Задачі до семінарського заняття 2
1. Німеччина і Корея виробляють два товари – комп’ютери і ноутбуки. Витрати праці на виробництво цих товарів у Німеччині – 10 і 8 годин; у Кореї – 5 і 6 годин відповідно. Що характеризує дана ситуація? 1) Абсолютні переваги Німеччини у виробництві двох товарів. 2) Абсолютні переваги Кореї у виробництві двох товарів. 3) Порівняльні переваги Німеччини у виробництві комп’ютерів. 4) Порівняльні переваги Кореї у виробництві комп’ютерів. 5) Порівняльні переваги Німеччини у виробництві ноутбуків. 6) Порівняльні переваги Кореї у виробництві ноутбуків.
2. Нехай у США крива попиту на автомобілі описується рівнянням D=100-10Р, крива пропозиції S=20+10Р, а в Японії криві попиту і пропозиції на автомобілі описуються відповідно рівняннями: D=70-10Р, S=30+10Р (обсяги виробництва розраховуються в тис. _ві., а ціни – в тис. грош. од.). 1) Розрахуйте внутрішні ціни і рівноважні обсяги виробництва автомобілів у кожній країні. 2) Побудуйте функції попиту на імпорт і експорт пропозиції за умов вільної торгівлі і розрахуйте рівень світової ціни, обсяги експорту та імпорту автомобілів. Графічно проілюструйте дану ситуацію на світовому ринку.
3. Світова ціна на цукор – 250 дол. США за тонну. Узбекистан запроваджує мито на імпорт цукру на рівні 20% митної вартості товару. За браку митного оподаткування імпорту цукру його щорічне виробництво в Узбекистані становило б 2 млн. т., а споживання – 3 млн. т. після введення митного оподаткування імпорту внутрішнє виробництво цукру в цій країні збільшилося до 2,4 млн. т., натомість імпорт скоротився до 0,4 млн. т. Побудуйте графік ринку цукру в Узбекистані і з його допомогою розрахуйте: 1) чистий виграш узбекських споживачів у разі скасування імпортного тарифу; 2) чисті витрати узбекських виробників цукру в разі скасування імпортного тарифу; 3) витрати дохідної частини державного бюджету Узбекистану від скасування імпортного тарифу; 4) приріст споживання цукру в Узбекистані в результаті скасування імпортного тарифу.
4. В Україну здійснюються поставки італійського жіночого взуття за світовою ціною 100 дол. За пару. Український уряд запроваджує на цю продукцію 10%-ве імпортне мито, а також 5%-ве мито на імпорт шкіри, фурнітури та інших матеріалів, необхідних для вітчизняного виробництва жіночого взуття. Припустимо, що матеріальні витрати на виробництво вітчизняної пари жіночого взуття з названих імпортних компонентів становлять 40 дол. 1) Розрахуйте ефективний рівень захисту кінцевої продукції вітчизняної взуттєвої промисловості. 2) За яких умов ефективна ставка імпортного тарифу буде вищою від рівня номінальної.
5. Росія імпортує французьку парфумерію за ціною 8 дол. за одиницю. При цьому обсяг її внутрішнього споживання – 110 млн. одиниць щороку, а вітчизняне виробництво – 30 млн. одиниць. Після введення Росією імпортного мита на французьку парфумерну продукцію внутрішня ціна товару зросла до 8,8 дол. За одиницю, а ціна його поставок з-за кордону знизилася на 0,2 дол. За одиницю. При цьому щорічний імпорт продукції скоротився до 40 млн. одиниць, а внутрішнє виробництво зросло до 50 млн. одиниць. 1) Проілюструйте на графіку наслідки введення імпортного тарифу для внутрішнього ринку Росії і за допомогою цього графіка розрахуйте величину виграшу (втрат) російських споживачів і виробників парфумерної продукції. 2) Як введення імпортного тарифу на французьку парфумерну продукцію вплинуло на добробут населення Росії?
|