Визначемо, підставляючи значення: Визначемо орієнтоване значення коефіцієнта на прогнозований період протяжністю 5 років: Визначемо кількість викликів підрозділів, що очікується, на прогнозований період: Таким чином, через 5 років в місті слід очикувати приблизно 3643 викликів на рік.
|